Дененің импульсі және күш импульсі. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3В Сақталу заңдары | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дененің импульсі және күш импульсі | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.3.3 - дене импульсы мен күш импульсі анықтамасын білу; | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Дене импульсының анықтамасын оның жылдамдығы мен массасының көбейтіндісі ретінде біледі; Нәтижеге болжамалы баға бере алады; Күш импульсы дене импульсының өзгеру мөлшері болып табылатынын түсінеді. | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Дене импульсының анықтамасын береді. Дене импульсының формуласын біледі. Дене импульсын дененің жылдамдығы мен массасының көбейтіндісі ретінде анықтайды; Күш импульсын дене импульсының өзгеру мөлшері болып табылатынын түсінеді; | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Масса, импульс, векторлық жылдамдық, күш, серпімді, серпімсіз, кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, серпімді деформацияның энергиясы
Қандай доп үлкен ……. ие? ………. қалай өзгерді? Егер ….. орын алса іс-әрекетпен не болатындығын болжамдаңыз….. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту арқылы оқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Салу есептерін шешу барысында геометрия пәнімен байланысын көруге болады. Интерактивті тақтамен жұмыс жасау кезінде информатикамен байланыс орнатылады. Оқушылар моменттерді талдап, күш жұбы тұжырымдамасын тәжірибе экспериментальды түрде және әзірленген мысалдармен жүзеге асыра отырып математика, геометрия пәнімен байланыстырады. | |||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Күштерді салу барысында интерактивті тақта қолданылады. Bilimland.kz сайтын пайдалану. | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9 сыныптан: Ньютонның 2 заңы, масса дене инертілігі,жылдамдықтың сағынасы | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 3 мин | І. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Сабаққа дайындығын байқау. Сабақ барысымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру.
Бейне ролик арқылы жаңа тақырапқа ену Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру bilimland.kz сайтынан алынған бейне ролик бойынша оқушылардың ойын талқылау.
| Слайд /бейнеролик/ Презентация https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/dinamika/lesson/impuls-momenti | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 8 мин
2 мин 5 мин 8 мин 7 мин | Миға шабуыл - проблемалық сұрақтары
Жеке жұмыс. Тест тапсырмаларды орындау .
А. 4 м/с2 B. 0,4 м/с2 С. 10 м/с2 D. 0,38 м/с2
А. 1 кг B. 0,5 кг С. 0,1 кг D. 0,05 кг
А. 4 м/с2 B. 3 м/с2 С. - 4 м/с2 D. -3 м/с2 4. Жылдамдықтың уақытқа тәуелдік графигі бойынша дененің қозғалыс үдеуін анықтаңдар. А. 3 м/с2 B. 1 м/с2 С. 2 м/с2 D. 0,2 м/с2
Бағалау. Өзін – өзі тексеру. Презентацияда тесттің жауаптарын көрсету Кері байланыс. Тест тапсырмаларын орындалуын талқылау.
Сыныппен жұмыс. Импульстін маңызын талқылау. Осы шаманың техникада және өмірде маңыздылығы өте зор:
Күш импульсы дене импульсының өзгеру мөлшері болып табылатынына мысал қарастыру. Деңгейлік есептерді шығару. ІІ. Сабақтың мақсатына жетуге арналған тапсырма. Жеке жұмыс 1. Көлемдері бірдей екі дене темір және қорғасын тең жылдамдықпен қозғалады. (=11340 кг/м3, = 7800 кг/м3) А) қандай дененің импульсі артық? (қорғасын) Б) импульстер бір-бірінен неше есе артық? (1,45 есе) В) импульстерін теңестіру үшін, импульсі кішірек дененің жылдамдығын қалай өзгерту керек? (1,45 есе арттыру) 2. Массасы 100 г шар горизонталь жазықтыққа жоғарыдан еркін құлайды, соғылу кезінде жылдамдығы 10 м/с тең. Абсолютті серпімді және абсолюті серпімсіз соғылудағы импульс өзгерістерін анықтаңдар. Шарға әрекет ететін орташа күшті анықтаңдар, егер абсолютті серпімсіз соқтығысу уақыты -0,05с созылды, ал серпімді соққы – 0,01с. (абсолютті серпімді ∆p=2кгм/с; серпімсіз ∆p=1кгм/с; серпімсіз Fорт=20Н; серпімді Fорт= 200 Н) Бағалау. Бірін-бірі тексереді. Есептерді оқушыларды тақтады шығартып талдау. Шығару жолын қарастыру. Кері байланыс. Әр оқушы жеке орындап, орындап болған соң сыныппен бірге тексеру. Бекіту. Жұптық жұмыс. Бүгінгі сабақта алған білімдерін тексеру мақсатында семантикалық карта беру:
Бағалау: Өзара бағалау Кері байланыс: Тапсырманың жауаптарын айтып, оқушылар жауаптарымен тексереді. Жауаптарын талқылау *Тапсырманы алдын ала орындаған оқушыларға, қосымша тапсырма беруге болады | Презентация Презентация Карточка 1
Презентация Презентация Презентация Карточка 2 Қосымша | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | Оқушыларға графиктік тапсырма беріп, сабақты қорытындылау:
Бағалау.Үйге тапсырма беру. 19, Есептер жинағы 9 сынып (11.1-11.8) | |||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
- нәтижеге болжамалы баға бере алады; SI негізгі өлшем бірліктерін пайдалана отырып, физикалық теңдеулерді тексере алады; Оқушылардың көпшілігі: Формуланы түрлендіріп, есептерді шығарады. Кейбір оқушылар: есептерді толық, дұрыс шығарады. | (1) Сабақтың басындағы сұрақ-жауап (2) Пікірталаста оз ойын қорғай алу; (3)Есептер шығару. (4) ҚБ.
| Физика кабинетіндегі ҚТ cақтау | ||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?