Музыка және технология. Музыка, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4 бөлім:Музыка - өмір тынысы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Музыка және технология

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.4 – ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану;

6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау;

6.2.2.1 – музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, музыкалық композициялар шығару және импровизация жасау.

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

- шығармашылық жұмыс орындау барысында пәндік терминологияны қолдану;

- әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып орындау;

- С. Апасованың «Мен диджеймін» әніне музыкалық, шулы аспаптарды қолдана отырып, ремикс шығару.

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

- шығармашылық жұмыс орындау барысында пәндік терминологияны қолданады;

- әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып орындайды;

- С. Апасованың «Мен диджеймін» әнініне музыкалық, шулы аспаптарды қолдана отырып, ремикс шығарады;

- топтық жұмыста белсенділік танытады;

- орындалған жұмыысқа толық кері байланыс бере алады;

- дескрипторлар бойынша өз бағасын ұсынады.

 Тілдік міндеттер

 

Оқушылар:

  • Тыңдалған музыкалық шығарманы талдайды, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтауда, музыкалық терминологияны қолданады.

Лексика және терминология:

музыка, технология, электронды музыка, микщерлеу, компьютерлік бағдарлама

Талқылауға арналған сұрақтар:

Бұл әуеннің көңіл-күйі ...

.......компьютерлік музыкалық бағдарламалар қарапайым, әрі жұмыс жасауға ыңғайлы, себебі........

 Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бойына бірлесе жұмыс жасауға, бір-біріне деген құрмет пен жауапкершілікті дамыту.

 Пәнаралық байланыс

Шығармашылық жұмыс орындау барысында информатика пәнімен байланысын табады.

 АКТ дағдылары

Ақпарат іздеу барысында оқушылар АКТ дағдыларын дамыта алады.

 Алдыңғы білім

Алдыңғы сабақта оқушылар музыкалық әрлеуді құрады. Кейіпкерлерді дыбыстады. Сонымен қатар фильмді дыбыстаудың әдістерін талдап талқылады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.

5 мин.

5 мин.

3 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. Өткен тақырыпты қайталау. Сабақтың мақсаты мен критерийлерін түсіндіру.

Сыныпта талқылау:

  • Музыкалық компьютерлік бағдарламалар дегеніміз не?
  • Сіздер қандай музыкалық бағдарламаларды білесіздер? Атаңыздар.

Талқылаудан кейін тақырыпты айту.

Тапсырма. Зерттеу.

Шағын зерттеу жүргізу.

І топ.

  • Қандай компьютерлік музыкалық бағдарламалар қарапайым әрі жұмыс жасауға ыңғайлы?

ІІ топ.

  • Қандай компьютерлік музыкалық бағдарламалар күрделі және кәсіби дыбыс жазу студияларында қолданады?

ІІІ топ.

  • «Ремикс» сөзінің мағынасы?
  • Дыбысты «микширлеу» дегенді қалай түсінесіздер?

Ақпаратты сынып алдында жариялау.

Презентация

Бағдарламаларға сілтемелер

https://audacity.ru.softonic.com/

https://soundation.com/

https://windows-movie-maker.ru.softonic.com/

үлестірме ақпараттар

Сабақтың ортасы

5 мин.

15 мин.

3 мин.

Тапсырма. Тыңдау және талқылау. Ұлытау тобының орындауындағы «Кероғлы» күйін тыңдаңыз.

Күйдің заманауи өңделген түрімен классикалық орындау түрін салыстырыңыз.

- Қандай өзгерістер бар?

- Музыкада жаңартулар пайда болды ма?

Тапсырма. Ән үйрену және орындау.

С. Апасованың «Мен диджеймін» әнін сыныпта үйрену және орындау.

Сыныпты екі топқа бөлу.

Үйретілген ән үзіндісіне музыкалық аспаптарды қолдана отырып, ремикс жасау.

«Мен диджеймін» әнін ремикс стилінде орындау.

  • Әнде нені өзгертесіздер?
  • Ремиксте және орындау барысында қандай музыкалық тәсілдерді қолданасыздар?

Екі топ өз нұсқасын сынып алдында таныстырып, бағалайды.

Дескрипторлар бойынша бағалау:

  • Әндегі өзгерісті көрсетеді;
  • Көркем бейнесін жеткізеді;
  • Әуеннің көңіл-күйін жеткізеді;
  • Көркемдеуші құралдарды қолданады;
  • Музыкалық/шулы аспапты қолданады;
  • Топтағы өз рөлін орындайды.

Ұлытау тобының орындауындағы «Кероғлы» күйі

https://www.youtube.com/watch?v=n1it2t7TS8c

«Кероғлы» күйі, домбыра аспабы

https://www.youtube.com/watch?v=O1ctSfIMnMc

С. Апасованың «Мен диджеймін» әні үнтаспасы

Музыкалық, шулы аспаптар, компьютерлер планшеттер, т.б.

Сабақтың соңы

2 мин.

Рефлексия:

Сыныпта өз іс-әрекеттерін көрсету.

  • Не жақсарды?
  • Нені білдіңіз?
  • Нені білгіңіз келеді?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Шығармашылық жұмысты жасау барысында музыкалық қабілеті дамыған оқушы музыкалық аспапты қолдана алады.

Кейбір оқушылар ән орындау барысында солист рөлін орындай алады.

Бағалау критерийлері:

Топтық жұмысты орындау барысында бағалау.

Музыканы талдау кезінде бағалау.

Мұғалім бақылауы.

Кері байланыс.

Денсаулықты сақтау тәсілдері. Белсенділік жаттығулары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу