№3-зертханалық жұмыс. «Көлбеу науамен сырғанайтын дененің қозғалысын оқып үйрену». Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақтың тақырыбы: №3-зертханалық жұмыс. «Көлбеу науамен сырғанайтын дененің қозғалысын оқып үйрену» | Мұғалімнің аты-жөні: Күні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағаноқушылар саны: 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары | 10.2.2.8 дененің инерция моментін тәжірибелік әдіспен анықтау; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Топта бірлесіп тәжірибе жасайды. Есептеу жұмыстарын жүргізеді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше есептеу жұмысын жүргізеді. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, бақылау сұрақтарына нақты жауап бере алады және қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіріп, қорытынды жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік құзіреттілік |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Көлбеу науа, шариктер, сызғыш, штангельциркуль, электрондық таразы, электрондық секундомер; әдістемелік нұсқаулық; презентация. https://www.youtube.com/watch?v=Izs7156v7y4 https://www.youtube.com/watch?v=VX4YvsfO_XM | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | математика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Инерция моменті, күш моменті, импульс моменті, импульс моментінің сақталу заңы, энергияның сақталу заңы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақ барысы : | ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 5 минут | Сәлемдесу. Техника қауіпсіздігімен таныстыру. Топқа бөлу : Психологиялық ахуал қалыптастыру: музыка ойнап тұрады. Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау. |
музыка | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім 10 минут | Білу және түсіну Зертханалық жұмыстың мәтінін балалар оқып алады. Мұғалім оқушылармен бірлесе отырып дескрипторын айқындайды. Жұмысты оқушылар жұптаса отырып орындайды 1. Алдын ала шарик массасы мен радиусын анықтау 2. Науаны шарик сырғанамай домалайтын бұрышпен орналастыру (бұрыш үлкен болса шар сырғанап кетеді). 3. Уақытты өлшейтін бергіштерді (датчиктерді) орналастыру 4. Бірінші бергіш биіктігін өлшейміз 5. Екі бергіш арасы S -ті өлшейміз 6. Бірінші бергіш тұрған тұстан шарикті жайлап қоя береміз 7. Шариктің S қашықты жүріп өту уақытын жазып аламыз 8. Нәтижені кестеге енгіземіз 9. 6-8 пнкттерді 5 рет қайталаймыз
| Оқулық, мәтіндер. Штатив, доға тәріздес науа, әртүрлі шарлар, сызғыш, көшірме қағаз, тіктеуіш. әдістемелік нұсқаулық Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 12 минут | Қолдану Тәжірибе деректерін өңдеу 1. Уақыттың орташа мәнін анықтау <t>= (t1+t2+t3+t4+t5)/5 2. Уақыт қателігі тікелей өлшеу қателігін анықтау тәсілімен есептеледі (абсолют қателік арқылы) 3. (2) формуланы қолданып шариктің соңғы жылдамдығы анықтаймыз. Жылдамдық қателігі салыстырмалы қателік арқылы анықталады: 4. (1) формуланы қолданып шариктиң инерция моментінің орташа мәнін анықтаймыз. Инерция моментінің қателігін салыстырмалы қателік арқылы бағалауға болады (3) 5. Соңғы нәтижені J =<J> ± ΔJ түрінде жазу | Презентация https://www.youtube.com/watch?v=VX4YvsfO_XM Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер Топтық жұмысқа арналған ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут | Қорытынды жазу 1. Алынған нәтиже мен тәжірибе жүргізу тәсілін бағалау 2. Инерция моментінің тәжірибеден алынған мәнін теориялық мәнімен салыстыру. 3. Тәжірибені жақсартудың тәсілін ұсыну | Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 5 минут Кері байланыс 3 минут | кері байланыс Бақылау сұрақтары
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуалқандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?