Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2 B Гравитациялық өріс | Мектеп: НЗМ ФМН Талдықорған қ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 4.12 | Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Ж.З | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 а, в | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бүкіл әлемдік тартылыс заңы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.2.9 - ауырлық күшін дене массасына гравитациялық өрістің әсері ретінде түсіну; 9.2.2.7 - Жер бетіне жақын арақашықтарда гравитациялық өрістің тұрақтысы тұрақты шама екендігін және ол еркін түсу үдеуі деп аталатындығын түсіну 9.2.2.5 - бүкіләлемдік тартылыс заңын білу және пайдалану; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: бүкіл әлемдік тартылыс заңының тұжырымдамасын жасайды, заңды өмірмен байланыстыра алады Жартысын көп оқушылар: анимацияға сәйкес математикалық өрнегін қорытып шығарады. Кейбір оқушылар: Заңның қолдау аясын анықтап, оны өмірдегі маңыздылығын сипаттайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Бүкіл әлемдік заңының тұжырымдамасын біледі Гравитациялық өріс әсерінен дененің тартылуын сипаттайды Бүкіл әлемдік тартылыс күшін пайдаланып денелердің өзара тартылуын түсіндіре алады Шамалар арасындағы байланысты тағайындай алады, оны өмірмен байланыстырады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Әлемдегі барлық денелер ……………. тартылады.Мен бұны білемін, өйткені …………….Егер арақашықтық екі есе артса, өзгеріссіз қалатын массада …. Терминдер: гравитациялық өріс кернеулігі, гравитациялық өріс, денелердің өзара әсерлесу күші | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жұптық жұмыстағы оқушылардың бірін бірі тыңдай алуы, өз ойын дәлелмен түсіндіруі. Академиялық адалдыққа үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлем азаматы | Ньютонның жаратылыстану ғылымдарын дамытудағы ролі, механика заңдарын білудің мңыздылығы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, геометрия ( векторларды қосу, түзу сызықты тәуелділік, проекция алу) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Гравитациялық өрісті модельдеу: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Гравитациялық өріс, денелердің жерге тартылуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | Сабақтың мақсатымен және тақырыбымен таныстыру. W.7-сынып физика курсынан тартылыс күшін , гравитациялық өрісті, оның сипаттамаларын еске түсіреді. Сұрақ –жауап әдісі Жіңішке сұрақтар қою Гравитациялық өріс дегеніміз Оның сипаттамалары Неліктен денелер құлағанда жерге түседі? | Плакат, маркер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-35 мин | 1. Ғалымдардың күн жүйесіндегі денелердің өзара әсерлесуі бойынша жұпта жұмыс жасап ғалымдардың көзқарастарын және негізгі идеяларын анықтауды ұсыну. 1-топ Роберт Гук 2-топ Г.Галилей 3-топ И.Кеплер 4-топ Н.Коперник 5-топ У.Гильберт 6-топ И.Ньютон
Оқушылар жұп ішіндегі жұмыстарын басқа жұптармен бөліседі, кестені толтырады Бағалау: Кеңес беру, бағыттау,оқушыларға сұрақтар қою. 2. I.гравитациялық өрістегі модельдеу Оқушылар шамалар арасындағы байланысты тұрғызады. http://phet.colorado.edu/en/simulation/gravity-force-lab
Модельдеу негізінде сыни ойлаудың СТТТ кестесін тұрғызу
3.Заңның тұжырымдамасын және математикалық өрнегін шығару: Моделдеу негізінде заңның тұжырымдамасын құру оны оқулықтағы заңның тұжырымдамасымен салыстыру, толықтырулар енгізу. Математикалық өрнегін қорытып шығаруды ұсыну. G-коэффицентінің физикалық мағынасын ашу. Бағалу критерилері арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу | Ноутбуктар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау. Оқушылардан кері байланыс алу. Мен үшін бүгінгі сабақта тиімді болғаны... себебі.... Мен үшін бүгін қиындық тудырғаны.... сондықтан.... Менің көзқарасымша біз .... сәтті жүзеге асыра алдық, себебі... Сабақтың.... тапсырмасын біз жақсы орындай алдық.... себебі... Келесі сабақта... тапсырманы қайта жасар едім, себебі... Бүгінгі сабақтан өзім үшін түйгенім... Үйге тапсырмалар беру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. Қабілеті жоғары оқушылар жұптық жұмыста түсінбеген оқушыларға көмек көрсетеді, түсіндіреді. | Жұптық, топтық жұмыстағы оқушылардың орындаған тәжірибелері мен тапсырмалары. Оқушылардың кері байланыстары | Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау. Көзге жаттығу жасау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?