Физикалық шамалар. Өлшем бірліктердің көмегімен физикалық формулаларды тексеру. Сандық мәндер. Қателікті есептеу. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді «Физика» ӘБ жетекшісі Кадыров К.К. ________ |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электр энергиясын тұтыну | Мектеп: НЗМ ХББ Ақтау қаласы | |||||||||||||
Күні: 26.03.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Қуандық Ж.А. | |||||||||||||
Сынып: 8 А, С | Қатысқандар саны: 9-10 | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Физикалық шамалар. Өлшем бірліктердің көмегімен физикалық формулаларды тексеру. Сандық мәндер. Қателікті есептеу. | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.1.1 ХБЖ негізгі физикалық шамаларын және олардың өлшем бірліктерін білу: масса (кг), ұзындық (м), уақыт (с), ток күші (А), температура (К), зат мөлшері (моль), жарық күші (кандела); 10.1.1.2 мәнді цифрлардың санын және үтірден кейінгі таңбаларды анықтау; 10.1.1.3 нақты деректерді алу қажеттілігін түсіндіру; 10.1.1.4 физикалық шаманың орташа мәнін эксперимент негізінде анықтау; | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
-ХБЖ негізгі физикалық шамаларын және олардың өлшем бірліктерін білу: масса (кг), ұзындық (м), уақыт (с), ток күші (А), температура (К), зат мөлшері (моль), жарық күші (кандела); -мәнді цифрлардың санын және үтірден кейінгі таңбаларды анықтау;
-нақты деректерді алу қажеттілігін түсіндіру;жарықтың таралу заңдылықтары түсіну; - жарықтың вакуумда таралу жылдамдығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
- физикалық шаманың орташа мәнін эксперимент негізінде анықтау; | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
өлшеу нәтижесін бағалай алады | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Орташа мән, абсолют қателік, аспап қателігі, өлшеу дәлдігі, кездейсоқ қателіктер, тәуекелдерді бағалау, салыстырмалы қателік, тікелей өлшеу, жанама өлшеу, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ХБЖ-гі негізгі өлшем бірліктер мына шамалар: .... Нәтиженің дәлдігін. … көмегімен жақсартуға болады. Тәуекелдер ... көмегімен төмендетіледі Абсолют қателік дегеніміз .... Аспап қателігін анықтау үшін ... Өлшеулер саны артқан сайын, өлшеу дәлдігі ... Дәлірек нәтижеге қол жеткізіледі, егер ... | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Есептер шығаруда қолдануда математика пәніндегі амалдар қолдану және белгісіз шаманы табу тақырыбымен байланысты. | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақты түіндіру барысында презентация қолданылады және оқушылар интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін пайдаланады YOUTUBE.COM | |||||||||||||
Бастапқы білім | 7,9-сыныптардан ХБЖ –не енетін шамалар туралы біледі | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
15 мин | І. Ұйымдастыру ІІ. Алдыңғы білімдерін бағалауға арналған бақылау тапсырмасы (қосымша 1) ІІІ. Тақырып бойынша жұмыс Қызығушылығын ояту . Оқушылармен олардың жазға демалысын қалай өткізгендігі туралы сұрастыру. Оқушылар ішінде алыс-жақын шетелдерге барғандар туралы мәлімет ала отырып, төмендегідей сұрақтар қойылады:
Қандай негізгі өлшем бірліктерді білесіздер? (кестемен оқушылар жауаптарын салыстыру) | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин 10 мин | Түсіну IV. (W) «Insert» Мұғалім әрекеті: Тақырып түсіндіреді. Оқушы әрекеті: Сабаққа белсене қатыса отырып, өздерін ойларын айтады. Қолдану V. Жұптық тапсырма. Мұғалім әрекеті: Туынды өлшем бірліктерді негізгі өлшем бірліктер арқылы өрнектеңіздер: Дж, Вт, Кл, Па, Ом Оқушы әрекеті:
Өзіндік жұмыс. Оқушы әрекеті: Күн мен Айдың тұтылуы туралы постер қорғайды.
Талдау. VІ. (І) Қалыптастырушы бағалау Мұғалім әрекеті: оқушыларға қалыптастырушы бағалау тарады. Оқушы әрекеті: қалыптастырушыды орындайды.
| Презентация Видео солончак Уюни, жұқа су қабатымен қапталған https://www.youtube.com/watch?v=525MVjxid6M Солончак Уюни, тұз қабатымен қапталған | ||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин | VII. Бағалау Оқушылар алған мәліметтер негізінде өз жұмыстарына баға береді. VIIІ. Рефлексия. Жетістік баспалдағы. IХ. Үйге тапсырма: | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Барынша әлсіз оқушыларға қарапайым идеялар берілуі тиіс және олар осындай қабілеті бар балалармен жұп болып жұмыс жасауы тиіс. | «Мадақтаy» тəсілі көмегімен «Шапалақтау» тəсілі көмегімен Кері байланыс: Жетістік баспалдағы | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Сыныпты желдету. Көз жаттығуларын жасау. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
. Амалдарды орындаңдар.Нәтижелерді мағыналы санға келтіріп жазыңыздар.
- · 25,34 =
30,5 · 651 =
12, 06 : 0,0038 =
365, 453 -234, 97 =
5 + 247, 28 =
4. Сандарды стандарт түрде жазыңыз.Өлшем бірліктерін ХБЖ-де жазыңыз.
- 250 см2 =
- 0,0034 мм3 =
- 3,5 дм3 =
- 20,5 л =
- 450 см3 =
- 5,1 =
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?