Массалар центрі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып: 10

Мектеп:

Мұғалімнің аты –жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Массалар центрі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.1 – абсолют қатты дененің және материалдық денелер жүйесінің массалар центрін таба білу;

Бағалау критерийлері

  • Массалар центрін тәжірибеде анықтай алады;
  • Массалар центрі анықтамасын біледі және тәжірибеде қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Массалар центрі,күш моменті

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Тәжірибе бойынша, …ойлаймын

Есептің шарты бойынша…

Алынған мәліметтер бойынша ….

Құндылықтарды дарыту

  • Массалар центрі туралы білімін тұрмыста, техникада, өндірісте қолдана білуге дағдыландыру. Талдау, жүйелеу, маңыздысын анықтай алуға баулу.

 Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ой шақыру

15 мин

Ой шақыру:

Шанышқымен орындалатын тәжірибе

Мұғалім оқушылардан тәжірибені түсіндіруді сұрайды.

Оқушылар өз ойларын айтады.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын оқушылар анықтайды.

Мұғалім тепе- теңдік шарттарын қысқаша түсіндіреді:

Ауырлық центрін презентация бойынша түсіндіру

https://www.youtube.com/watch?v=tYVUmjSXBd0

http://www.youtube.com/watch?v=0dUztBq4R_c&feature=related

5-7 слайд

Өз бетімен жұмыс

(E) Жұптық жұмыс:

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b526a-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_12.swf

Оқушылар:

Ссылка бойынша оқушылар өз бетімен оқып үйренеді,жоғарыдағы сұраққа жауап алады.

Мұғалім: Тепе- теңдік/ Ұқсастығы мен айырмашылығын анықта:

Мұғалім диалог арқылы тепе теңдік түрлерімен таныстырады.

Жауап:Ойыншықтың ауырлық центрі С нүктесінде және mg ауырлық күші трек ауданының N реакция күшімен теңгеріледі. Тепе-теңдік қалпынан ауытқығанда ауырлық центірі көтеріледі де, mg және N күштері бірін-бірі теңгермейді, mg күшінің трек нүктесіне қатысты пайда болатын моменті «неваляшка» қуыршағын бастыпқы қалыпқа қайта келтіреді.

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b526a-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_12.swf

Жеке жұмыс

Эксперименттік тапсырма

Бағалау.

f: Қалыптастырушы бағалау:

1.Бұл экспериментте үшбұрыштың ауырлық центрінің орналасуын анықтауларыңыз керек.

  • Сурет бойынша келесі әрекеттерді орындаңыз.

Сіздерге тіктеуіш сызық деп аталатын ұзын жіпке бекітілген шағын жүк беріледі.

(А) Үшбұрыштың үш жағынан ұзындығын өлше және жаз.

Ұзындық 1= ............................................... .......

Ұзындық 2 = ............................................... .......

Ұзындық 3 = ............................................... ..

(B) (і) А тесігі арқылы шегеге үшбұрышты іліңіз

      (Ii) Тіктікті анықтайтын сызық ( тіктеуіш ) бұл үшбұрышқа жақын болуы керек, бірақ оған жанаспайтындай етіп орналасуы керек.

      (Iii) үшбұрыштың астыңғы жағындағы тік сызық өтетін жерге шағын белгі қой.

      (IV) үшбұрышты шығарып алып қойылған белгіні А нүктесімен түзу сызық арқылы қос.

(C) (B) –ғы әрекеттердің бәрін В тесігінен іліп қайтала.

(D) (B) –ғы әрекеттердің бәрін С тесігінен іліп қайтала.

(E) Үшбұрышты төмендегі кеңістікке орналастырыңыз , және оның контурын салыңыз.

Қорытындылау:

Видеосұрақ:Аударылған ауыр жүк машинасын қалайша орнына келтірді?

Штатив,дұрыс еемес пішінді денелер,жіп,жүк

https://www.youtube.com/watch?v=qQD1UjfVKrI&feature=PlayList&p=E5A350762364F179&playnext=1&playnext_from=PL&index=19

Рефлексия

Сабақта ең ұнаған сәті.

Сабақта қандай қиындық туды?

Қиындықты қалай жеңдің?

Сабақ соңындағы көңіл-күйің қандай?

Рефлексия паракшалары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Тәжірибе жасау арқылы массалар центрін анықтайды

Оқушылардың көпшілігі:

Өз бетімен қорытынды жасайды

Кейбір оқушылар:

Қиындығы жоғары тапсырмаларды толық орындайды

Тексеру парақтары

Бағалау парақтары

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету және бағалау критерийлері арқылы

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау

Көз жаттығуларын орындау

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу