Инвариантты және салыстырмалы шамалар. Галилейдің салыстырмалылық принципі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | Кинематика | Мектеп: | ФМБ НЗМ Қостанай қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: | Туктубаева С.А. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Инвариантты және салыстырмалы шамалар. Галилейдің салыстырмалылық принципі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жеткізілетін оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.3 - инвариантты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату; 10.2.1.4 - есептерді шығару барысында жылдамдықтарды қосу классикалық заңын қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатына жетеді, егер ол:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Неліктен кейбір шамалар инвариантты ал кейбір шамалар салыстырмалы екеніне түсінік береді. Пәндік лексика және терминология: Relativity, the rule of addition of velocities Относительность, правило сложения скоростей | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Практикалық жұмыс жасау барысында бірігіп жұмыс істеуге үйрету | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Әлемді барлығы салыстырмалы – мысал келтіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | http://class-fizika.ru/10_a28.html қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқытудың ерекшелігі | Мысалы: трассада машинаны озып кеткен кезде, жақын және қарама-қарсы бағытта қозғалатын машиналардың жылдамдығын есепке алу керек. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алғашқы білімдер | Жылдамдық, механикалық қозғалыс, векторлар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеті | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-7 мин |
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8-20 мин 21-30 мин 31-37 мин | Жаңа материалды игеру Мәселе сұрақ: қозғалыстағы дене тыныштықта бола алама? Мысалдарды келтіріңіз. Видео қарау: Қозғалыстың салыстырмалылығы: https://www.youtube.com/watch?v=HYZ1cWcV6pg Талқылау:
Дәптерге жазу: Галилейдің салыстырмалылық принципі және оның түрленулері. Инвариантты және салыстырмалы шамалар. Инварианттылық шарты мен түрленулер өзгергенде шаманың немесе заңның тұрақтылығы. Қандай шамаларды инварианттық деп айтуға болады? (күш, масса және үдеу). Бір инерциалды санау жүйеден екінші инерциалды санау жүйеге ауысқан кезде өзгеретін шамаларды салыстырмалы шамалар деп атайды. Қандай шамаларды салыстырмалы деп айтуға болады? (жылдамдық, орын ауыстыру, траектория) (Е/G) Экспериментальды жұмыс. Жұппен жұмыс. Жылдамдығы 60 км/сағ қызыл машинаның жылдамдығы 80 км/сағ көк машинаға қатысты жылдамдығын анықтау егер олар:
Тапсырманы орындау барысында мұғалім консультант ролін атқарады, сынып бойында жүріп, оқушыларға көмек көрсетеді. Есептерді шығару:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Рефлексия Бүгінгі сабақта мен ...................................білдім. Енді мен ........................... істей аламын. Қызықты болған........................... Бүгінгі сабақта мен алған білімдерін ........................... пайдалануға болады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Эксперимент жасау: Автобуста келе жатып, өзіне қатысты басқа денелердің: машиналар, үйлер және автобуста отырған адамдардың жылдамдықтарын бағалау. Эксперимент нәтижесін сурет немесе видео арқылы ұсыну. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіп-сіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар үйренеді Инвариантты және салыстырмалы шамаларды айыруға; Оқушылардың көбісі үйренеді: Галилей түрлендірулер жазуға; Бір түзу бойымен қозғалатын денелердің салыстырмалы жылдамдықты анықтау. Кейбір оқушылар үйренеді: Бір бұрышпен қозғалатын денелердің салыстырмалы жылдамдықты анықтау | Оқушылардың жауаптары, эксперимент жұмысының қорытындылары, есептерді шығару | = практикалық жұмыс барысында қауіпсіздік техника бойынша кеңестер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақты ңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?