Энергия. Энергияның түрлері. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4A Энергия | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы | |||||||||||
Сынып: | Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Энергия. Энергияның түрлері | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7. 2.3.4 Механикалық энергияның екі түрлерін атау: потенциалдық, кинетикалық; 7. 2.3.5. кинетикалық энергия Ek=mv2/2 формуласын қолдану; 7. 2.3.6 Жер бетіне жақын арақашықтықта потенциалдық энергия үшін Ep=mgh формуласын пайдалану; | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | - энергияның мағынасын білу - энергия түрлерін ажырату | |||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Арнайы пәндік лексика және терминология: күш иіні, иіндік, жай механизм, иіндік, механиканың алтын ережесі Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Мен ..... ойлаймын Менің ойымша... Мен....білемін Мен .... сенімдімін Иіндіктің тепе-теңдік шарты Күш иіні... | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
ЖА білу және түсіну:
ЖА құндылықтары: -Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта ЖА дағдылары: Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, химия | |||||||||||
Қолдану дағдылары | ГЖ бойынша: өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, жұмыс және шығармашылық | |||||||||||
Бастапқы білім | Күш,күштің түрлері,теңәсерлі күш, орын ауыстыру, қашықтық | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 0-10 мин | Мұғалім: - Оқушылармен амандасады - Оқушыларды «Ассоциация» ойнауға шақырады: «Балалар, сендермен бірге «Ассоциация» ойнаймыз. Тақтада суреттер бар, осы суреттер бір-бірімен немен байланысты екенін өз дәптерлеріңізге жазып алындар. 1 минуттан кейін біз оларды оқып шығамыз және бұл суреттер қандай сөздермен байланысты екенін білеміз ». «Ассоциация» ойыны: «Энергия» деген сөзді біріктіруге арналған тақтаға сызба беріледі. Оқушылар дәптерлерінде өз сөздерін немесе өрнектерін жазады. Сөздер келесідей болуы мүмкін: электр станциясы, жоғары калориялы тамақ, қуатты үнемдеу режимі, энергияны үнемдейтін шам, электр энергиясы және т.б. - Оқушыларды өздерінің сөздерді оқуға сұрайды. - Оқушылармен «Энергия» сөзіне келеді | |||||||||||
11-12 мин | Оқушылар өздерінің қауымдастығын оқып болғаннан кейін, мұғалім сыныптан: «Сіз не ойлайсыз, бүгін біз сізбен немен танысамыз?» деп сұрайды. Оқушылар «Энергия» сөзін айтады. Мұғалім: «Жақсы, бүгін біз сендермен бірге энергияны, сондай-ақ оның түрлерімен танысамызз». Сабақтың тақырыптары мен міндеттерін белгілеу, мұғалім слайдты тақырыппен, оқу мақсаттарын және табысқа жету критерийлерін анықтайды. | |||||||||||
Сабақтың ортасы 13-37 мин | Мұғалім: «Енді, сендермен бірге bilimland сайтынан екі видеоны көрейік. Бірақ алдымен біз бейнематериалдардан келесі сұрақтарға жауап табуымыз керек». Оқушылар: бағыттауыш-карточка бойынша видео-сұрақтарды және слайдты оқиды:
Мұғалім видеоларды қосады. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/ehnergiya-potenczialdyq-ehnergiya (екінші беті - гравитациялық энергия) https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/kinetikalyq-ehnergiya (алтыншы бет - формула) Видеоны көрген соң мұғалім сұрақтарға жауап беруді ұсынады: «Балалар, алдында берілген сұрақтарға жауап берейік». Мұғалім мен оқушылар жауаптарды талқылайды. Мұғалім кейбір сәттерді түсіндіреді және дәптерлерге енгізуді талап етеді (бағыттауыш картада бар): Энергия - бұл дененің жұмыс істеу қабілетін сипаттайтын физикалық шама. Энергия – скаляр шама. SI жүйесінде энергияны өлшеу бірлігі - Джоуль. Энергияның екі түрі бар: кинетикалық және әлеует. Кинетикалық энергия - дененің қозғалысы әрекетінен пайда болатын энергия: Потенциалдық энергия - денелердің өзара орналасуы, сондай-ақ осы денелер арасындағы өзара әрекеттесудің сипатын анықтайтын энергия. mgh
Дене бір мезгілде кинетикалық және потенциалды энергияға ие болуы мүмкін. Дененің жалпы механикалық энергиясы дененің кинетикалық және потенциалдық энергиясының қосындысына тең: Мұғалім: «Балалар, біз сендермен дәптерге негізгі анықтамаларды жаздық. Енді, дененің кинетикалық және потенциалдық эенергияларға мысалдар келтірейік ». Мүмкін жауаптар: автокөлік жүріп жатыр, доп лақтырылады, ұшақ ұшып шығады. Кітап үстелде, алма ағашта. Мұғалім: «Енді сіздермен бірге бағыттауыш карта бойынша есептерді шешейік». Жұптық жұмыс. Есептерді шешу. 1) 5 кг / с жылдамдықпен үстелден 2 кг дене түсірілді. Дененің кинетикалық энергиясын табыңыз. Жауап: 25 Дж. 2) Егер ұшақтың жылдамдығы 150 м/с, кинетикалық энергиясы 22500 кДж болса, онда ұшақтың массасы қанша болатынын анықтаңыз. Жауап: 2000 кг Мұғаліммен тексеріңіз. Мұғалім: «Қазір сіздер жеке тапсырмаларды шешеміз» Тапсырма:
Жауап: 6.9 МДж 2) Оқ 400 м / с жылдамдықпен ұшатын болса, оның кинетикалық энергиясы 800 Дж тең. Оқтың массасын есептеңдер. Жауап: 0,01 кг Бір-бірін тексеру. Мұғаліммен тексеру. | https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/ehnergiya-potenczialdyq-ehnergiya https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/kinetikalyq-ehnergiya | ||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Сабақ мақсаты бойынша рефлексия | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Барлық оқушылар :
Оқушылардың көбі:
Кейбір оқушылар: | Мұғалімнің сабақ барсыындағы формативті бағалауы, оқушының өзін –өзі бағалауы, сайттағы смайликтер | Жұмыс орнындағы приборларды, материалдарды, құралдарды мұғалімнің нұсқауы бойынша орналастырыңдар. Жұмысқа кірісер алдында мақсаты мен нұсқауларын мұқият оқыңдар. Қызмет түрінің ауысуы, қолжетімді ақпаратты жинау. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?