Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3В Тербелістер және толқындар Күні: Сынып: 9 | Мектеп: Мұғалімнің аты –жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.5.5-гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушыларға үйрету:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік қорына, ойларын дұрыс жеткізуіне және монологтық және диалогтық сөйлеу білігін дамытуға көңіл бөлу. Пән бойынша арнайы сөздер мен терминдер: Амплитуда,период, жылдамдық, жиілік Сонымен қатар, үштілділік бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында оқушылар осы тақырыпқа қатысты физикалық терминдерді үш тілде айта білулері тиіс:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тербелмелі қозғалыс. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сыныпты сабаққа ұйымдастыру. Активити – ойша есептеу 1.Дененің тербеліс периоды 2000Гц. Тербеліс периоды неге тең? 2.Дененің тербеліс периоды 10-2с. Тербеліс жиілігі неге тең? 3.Материалдық нүкте 440Гц тербеліс жиілігімен 5с ішінде қанша тербеліс жасайды? 4.20с уақытта толық 50 тербеліс жасайтын материалдық нүктенің тербеліс периодын анықтаңдар. 5.Егер жиілігі 0,5Гц, ал амплитудасы 80см болса, гармоникалық тербелістің теңдеуін жазыңдар. Бастапқы фазаны нөлге тең деп есептеңдер. 6.Егер 1 минут ішінде 60 тербеліс жасалса, гармоникалық тербелістің теңдеуін жазыңдар. Амплитуда 8 см тең. Бастапқы фазаны нөлге тең деп есептеңдер. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақ І. Гармониялық тербелістің теңдеуі x=Xmaxcosφ немесе x=Аcosωt немесе x=Xmaxsinφ немесе x=Аsinωt немесе x=Аcos(2π/T)t немесе x=Аsin(2π/T)t немесе x=Аcos2πνt немесе x=Аsin2πνt түрінде, яғни, синус немесе косинус заңымен жазылады. Механикалық тербелістерді сипаттайтын негізгі дифференциалдық теңдеуді беру: a=-ω2x немесе: x=x''=a=-ω2x, яғни, координатаның екінші ретті туындысы координатаның өзіне тура пропорционал екендігін көрсету өте маңызды, себебі, жоғары сыныптарда электромагниттік тербелістердің теңдеуін оқу кезінде барлық гармониялық тербелістер – ол механикалық тербеліс болсын, ол ЭМ тербеліс болсын, тек бір ғана гармониялық заңға бағынатынын білу маңызды. Бекіту. Топтық жұмыс. Есептер шығару
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Рефлексия Үйге тапсырма: конспекті оқу, есептер шығару (Рымкевич: №416, 417, 420, 421, 422, 423.) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Мектеп құндылықтарын іске асыруға қандай мүмкіндіктер бар? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?