Дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сипаттайтын шамалар. Есептер шығару. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1В бөлім – Кинематика

Күні:

Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Көптілеуов Б.Ә

Сынып: 9 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сипаттайтын шамалар. Есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын түсіну және сипаттау;

-бұрыштық орын ауыстыруды радианмен көрсету;

-сандық және сапалық есептер шығаруға бұрыштық жылдамдықтың түсініктерін қолдану

- нәтижеге болжамалы баға беру;

Сабақ мақсаттары

- Қисық сызықты траектория бойымен бұрыштық жылдамдықпен және үдеумен қозғалысты сапалы түсіндіре алады ;

  •  Бұрыштық және сызықтық жылдамдық арасындағы байланысты көрсететін формуланы есептеуде қолданады;
  •  Қисықсызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды есептеп анықтайды;
  •  Центрге тартылатын күш пен центрге тартылатын үдеудің бағытын біледі;
  •  Центрге тартқыш үдеу түсігін қалыптастырып, формуласы біледі.

Жетістік критерийлері

- Қисық сызықты қозғалысты кинематикалық сипаттау үшін дененің шеңбер бойымен қозғалысы және абсолютті қатты дененің қозғалмайтын ось бойымен айналма қозғалысын сипаттауға арналған шамаларды қолданады

- Сызықтық және бұрыштық шамалар арасындағы байланысты біледі: айналма қозғалыс кезіндегі өтілген жол, вектор-радиусының айналма бұрышы, шеңбер радиусы

- υ сызықтық және ω бұрыштық жылдамдық арасындағы байланысты біледі

- υ сызықтық және ω бұрыштық жылдамдықтың өлшем бірліктерін біледі

- Орталыққа тартылатын күш пен орталыққа тартылатын үдеудің бағытын біледі

- Орталыққа тартқыш үдеуді есептеу үшін формуланы пайдаланады

Тілдік мақсаттар

Техникалық терминдерді дұрыс әрі сенімді пайдалана отырып, айналмалы қозғалыс бойынша тілдік дағдыны қалыптастырады.

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

Жылдамдық, векторлық жылдамдық, үдеу, орын ауыстыру, бұрыштық жылдамдық, центрге тартқыш үдеу

қисықсызықты қозғалыс

криволинейное движение

curvilinear motion

радиан

радиан

radian

Бұрыштық жылдамдық

Угловая скорость

angular velocity

Сызықтық жылдамдық

линейная скорость

linear velocity

Центртартқыш үдеу

Центростремительное ускорение

centripetal acceleration

Құндылықтарды дарыту

Жұмыс істеу барысында өза ара ыңтымақтастық, сыйластық және акдемиялық адалдық қасиеттерін дамыту.

Пән аралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

АКТ-ның көмегімен көріп есте сақтау дағдылары дамыйды

Бастапқы білім

§ Еркін түсу үдеуі

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-8 мин

9-10 мин

Оқушыларды түгендеу.

Тұйық траектория бойынша қозғалуы мүмкін денелерге мысал келтіруді ұсыну.

Мүмкін болатын шеңбер орбиталары:

  • ұшақ қозғалысындағы «өлі тұзақ»
  • жіп айналасында айналатын тас
  • айналмалы қозалыстағы CD
  • центрден тепкіш киім кептіргіште кептірілетін киім
  • центрифугадағы химикаттар
  • бұрылыстағы машина қозғалысы
  • ядро маңындағы орбитадағы электрондар
  • жәрмеңке алаңы бойынша серуендеу
  • орбитадағы серіктер немесе ғаламшарлар.

Критерий:

  • Барлық ақпарат негізделген
  • Шешендік
  • Қыска да нұсқа
  • Тілі женіл түсінікті

Сабақ тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін айқындау

Интербелсенді тақта

презентация

(суреттер)

презентация

Сабақтың ортасы

11-25 мин

26-35 мин

35-45 мин

45-55 мин

55-75 мин

Оқушыларға өздігінен 7 параграфты топпен оқыттыру. Тақырып соңындағы сұрақтарға жазбаша жауап береді. Орындаған соң жауаптарын ауызша тексеру.

Критерий:

  • Барлық ақпарат негізделген
  • Шешендік
  • Қыска да нұсқа
  • Тілі женіл түсінікті

Оқушыларға іздену жұмысын беру.

Келесі терминдердің мағынасын ашады: бұрылу бұрышы, радиан,бұрыштық жылдамдық,сызықтық жылдамдық.(және v = 2πr/T, ω =2 πr/T нәтижесінде v = rω екендігі шығады.)

Оқушыларға перзентация арқылы формулаларды жаздыртып, түсіндіру.

Оқушылардан сабақта өткен негізгі терминдер мен ұғымдарды сұрау.Тексеру. Сабақты қорытындылау.

Түзусызықты қозғалыс пен айнымалы қозғалыстың кинематикалық шамалардың арасындағы ұқсастықтар кестесін жасату.

Түзу сызықты қозғалыс

Айналмалы қозғалыс

1.

x - координата

φ – бұрыш

2.

- сызықтық жылдамдық

- бұрыштық жылдамдық

3.

4.

5.

6

Оқушыларға бұрыштық және сызықтық жылдамдық арасындағы байланысты көрсететін, бұрыштық орын ауыстыру, бұрыштық жылдамдықты анықтайтын формуланы түрлендіріп орындайтын есептер шығарту

Оқулық. (физика және астрономия 9 сынып)

http://phet.colorado.edu/en/simulation/ladybug-motion-2d

презентация

Кеспе қағаз.

Есептер жинағы 7.1, 7.4, 7.6.

Сабақтың соңы

5 мин

Жұмысқа қортынды жазылады:

  • Бүгінігі сабақтың оқу мақсаты не болды деп ойлайсыңдар?
  • Сабақта нені үйрендіңдер?
  • Қандай қиындықтар кездесті ?

Үй жұмысы: есептер жинағы №

Саралау

Барлық оқушылар: Дененің шеңбер бойымен қозғалысын түсініп, сипаттай алады;

Қисық сызықты қозғалыстың негізгі сипаттамаларын біледі;

Бұрыштық және сызықтық жылдамдық арасындағы байланысты көрсететін формуланы есептеуде қолданады;

Бұрыштық орын ауыстыру, жылдамдықтығ центр тартқыш үдеді анықтай алады;

Оқушылардың көпшілігі: Бұрыштық және сызықтық жылдамдық арасындағы байланысты көрсететін формуланы түрлендіріп есептеуде қолданады

Кейбір оқушылар: есептерді толық, дұрыс шығарады.

(1) Сабақтың басындағы сұрақ-жауап

(2) Пікірталаста оз ойын қорғай алу;

(3) Есептер шығару.

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Физика кабинетінде қауыпсіздік техника ережесін сақтау керек.

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттарыдұрысқойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу