Жылу мөлшері. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
. _____________________ (қолы) _______
Пән: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Дата: 16-17.09.2019 | Класс: 8 | Оқушы саны: | ||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 8.1 А Жылу физикасы | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жылу мөлшері. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы | |||||||||
Бастапқы білім | Конвекция. Сәулелену. Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу. Лабораториялық практикум: Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің жылу өткізгіштігін зерттеу. | |||||||||
Оқыту мақсаттары | 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.4 меншікті жылу сыйымдылықтың физикалық мағынасын түсіндіру және оны анықтаудың тәсілдерін сипаттау | |||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушыларға жылу жетелеу сұрақтарын қоя отырып, жаңа сабақты меңгеруіне көмек көрсету. Қабілеттерін ескере отырып, дифференциациялық тапсырмалар беру арқылы практикалық білімдерін арттыру | |||||||||
Бағалау критерийлері |
Қорғау
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика және терминология: жылу берілу, жылу мөлшері, ішкі энергия, жылу сыйымдылық, масса Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Судың массасы неғұрлым көп болса, оны белгілі бір температуралар айырымына дейін қыздыру үшін соғұрлым көп жылу мөлшері қажет. Жылулық қозғалыс – тепловое движение - thermal motion Жылулық энергия – тепловая энергия – thermal energy Молекула - Молекула - molecule Қозғалыс – движение - motion Температура – Температура – temperature Жылу берілу - теплопередача -heat transfer Жылуөткізгіштік- теплопроводность- thermal conductivity | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларға жеке тапсырма беру барысында оқушылардың өз беттерінше ізденуін, сөйлеу дағдысын, өзгенің ойын тыңдай отырып, қарсы пікір айтуға дағдыландыру. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| ||||||||
Дифференциация | - топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар тапсырмалар; - оқушылардың жеке қабілеттеріне сай тапсырмалар. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/specific-thermal-capacity-aluminium Спиртовка, мензурка, суы бар (100 мл, 200 мл, 300 мл) стақандар, термометр, көлемдері бірдей су мен май құйылған стақан, көлемдері бірдей суы бар стақан. Bilimland- молекулалық физика- термодинамика-жылусыйымдылық http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b7976-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/1_7.swf | |||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Сергіту сәттері. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 7 минут | Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. Ынтымақтасыты қалыптастыру Оқушыларға өткен сабақтар бойынша сұрақтар беру:
Бағалау критерийлері | |||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 5 мин | Сыныпты топқа бөлу(дайындық) 1-топ: Жылу мөлшері. 2-топ: Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу 3-топ: . Заттың меншікті жылу сыйымдылығы Қорғау Мұғалім сөзі: Жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы тақырыптарын қысқаша түсіндіру (видео тапсырмалар) | Физика және астрономия, 8 класс, Дуйсенбаев Б.М. http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics | ||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Бағалау Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» Рефлекция ББҮ | |||||||||
2-сабақ | ||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Көз жаттығулары | |||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут 27 минут | «Миға шабуыл» Жылу берілу жолымен дене қызғанда берілетін (немесе суығанда олар шығаратын) жылу мөлшері дененің температурасының өзгеруі мен массасына қалай тәуелді? Меншікті жылу сыйымдылығы заттың тегіне тәуелді ме? Мысал кетір Оқушылардың ойлары тыңдалады Есептер шығару 1-топ № 139, 147, 149, 157 2-топ № 140, 150, 161, 163 Бағалау критерийлері:
| Есептер жинағы В.И. Кем, Б.А. Кронгарт | ||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үйге тапсырма: § 10,11 Бағалау Сабақтың рефлексиясы. Сөйлемді аяқтаңдар: Осы сабақта мен үшін маңызды болғаны: _________ Сабақта мені қуантқан…______________ Енді мен біліп жүретін болдым…________________ Маған ұнамаған нәрсе…_______________________ Менің мұғалімге қояр сұрағым…_________________ | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?