Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1В –Астрономия негіздері | Сабақ жоспары Мектеп : ФМБ НЗМ Астана | |
Мерзімі: Уақыты: 40 мин | Мұғалім: Серікбаев Тлебалды | |
Сынып : 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |
Жетістік критерийері | Білу және түсіну:
Қолдану:
| |
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Параллакс, параллакстық ығысу, базис, парсек, көкжиектік параллакс,жылдық параллакс | |
Құндылықтарды дарыту | Сабақ бойында оқушыларда қалыптасады бір-бірін сыйлау, ашықтық,мектеп мүлкін құрметтеу және бірігіп жұмыс жасай алу. | |
Пәнаралық байланыстар | Математика пәнімен байланыс есептер және формулалар қорытып шығару. Графиктер және тригонометрия. | |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы. | |
Бастапқы білім
| 7-8 сынып физика курстарынан астрономия бөлімдерінің тақырыптары. |
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
1-2 | 1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Сабақ мақсатын анықтау. | |
3-8 | Қайталау сұрақтары:
1пк =1 а.б/sin1// = 206265 а.б.= 3,086 1013 км. =3,2616 жарық жылы 1 а.б. =149 597 871 км 150 000 000 км | |
9-20 | Есептер шығару
| ТМ -1 |
21-35 | Қалыптастырушы бағалау жұмысы Оқу мақсаты: Парсектің не екенін білу
| ТМ -2 |
35-37 | Жұлдыздар туралы жобамен жұмыс: Дайындау қажет 5 слайд. (G) оқушылар төмендегі тақырыптар бойынша презентация жасайды және қорғайды. 1. Жұлдыздың магнитудасы тұжырымдамасын зерттеп, Күнді басқа жұлдыздар қатарында көру. 2.Жұлдыздар қандай энергия есебіне жарқырайды? 3. Ең жақын жұлдыз немесе ең жақын жұлдыздық жүйе 4. Жұлдыздар эволюциясы 5. Күн жүйесіндегі денелердің өлшемін анықтау.
Бағалау критериилері: | Ноутбуктер |
37-40 | Рефлексия Үй жұмысы | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?