Ғарыштық жылдамдық. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 9.2В – Гравитациялық өріс

Мектеп: НЗМ Актау

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ғарыштық жылдамдық.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.8 - бүкіләлемдік тартылыс және Ньютонның екінші заңынан дөңгелек орбиталарды және ғарыштық жылдамдықтарды есептей алу (осы кезеңде бағаламауға ұсынылады);

Сабақ мақсаттары

  • Ғарыштық жыдамдықтардың формуласын білу
  • Ғарыштық жылдамдықтардың формуласын есептеу есептерінде қолдану
  • Бірінші ғарыштық жылдамдықты шығару үшін алған білімдерін бекіту және қолдану

Бағалау критерийлері

  • Ғарыштық жыдамдықтардың формуласын біледі
  • Ғарыштық жылдамдықтардың формуласын есептеу есептерінде қолданады
  • Бірінші ғарыштық жылдамдықты шығару үшін алған білімдерін бекітеді және қолданады

Тілдік мақсаттар

дененің тепе-теңдігін сипаттау үшін күштің векторлық қосындысының график түрінде берілуін пайдалану;

Пәндік лексика және терминология:орбита, ғарыштық жылдамдық, жасанды жер серігі;

Бүкіләлемдік тартылыс заңы

Закон всемирной силы тяжести

The law of gravity of world

Шеңбер бойымен қозғалыс

Движение по окруженности

Surrounded by Movement

Ғаламшар

Планета

planet

Күн жүйесі

Солнечная система

planetary system

Ай

Луна

Moon

Жер

Земля

earth

Тартылыс күші

Сила тяжести

Сила тяжести

Жасанды жер серігі

спутник

Satellite, sputnik

Ғарыш

Космос

space

Орбита

Орбита

orbit

Байланыс

Связь

link

Зымыран

Ракета

rocket

Телекоммуникация

Телекоммуникация

telecommunication

Ғарышкер

Космонавт

astronaut

Ғарыштық жылдамдық

Космический скорость

space velocity

Парабола

парабола

parabola

Эллипс

Эллипс

ellipse

Шеңбер

Круг

circle

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

……..орын алған болса не болады

неліктен ………. азайтады.

…….. болған кезде қандай айырмашылықтар болады.

Құндылықтарды дарыту

Сүйіспеншілік, адалдық, шыншылдық және жауапкершілік

Пәнаралық байланыстар

Математика пәнімен дененің параболлла және элиппс бойымен қозғалыстарын қарастыру

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс.

Бастапқы білім

Теңүдемелі қозғалысты біледі. Еркін түсу үдеуді есептеуді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру

  • Сәлемдесу
  • Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижені анықтау.

Мұғалім оқушыларды сабаққа бейімдейді, зейінін шоғырландырады. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын атайды. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын тұжырымдайды.

«Жасанды серіктер» симуляторы көрсетіледі.

«Жасанды серіктер» симуляторы

Сабақтың ортасы

13 мин

Практикалық бөлім. Тапсырма орындау/Есептер шығару

Сабақта кез-келген дене Жер серігіне айналатынын және оған не қажет екенін біледі. Ғарыштық жылдамдықтарды есептеп, ғарыштық ұшулар туралы айтылады.

  • Ғарыштық жылдамдыөтар, олардың формуласын қорыту
  • Орбита, апогей, перигей туралы түсінік беру
  • Жер серіктерін зерттеу түрлері: қолданбалы, метеорологиялық және геологиялық барлау серіктері, ХҒС, байланыс серіктері
  • Кесте толтыру

Ғарыштық жылдамдық

Сан мәні

км/с

Траектория түрі

Дене қозғалысы

Бірінші

7,9

дөңгелек

Жер серігі

 

11,2>v>7,9

Эллипс

 

Екінші

11,2

парабола

Күн жүйесі аймағынан шығады

(f\G) Қалыптастырушы бағалау. Қосымша 1

Есептер шығару

Мақсаты: алған білімдерін бекіту

Жұмыс түрі: жұптық (сыныпқа каналдар ашу)

Бағалау: үлгі бойынша өз-өзін бағалау

Жұптасқан оқушылар ұсынылған тапсырмаларды орындады.

Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушылар өз жауаптарын сыныптастарымен салыстырады, қажет болған жағдайда мұғалім түзетеді.

Планеталар қозғалысы бойынша видео

http://www.youtube.com/watch?v=gG7M7Rf3xN4&safe=active

Ньютон зеңбірегінің моделі

http://spaceplace.nasa.gov/how-orbits-work/

геостационар серіктер бойынша видео:

http://www.bbc.co.uk/programmes/p00q85bw

немесе

http://www.youtube.com/watch?v=yxYzjHBKNcA

ғарыш кемесінің ұшуының видеосы:

http://spaceplace.nasa.gov/launch-windows/en/

http://www.bbc.co.uk/programmes/p00q85bw

Сабақтың соңы

7 мин

Рефлексия.

Оқушылар сабақтың бағалау критерийіне сәйкес өткен сабақ туралы әңгімелейді.

Жер серігін орбитаға орналастыру процесі мыналарды қамту керек:

  • Ғарыш кемесін Жердің тартылыс аймағынан алып шығу үшін тартылыс күшін теңгеретін күштер
  • Ғарыш кемесінің бастапқы бағыты мен жылдамдығын анықтау
  • Жасанды серіктердің орбитаға сәйкес жылдамдықтың болуы

Үй тапсырмасы: (Қосымша 2)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру.

Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты түсінеді, тақырыптың есептерін шығаруға белсенді қатысады.

Қабілетті оқушыларға берілген тапсырма: күрделі есептер шығара алады.

(1) Алдағы тақырыптың түсінуін.

(2) Үй жұмысының орындалуын.

(3) Есептер шығаруға белсенді қатысуларын.

(4) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.

(5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағыттал,ан есептерде ойлау операцияларын қолдануы.

Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау.

Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасауы, мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара , және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады,Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады.

Сабақ бойынша рефлексия

не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу