«Түзусызықты теңүдемелі қозғалысты үдеуін анықтау». Есептер шығару. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Кинематика

Мектеп: Ақтау қаласы ХББ НЗМ

Күні: ___/10/2020ж

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

«Түзусызықты теңүдемелі қозғалысты үдеуін анықтау». Есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.1.3 – жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдықты анықтау;

9.2.1.4 – үдеудің уақытқа тәуелділік графигінен үдеуді анықтау;

9.1.1.12 - y=kx+b (V = V0 + at) түріндегі тәуелділіктерді талдай білу;

9.2.1.6 – түзу сызықты бірқалыпты, теңайнымалы қозғалыстағы дене үшін және гравитация өрісіндегі дененің еркін түсуі үшін кинематикалық теңдеулерді қолданып, есептер шығару;

 Сабақ мақсаттары

  • Дененің көлбеу жазықтық бойымен бірқалыпты үдемелі қозғалысын зерттеу;
  • Көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын арбаның үдеуін анықтау;

 Бағалау критерийлері

Оқушы білуі тиісті…

  • Дененің көлбеу жазықтық бойымен бірқалыпты үдемелі қозғалысын зерттейді;
  • Көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын арбаның үдеуін анықтайды;

 Тілдік мақсаттар

Оқушы оқыту мақсатына жетті,егер....

  • Түсініктерін тәжірибе жүзінде пайдаланады.
  • Терминология,сөздік жаттау
  • Ережелерді біле отырып,есептерді шығарады,ойын тұжырымдайды.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Егер … артса/кемісе, онда … өзгермейді.

Қазақ

орыс

ағылшын

Орын ауыстыру Жылдамдық Үдеу Теңайнымалы қозғалыс движение

Перемещение Скорость Ускорение Равнопеременное

Displacement Velocity/speed Acceleration one dimensional motion with constant acceleration

Құндылықтарды дарыту

Айналасындағы қоршаған ортаны тану,оған сүйіспеншілігін білдіріп,аялай білу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, геометрия

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстарымен жұмыс, веб-сайтта ақпаратты оқу, таңдау, көшіру және файлға сақтау, ақпарат көздеріне сілтемелерімен бірге жүру, мәтінмен, кестелермен, диаграммалармен жұмыс жасау;

Бастапқы білім

Жылдамдық пен үдеу, қозғалыс теңдеулері туралы түсінікке ие болуы тиіс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

«Миға шабуыл»

5 мин

І. Ұйымдастыру. Оқyшылармен амандасy. Психологиялық дайындық.

ІІ. Физикалық диктант:

1. Дененің уақыт бойынша кеңістікте орын ауыстыруы (қозғалыс)

2. метрмен өлшенетін векторлық шама (орын ауыстыру)

3. Қозғалыс жылдамдығын сипаттайтын векторлық шама (жылдамдық)

4. физикада ұзындықтың өлшемі (метр)

5. Жыл, тәулік, сағат-пен өлшенетін физикалық шама (Уақыт)

6. Траекторияның ұзындығы (жол)

7. Үдеудің өлшем бірлігі (м/с2)

Сабақтың ортасы

12 мин

ІV. Практикалық жұмыс. Есептер шығару.

I-Жұптық жұмыс. Қосымша №1.

Бұл кезеңде оқытудың сараланған әдісі жүзеге асады.

Бағалау критерийі:

  • жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдықты анықтау;
  • үдеудің уақытқа тәуелділік графигінен үдеуді анықтау;
  • V = V0 + at түріндегі тәуелділіктерді талдай білу;

Қосымша №1.

Сабақтың соңы

5 мин

Сабақ соңында алынған нәтижелердегі қиындықтар мен айырмашылықтарды талқыланады. Мақсатқа жетудің жетістігі талдап бағаланады.

Рефлексия:

Нені үйрендім;

Нені орындай алмадым

VІ. (G) Қорытындылау.

VІІ. Үй тапсырмасы. «Дененің еркін түсуі», Қосымша №2.

Физика. 9-сыныпқа арналған оқулық. «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2019ж. 2.7, 41-43 бет

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

«Бас бармақ» тəсілі көмегімен

«Шапалақтаy» тəсілі көмегімен

«Мадақтаy» тəсілі көмегімен

- Оқyшылардың партада дұрыс отырyын қадағалаy;

- АКТ-ны yақытылы қолданy;

- Психологиялық жағымда ахyал тyғызy, сергітy сәтін ұйымдастырy.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу