Шыныныӊ сыну көрсеткішін анықтау. Толық ішкі шағылу. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Шыныныӊ сыну көрсеткішін анықтау.

Толық ішкі шағылу.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8 А,В

Оқушылардың саны:

Сабақта жоқ оқушылардың саны: -

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.5.1.8 – тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар білуі керек:

- n=sinα/sinβ есептеуді ;

- тәжірибеде шыныныӊ сыну көрсеткішін анықтауды;

- толық ішкі шағылу құбылысыныӊ жүзеге келу шартын;

- толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын есептеуді.

Бағалау критерийлері

- n=sinα/sinβ есептейді ;

- тәжірибеде шыныныӊ сыну көрсеткішін анықтайдй;

- толық ішкі шағылу құбылысыныӊ жүзеге келу шартын біледі;

- толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын есептейді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және қолдана алулары керек: түсу бұрышы, сыну бұрышы, ортаныӊ сыну көрсеткіші, толық ішкі шағылу, толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышы, ортаныӊ оптикалық тығыздығы.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Сөздік

түскен сәуле

Incident ray

Падающий луч

шағылған сәуле

Reflected ray

Отраженный луч

сынған сәуле

Refracted ray

Преломленный луч

жарықтыӊ сынуы

Refraction of light

Преломление света

Түсу бұрышы

Angle of incidence

Угол падения

Шағылу бұрышы

Angle of reflection

Угол отражения

Сыну бұрышы

Angle of refraction

Угол преломления

Толық ішкі шағылу

Total internal reflection

Полное внутреннее отражения

Толық ішкі шағылудыӊ шекті

Critical angle

Предельный угол

полного внутреннего отражения

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Ортаныӊ сыну көрсеткішін анықтау үшін … синусымен … синусын анықтау керек. Жарық … үлкен ортадан … кіші ортаға өтетін кезде толық ішкі шағылу құбылысы жүзеге келуі мүмкін.

Құндылықтарды дарыту

 

Бұл сабақ ұйымшылдық, ынтымақтастық, жауапкершілік және сыйластық құндылықтарын дарытуға бағытталған.

Пәнаралық байланыстар

 

Физикалық шамалардың мәндерін инженерлік калькулятордың көмегімен дұрыс есептей білу, теңдеуді шешу және сандарды жуықтауды дұрыс орындау.

Бастапқы білім

Жарықтыӊ сыну заӊын және сәуленің жолдарын сызу біледі.

 Жарықтыӊ сыну заӊы: түскен сәуле, сынған сәуле және екі ортаның шекарасындағы сәуленің түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр бір жазықтықта жатады. Түсу бұрышының синусының сыну бұрышының синусына қатынасы берілген екі орта үшін тұрақты шама.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

1. Өткен материалды еске түсіру мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады.

  • Шағылу заңын тұжырымдаңдар
  • Сыну заңын тұжырымдаңдар
  • Сыну көрсеткіші түсу бұрышына тәуелді ме?
  • Сыну бұрышы түсу бұрышына тәуелді ме?

2. Ой қозғау. Ортаныӊ оптикалық тығыздығы дегеніміз не?

Оқушылар жұпта талқылайды, мұғалім олардың жауаптарына кері байланыс жасай отырып бүгінгі сабақтың оқу мақсатына бағыттайды.

Ортасы

5-10 мин

10-20 мин

20-35 мин

35-38 мин

3. Түсіндіру. а) Оқушыларға толық ішкі шағылу құбылысын демонстрациялаймыз.

 

 http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba080-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_5.swf

 Толық ішкі шағылу - оптикалық тығыздығы кіші болған ортадан (n2) жарықтың шағылу кұбылысы. Мұнда сыну болмайды, шағылған жарық интенсивтігі дерлік түскен жарық интенсивтігіне тең.

Егер жарық сыну көрсеткіші n болған ортадан ауаға қарай өтетін болса:

Жалпы жағдайда формула төмендегіше жазылады

; (n1 > n2)

– толық ішкі шағылудың шекті бұрышы.

b) Оқушылар өздік жұмыс жасайды. Толық ішкі шағылуды шыны призмада демонстрациялау

Керекті құрал-жабдықтар: PHYWE: Оптика-1

Толық шағылу құбылысы негізінде жұмыс жасайтын құралдар

Дүрбі

4. Сабақты бекіту. Оқушылар қолдану дағдысын дамыту үшін топпен тапсырмалар орындайды

 Сынып 4 топқа бөлінеді. Әр бір топқа бір тапсырмадан беріледі.

Тапсырма № 1

1) Жарық сәулесі алмаздан ауаға өтіп жатыр. Толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Алмаздыӊ сыну көрсеткіші 2,417.

2) Жарық сәулесі шыныдан суға өткенде толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Шыныныӊ сыну көрсеткіші 1,5; су үшін 1,33.

3) Жарық сәулесі екі орта шекарасына түсіп жатыр. Түсу бұрышы 400. Шағылған және сынған сәулелер арасындағы бұрыш 1100. Ортаныӊ сыну көрсеткішін анықтаӊыз

Тапсырма № 2

1) Жарық сәулесі рубиннен ауаға өтіп жатыр. Толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Рубинніӊ сыну көрсеткіші 1,76.

2) Жарық сәулесі алмаздан шыныға өткенде толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Алмаздыӊ сыну көрсеткіші 2,417; шыны үшін 1,5.

3) Жарық сәулесі екі орта шекарасына түсіп жатыр. Түсу бұрышы 600. Шағылған және сынған сәулелер өзара перпендикуляр. Ортаныӊ сыну көрсеткішін анықтаӊыз

Тапсырма № 3

1) Жарық сәулесі мұздан ауаға өтіп жатыр. Толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Мұздыӊ сыну көрсеткіші 1,31.

2) Жарық сәулесі алмаздан суға өткенде толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Алмаздыӊ сыну көрсеткіші 2,417; су үшін 1,33.

3) Жарық сәулесі екі орта шекарасына түсіп жатыр. Түсу бұрышы 450. Шағылған және сынған сәулелер арасындағы бұрыш 1150. Ортаныӊ сыну көрсеткішін анықтаӊыз

Тапсырма № 4

1) Жарық сәулесі шыныдан (ауыр флинт) ауаға өтіп жатыр. Толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Шыныныӊ сыну көрсеткіші (ауыр флинт) 1,8.

2) Жарық сәулесі рубиннен шыныға өткенде толық ішкі шағылудыӊ шекті бұрышын анықтаӊыз. Рубинніӊ сыну көрсеткіші 1,76; шыны үшін 1,5.

3) Жарық сәулесі екі орта шекарасына түсіп жатыр. Түскен сәуле бет жазықтығымен 300 бұрышты пайда етеді. Шағылған және сынған сәулелер өзара перпендикуляр. Ортаныӊ сыну көрсеткішін анықтаӊыз.

Әр топ оқушылары жұмыстарымен ауысып бір-бірінің орындаған тапсырмаларын тексереді және кері байланыс жасайды.

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba080-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_5.swf

Сабақтың соӊы

38-40 мин

5. Рефлексия

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

6. Үйге тапсырма. Физика және астрономия. 8-сынып. § 68. 213-214 б.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар басқа топқа түсіндіреді.

Оқушының топ ішіндегі, жұптағы жұмысын бақылау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу