Массалар центрі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Статика

Мектеп: НЗМ ФМБ Астана

Күні: __________2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Уазырханов М.К.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Массалар центрі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- күштің әсерін сипаттаңыз және күнделікті өмірден мысалдар келтіре білу;

- зерттеудің нәтижелерін ауызша және жазбаша түрде талдай білу;

- дұрыс емес пішіндегі жазық фигураның ауырлық центрін анықтай білу;

-жазық пластинаның массалар центрін анықтауға экспериментті түсіндіре білу;

-кез келген нысанның немесе денелер жүйесінің ауырлық ценрін қалай анықтауға болатынын білу;

Жетістік критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

тепе-теңдік ұғымдарын және массалар центрін түсіну.

дененің массалар центрі дененің құрамы мен оның құрылымына байланысты екенін түсіну .

Қолдану

Тепе-теңдік және массалар цетрін күнделікті өмірде қалай қолдану керектігін анықтаңыз.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жай механизм, иіндік, блок, көлбеу жазықтық, шығыр, сына, бұранда, күш иіні, күш моменті, жазық бет, масса центрі, салмақ, сағат тіліне қарсы, сағат тілімен бағыттас, тепе-теңдік

Диалог пен жазу үшін қажет сөз тіркестер:

Егерде сіз … жасайтын болсаңыз, мен … жасаймын.

Келіңіздер алдымен … жасап алайық, сосын біз … жасай аламыз.

… жасауға қалай қарайсыздар?

Егерде біз…, не болады?

Мен сізбен келісемін/келіспеймін.

Осы идея/ұсыныс жақсы.

 Құндылықтарды дарыту

Сабақ бойында оқушыларда қалыптасады бір-бірін сыйлау, ашықтық және бірігіп жұмыс жасай алу.

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы.

Бастапқы білім

 

Күш моменті ұғымы түсіндіріліп, күнделікті өмірден мысалдар келтірілді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқытушы сабақ тақырыбы мен сабақтың оқу мақсаттарын таныстырады. Сабақтың басында қойылған сұрақтарға жауап береді және алдыңғы білімді еске түсіреді.

Сабақтың ортасы

4-9

10-11

12-17

18-25

26-28

29-34

35-38

1.Сыныппен жұмыс

Оқушылардың ауырлық центрі

  • Адамның ауырлық центрін көрсету үшін қарапайым жаттығулар жасау
  • Ол тепе-теңдікті сақтауға қалай көмектеседі?
  • Басқа нысандармен байланыстыру.

Қажетті құралдар: қаламсап

1. Оқушыға қабырғаға қарсы тұруын сұраңыз. Олардың алдында еденге қаламсапты қойыңыз. Олардың аяқтары бір-біріне және аяқтарының артқы жағы қабырғаға тигеніне көз жеткізіңіз.

2. Оқушыдан ауырлық центрі қайда екенін сұраңыз.

3. Тізелерін бүкпей және теңгерімін жоғалтпастан, оқушыны қаламды алу керек екенін айтыңыз.Көмек беріңіз.

Талқылау :

Оқушы қаламды ала алмайды. Неліктен?

Түсіндіру:

Олар алға қарай жылжи отырып, денесінің ауырлық центрін алға қарай жылжытады. Теңгерімді сақтау үшін, олардың аяғы алға қарай жылжуы керек.

2.Жұптық жұмыс

Интернет ресурстармен жұмыс істеу.

http://class-fizika.narod.ru/van3.htm

Оқушыларға жұппен интернет ресурспен жұмыс жасаудың нұсқаулары ұсынылады.

3.Жеке жұмыс.

Күштер әсерін талқылайды.Дәптерге сызады.

  • реакция күші,
  • бірнеше ұсақ бөлшектердің гравитациялық күштері G
  • ол өз жауабын құрбысымен салыстыру керек.

4.Жұптық жұмыс.

Дұрыс емес пішіндегі жазық фигураның ауырлық центрін анықтау.

Қажетті құралдар:Дұрыс емес пішіндегі жазық фигуралар, жіп, жүк,сызғыш, штатив.

5. Сыныппен жұмыс

  • Жазық пластинаның массалар центрін анықтауға экспериментті түсіндіру.Таныстырылым бойынша эксперимент көрсетіледі.
  • Жұппен талқылайды.

Егер күштің шамасы көбірек болса, пластинаның көлбеулігі артады. Ауырлық центрі пластинаның тірелген ауданынан шығып кетіп, құлайды.

6.Жеке жұмыс.Есеп шығару

Ұзындығы l сатысы тегіс тік қабырғаға сүйелген. Сатының массасы m, ал саты мен жер арасындағы үйкеліс коэффициенті = 0.40. Саты сырғып кетпейтіндей ең минимал бұрышты табыңыз.

7.Сыныппен жұмыс. PowerPoint презентациясы

Кез келген объектінің немесе жүйенің массалар центрін қалай табуға болады?

Жүйенің массалар центрі- объектінің барлық массасын шоғырландырған деп санауға болатын нүкте. Егер (x, y) координаталарында (x1, y2), (x1, y2) орналасқан m1, m2, т.с.с. нүктелік массалар жинағының гравитация орталығының координаттары болса, онда

https://www.khanacademy.org/science/physics/linear-momentum/center-of-mass/a/what-is-center-of-mass

http://class-fizika.narod.ru/van3.htm

Таныстырылым

жіп, жүк, сызғыш,штатив.

тныстырылым

38-40

Рефлексия: «Қандай тапсырманы орындау мен үшін қиынырақ?»

Есеп шығару

PowerPoint презентация32-35

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

  • Цирк алаңында жылқы 1 минутта 2 айналым жасайтын жылдамдықпен шауып жүр. Алаңның радиусы 6,5 м. Айналу периодын және жиілігін, центрге тартқыш үдеуді анықта.
  • Ұзындығы 80 см жіпке ілінген шар бір минут ішінде 150 айналым жасады. Айналмалы қозғалыстың барлық параметрлерін (T, ν, ω, v,a,) анықта.
  • Айналу периоды 3 есе артты. Айналу периоды қалай өзгерді?
  • Сағаттың минуттық тілінің айналу периодының сағаттық тілінің айналу периодынан қанша есе артық?
  • Әткеншек минутына 6 рет айналады. Оның жиілігі мен периодын анықтаңыз ?
  • Сағаттың минуттық тілінің ұзындығы 12 мм. Оның ұштарының қозғалу жылдамдығы неге тең?
  • Автомобильдің сынақ кезіндегі жылдамдығы 30 м/с. Тректің радиусы 4 км. Айналу периоды неге тең?
  • Жерден Күнге дейінгі орташа ара қашықтық 1,5∙108 км, айналу периоды 365 тәул. Жердің Күннің орбитасын айналу жылдамдығы қандай?
  • Ұзындығы жіп 1800 Н күшке шыдайды. Жіпте массасы тас айналуда. Горизонталь жазықтықта жіп үзілмейтіндей тастың айналу жиілігі неге тең?
  • Цирк алаңында жылқы 1 минутта 2 айналым жасайтын жылдамдықпен шауып жүр. Алаңның радиусы 6,5 м. Айналу периодын және жиілігін, центрге тартқыш үдеуді анықта.
  • Ұзындығы 80 см жіпке ілінген шар бір минут ішінде 150 айналым жасады. Айналмалы қозғалыстың барлық параметрлерін (T, ν, ω, v,a,) анықта.
  • Айналу периоды 3 есе артты. Айналу периоды қалай өзгерді?
  • Сағаттың минуттық тілінің айналу периодының сағаттық тілінің айналу периодынан қанша есе артық?
  • Әткеншек минутына 6 рет айналады. Оның жиілігі мен периодын анықтаңыз ?
  • Сағаттың минуттық тілінің ұзындығы 12 мм. Оның ұштарының қозғалу жылдамдығы неге тең?
  • Автомобильдің сынақ кезіндегі жылдамдығы 30 м/с. Тректің радиусы 4 км. Айналу периоды неге тең?
  • Жерден Күнге дейінгі орташа ара қашықтық 1,5∙108 км, айналу периоды 365 тәул. Жердің Күннің орбитасын айналу жылдамдығы қандай?
  • Ұзындығы жіп 1800 Н күшке шыдайды. Жіпте массасы тас айналуда. Горизонталь жазықтықта жіп үзілмейтіндей тастың айналу жиілігі неге тең?
  • Цирк алаңында жылқы 1 минутта 2 айналым жасайтын жылдамдықпен шауып жүр. Алаңның радиусы 6,5 м. Айналу периодын және жиілігін, центрге тартқыш үдеуді анықта.
  • Ұзындығы 80 см жіпке ілінген шар бір минут ішінде 150 айналым жасады. Айналмалы қозғалыстың барлық параметрлерін (T, ν, ω, v,a,) анықта.
  • Айналу периоды 3 есе артты. Айналу периоды қалай өзгерді?
  • Сағаттың минуттық тілінің айналу периодының сағаттық тілінің айналу периодынан қанша есе артық?
  • Әткеншек минутына 6 рет айналады. Оның жиілігі мен периодын анықтаңыз ?
  • Сағаттың минуттық тілінің ұзындығы 12 мм. Оның ұштарының қозғалу жылдамдығы неге тең?
  • Автомобильдің сынақ кезіндегі жылдамдығы 30 м/с. Тректің радиусы 4 км. Айналу периоды неге тең?
  • Жерден Күнге дейінгі орташа ара қашықтық 1,5∙108 км, айналу периоды 365 тәул. Жердің Күннің орбитасын айналу жылдамдығы қандай?
  • Ұзындығы жіп 1800 Н күшке шыдайды. Жіпте массасы тас айналуда. Горизонталь жазықтықта жіп үзілмейтіндей тастың айналу жиілігі неге тең?


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу