Статика. Массалар центрі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Статика | Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты –жөні: Есеркенова Ж | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Статика. Массалар центрі. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.3.1: абсолют қатты дененің және материалдық денелер жүйесінің массалар центрін анықтау | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар абсолют қатты дененің және материалдық денелер жүйесінің массалар центрін анықтау. | ||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Ауырлық центрі, денелердің тепе-теңдігі, статика, тепе- теңдік шарттары Центр тяжести, равновесие тел, статика, условия равновесия Center of gravity, body equilibrium | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар оқу үдерісінде нақтылыққа, сын тұрғысынан ойлауға үйрету.Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабілетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар тәрбиелеу. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математикалық сауаттылық | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ арқылы қажетті ақпаратты ұсыну | ||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 10 мин | Ұйымдастыру кезеңі
Ой қозғау 1173 жылы Пиза мұнарасы қаланып басталды. Бірнеше уақыттан соң құрылыс тоқтатылып, тек 100 жыл өткен соң ғана қайта жалғасын тапты. Құрылыс аяқталғаннан соң Пиза мұнарасының қисайып тұрғаны байқалды. Пиза мұнарасының төбесі центрінен 5,3 м –ге көлбеу орналасқан. Неліктен Пиза мұнарасы көлбеу орналасқан және құламай тұр? Жауабы: Себебі, мұнараның массалар центрі арқылы өтетін вертикаль сызық оның табанының ауданының центрінен 2,3 м арақашықтықта орналасқан. С нүктесі – массалар центрі, С 1 - массалар центрі арқылы өтетін вертикаль сызық, О – мұнара табанының ауданының центрі | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин 15 мин | Мұғалім түсіндірмесі Механиканың қатты денелердің тепе-теңдікте болу шарттарын зерттейтін бөлімі статика деп аталады. Тепе – теңдік түрлері
Абсолют қатты дене дегеніміз – дененің өз өлшемдерімен салыстырғанда деформациясын ескермеуге болатын дене. Дененің ауырлық центрі – дененің ауырлық күштерінің теңәрекетті күші арқылы өтетін нүкте. Массалар центрі (ауырлық центрі) – дене жүйесін сипаттайтын геометриялық нүкте. Тіреу нүктесі мен тіреу осі бар дене тепе – теңдікте болу үшін ауырлық центрінен өтетін вертикаль тіреу нүктесінен де өтетін болу керек. Айналатын денелердің тепе – теңдік шарттары Тепе-теңдік шарты Тапсырмалар 1-тапсырма
2-тапсырма: Берілген суретті пайдалана отырып, күш иінін сызып көрсетіңіз | Презентация Таратпа қағаздар | |||||||||
Сабақтың соңы 3 мин Рефлексия Үй тапсырмасы | Кестесін толтыру Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? Тақырып бойынша | Стикермен жұмыс | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Барлық оқушылар: тапсырларын орындайды Оқушылардыі көпшілігі: Сұрақтарға толық жауап бере алады Кейбір оқушылар: Сұрақтар қояды | Мадақтау Бір-бірінің қатесін түзеу арқылы Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету КЖБ тапсырмалары жетістік критерийлері арқылы | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау Көз жаттығуларын орындау Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?