Тербелмелі қозғалыс. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3В Тербелістер және толқындар | Мектеп: НЗМ Талдыкорған қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Майкожанова А.А | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 с, f | Қатысқандар саны:10 | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тербелмелі қозғалыс | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру; 9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Тербелмелі қозғалыстың анықтамасын және сипаттамалары біледі тербелісті сипаттайтын шамаларды анықтай алады. Жартысын көп оқушылар: Тербелмелі қозғалыс кезіндегі энергияның түрленуін сипаттай алады Кейбір оқушылар: Кіші зерттеу жұмыстарын өз беттерімен орындай алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Тербелмелі қозғалыстың анықтамасын біледі. Тербелмелі қозғалысқа мысал келтіреді Қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтай алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Арнайы пәндік терминология: Период, жиілік, амплитуда, циклдік жилік, ығысу терминдерін пайдаланып академиялық тілдік дағдыларын дамыту.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту арқылы оқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы, топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп миссиясын, пайымдауын және әлем азаматын жүзеге асыру | Тербелмелі жүйелердің адамзат өміріндегі маңыздылығын сынып ішінде талдау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Бейнефильмдерді талдау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Механикалық қозғалыстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин 2-5 мин | Ұйымдастыру. Миға шабуыл. Слайдта суреттер анимацияларымен көрсетіледі. Сұрақтар қойылады. Оқушылар
Оқу мақсаты мен сабақтың мақсатын оқушылар өздері айқындайды. | Слайд 1 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-10 мин 10-15 мин 15-20 мин
20-25 мин 25-30 мин 30-35 мин | Математикалық маятниктің және серіппелі маятниктің тербелістерін демонстрациялаймыз. Сынып оқушыларына төмендегі сұрақтарды қоямыз:
Демонстрациядан кейін тербеліс, еркін тербеліс өшпелі тербеліс ұғымдарына оқушылар өздері анықтама береді. Тербелістерге арналған видеоны көріп оқушылармен талқылау Еркін және еріксіз тербелістерге Венн диаграммасы толтырылады. Тербелмелі жүйе дегеніміз не демонстрация көрсете отырып түсіңдіру. Мысалдар келтіру. Видео көрсету (развертка) талдау Ұзындықтары әр түрлі маятниктердің тербелістерін демонстрациялау арқылы тербеліс периоды, тербеліс жиілігі, тербеліс амплитудасы, циклдік жиілік ұғымдарын оқушылармен бірге анықтаймыз және формулаларын жазамыз.. Жұппен жұмыс. Жұмыс парақшасымен. phet.colorado.edu сайты көмегімен оқушылар тапсырмаларды орындайды Жеке жұмыс. Ерікті және еріксіз тербеліске арналған жаттығу. Оқу мақсатына қайта оралу. Қандай оқу мақсатына қол жеткіздік? | Штатив, жіпке ілінге жүк, серіппеге ілінген жүк https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=kv_ocilatory&l=ru Ұзындықтары әр түрлі математикалық маятниктер. Қатаңдығы әр түрлі болатын серіппелі маятниктер. https://phet.colorado.edu/sims/html/pendulum-lab/latest/pendulum-lab_en.html Үлестірмелі материал | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | Қорытынды. Үй жұмысы: Генденштейн деңгейлік тапсырмалар. Рефлексия. Бүгінгі сабақтан үйрендім… Маған қызық болды… Менің мына сұрағым жауапсыз қалды… | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы орындау барысында көршісіне көмек көрсету арқылы алған білімнің 90%есте сақтауға тырысады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?