№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу". Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Кинематика | Мектеп: ХББ НЗМ Алматы қаласы | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримов С.А. | |||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ № 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу" | ||||||||||||||||||||||||||||
ЦПР | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау; 9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау ; 9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу 9.2.1.10 - описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения; 9.2.1.11 - определять скорость движения тела, брошенного горизонтально; 9.2.1.12 - строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтап және оның қозғалыс траекториясын сызады | |||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийі | горизонтальды түрде тасталған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтай алады; дененің траекториясын көлденеңінен сыза алады | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
| |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ арқылы графиктер мен теңдеулерді ұсыну, өмірден мысалдар қарастыру, анимацияны көру | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар 7 сыныптан бірқалыпты емес қозғалыс, жылдамдық, орташа жылдамдық және бірқалыпты түзусызықты қозғалыс графигі туралы жалпылай мағлұматты біледі | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||
0 – 5 минут |
| |||||||||||||||||||||||||||
5-43 мин | № 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу" Мақсаты: көлденеңінен тасталған дененің бастапқы жылдамдығын анықтау. Құрал-жабдықтар: штатив, диаметрі 25 мм болатын болат шкаф, допты төменге айналдыратын науа, миллиметрлік бөліктерді ұстаушы, ақ және көмір қағазының парақтары. Орындау тәртібі 1. Науаны тұғырға бекітіңіз (1-сурет). Оның көлбеу соңына көлденең бағытталатынына назар аударыңыз. Науаның алдында ақ қағаздың парақтарын, ал олардың үстіне - көшірмесін орналастырыңыз. Науаның әртүрлі биіктігінен бірнеше рет шарларды босатып, үстелге құлау нүктелерінің белгілерін алыңыз.
2. Доптың үстелге түсетін биіктігін (h), ал ауқымын (l) өлшеңіз. 3. Формула бойынша доптың құлау уақытын есептеңіз. 4. Формула бойынша шардың көлденең жылдамдығын есептеу үшін алынған деректерді пайдаланыңыз. 5. Допты бір орыннан жинап, экспериментті бірнеше рет қайталаңыз және өлшеу нәтижелерін №1-кестеде жазыңыз 6. Өлшеу қателігін бағалаңыз. 7. Қортындылайды | |||||||||||||||||||||||||||
43-45 мин | 100 балл | |||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс(тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||||||||||
Бұл барлық оқушыларға қол жетімді кіріспе және зерттеу белсенділігі. | Топпен жұмыс кезіндегі оқушының белсенділігі, қойылған сұраққа дұрыс әрі нақты жауап бере алуы. | Осы сабақ кезіндегі қызмет оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндіреді, мысалы әйнекті сындыру кезінде. Бұл оқушылар үшін қатерді мұқият бағалау мен нақты нұсқауды талап етеді. | ||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары /оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?