Күн жүйесі. Күнтізбе (тәулік, ай, жыл). Жыл мезгілдері. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4А Күш моменті |
| |||||||||||
Сынып: | Күні: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Күн жүйесі. Күнтізбе (тәулік, ай, жыл). Жыл мезгілдері | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.7.1.1 Күн жүйесінің құрылымын, құрылысын сипаттау; 7.7.1.2 Күн жүйесіндегі денелер қозғалысының көзқарасынан күн, ай және жыл ұғымдарын түсіндіру; 7.7.1.4 Күнді айналып қозғалатын ғаламшарлардың қозғалысымен және орбита жазықтығына қатысты Жердің айналу осінің көлбеуі арқылы жыл мезгілдерінің ауысуын түсіндіру | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | - жай механизм жұмысын сипаттау; - есептер шығару барысында моменттер ережесін қолдану. | |||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар орындай алады: - Күн жүйесіндегі денелер қозғалысының көзқарасынан күн, ай және жыл ұғымдарын түсіндіреді; - Күн жүйесінің құрылымын, құрылысын сипаттайды;
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика және терминология: жай механизм, блок, иіндік, күштен ұтыс, механиканың алтын ережесі, күш иіні, Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Мен ..... ойлаймын Менің ойымша... Мен....білемін Мен .... сенімдімін Жай механизмдер... | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
ЖА білу және түсіну:
ЖА құндылықтары: -Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта ЖА дағдылары: Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, логистикамен байланыс | |||||||||||
Қолдану дағдылары | ГЖ бойынша: Коммуникативтік. Өмір бойы білім алу, сыйластық, қарым-қатынаста болу | |||||||||||
Бастапқы білім | Механикалық энергия, энергияның сақталу заңы | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 20 мин | Тарау бойынша жиынтық бағалау 2 |
| ||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин | Сабақ тақырыбын ұсыну: Күн жүйесі. Күнтізбе (тәулік, ай, жыл). Жыл мезгілдері Тапсырма
Проблемалық сұрақ: Күн жүйесі дегеніміз не? Видеоларды көрсету Тапсырмалар Оқушылармен талдау: Күн жүйесі құрылымы (ретімен ғаламшарлар, Күн мен Жер арақашықтығы) Жыл мезгілдерінің ауысуы (неге байланысты, оңтүстік және солтүстік жартышарлардағы жыл мезгілдері) «Жыл», «ай», «апта», «тәулік» атаулары Жер мен Айдың қозғалысына қатысы Күн мен түннің теңелу күні, ең ұзақ күн, ең ұзақ түн Мәтін (D) Күннің моделі ретінде электр шамын қолдана отырып, күн мен түннің ауысуын көрсету және күндізгі жарықтың біз тұрған Жердің беті Күннің жарығы түскен бетінде ғана болатынын көрсету үшін, оқушылардан Жер сияқты Күнді (электр шамын) айналып қозғалуын сұраңыз. (W) Оқушылар қолдарына волейбол доптарын ұстап, жанып тұрған электр шамын айнала қозғалып, жыл мезгілдерін моделдейді, ал соңынан шамның маңайында әртүрлі жағдайда тұрып, Жер көлбеулігінің күннің ұзақтығына әсерін көрсетеді. Допқа «Оңтүстік полюс» және «Солтүстік полюс» деген жазуы бар қағаздарды жапсырып қойыңыз. (I) Оқушылар әр түрлі елдерде әр түрлі жыл мезгілдерінде күннің ұзақтығын салыстырады. Олар одан кейін экватордан алыс орналасқан елдердегі күннің ұзақтығының жыл ішінде жиі өзгеретіндігін, полярлық түн, «ақ түн» ұғымдарын, көктемде және күзде күн мен түннің теңелуін түсіндіру үшін, Жердің көлбеулігін пайдаланады. (W) Жыл мезгілдерінің ауысуы туралы бейне материалды көрсету. (С) Бейнематериалды жұпта талқылау. (W) Айдың әртүрлі фазасын анықтайтын веб-сайттағы слайдтарды көрсету. | презентация Күн жүйесі: https://www.youtube.com/watch?v=pg9gelaIJmM Ғаламшарлар https://www.youtube.com/watch?v=ngmVoeP95xc Күн жүйесіндегі ғаламшарлар: https://www.youtube.com/watch?v=vNkv4yfgGtg Жыл мезгілдері. | ||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия Оқушылар жетістік сатысында өз орындарын анықтайды. Үй тапсырмасы негізгі формулаларды қайталау | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Барлық оқушылар : -Жай механизмдердің жұмыс істеу принипін сипаттайды; -Механиканың алтын ережесін тұжырымдайды; Оқушылардың көбі:
Кейбір оқушылар: Өз таңдауын талдайды | Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын өзара тексеру арқылы, сабақ соңында ФБ, есептер шығару | Жұмыс орнындағы приборларды, материалдарды, құралдарды мұғалімнің нұсқауы бойынша орналастырыңдар. Жұмысқа кірісер алдында мақсаты мен нұсқауларын мұқият оқыңдар. Қызмет түрінің ауысуы, қолжетімді ақпаратты жинау. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?