Заманауи музыкалық жанрлар. Музыка, 6 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар: 6.2 Заманауи музыка мәдениеті | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Мерзімі: | Оқытушы: | ||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Заманауи музыкалық жанрлар | ||||||||||||||||||
Сабақта іске асырылатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.1.1 – тыңдаған музыкалық шығарманы талдау және өнердің түрлері, стилі және жанрларын, сонымен қатар, өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтау; 6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Тыңдалған музыкалық шығарманы талдайды, сонымен қатар өнердің өзге түрлерімен байланысын анықтай отыра, музыкалық терминологияны қолданады. Лексика и терминология: Эстрада, жанр, ән. Диалог пен жазбаға арналған арнайы сөздер: Бұл әуеннің көңіл-күйі ... Тыңдалған шығарма ... жанрға жатады. Эстрадалық ән айту үшін ... Импровитзация жасаған уақытта ..... қолдандық. | ||||||||||||||||||
Құндылық | Берілген сабақ жоспары оқушылардың бойынша бірлесе жұмыс жасауға, бір-біріне деген құрмет пен жауапкершілікке баулиды. | ||||||||||||||||||
Бастапқы білімдер | 1 тоқсанда алған білімдерін негізге алу | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Қорлар | |||||||||||||||||
Сабақ басы 0-5 5-7 | 1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды Фолк-музыкасы,Джаз,Авторлық ән, Электрондық музыка атты топтарға бөлу. Өткен тақырыпты қайталау, сұрақ қою. Топқа бөлінген оқушыларға топтары бойынша сұрақ қою. Сабақ тақырыбын, сабақ мақсаты мен сабақ барысында орындалатын іс-әрекеттерді анықтау | Презентация | |||||||||||||||||
Сабақ ортасы 7-12 12-21 21-27 27-32 | 2.Сабақ барысы Заманауи музыкалық жанрлар туралы түсініктеме беру. Музыка- әлемдік өнердің бір түрі. Орыс жазушысы Антон Чехов айтқандай «музыка әлемді жадыратады, әрбір тірі жанға шаттық, бақыт сыйлайды,қиял ғажайып әлемге самғауға көмектеседі». Сондықтан өмірде музыканы сүймейтін адам жоқ шығар. Адамдар ежелден қазірге дейін музыка арқылы өлеңнің әуенін, музыкалық инструменттерін өзгерте отырып жетті. Қазақтар ежелден музыканы жақсы көрген. Оған домбыра, қыл-қобыз, сазсырнай,дабыл сияқты музыкалық инструменттері, Біржан сал, Құрманғазы сияқты күйші – әншілері дәлел бола алады. Құдай қазақтың жанына дүние есігін ашқан сәтінен бастап күйдің бір бөлшегін салған деген аңыз бар. Бәлкім, қазіргі кезде де музыканы жақсы көретініміз осы себептен болар. Жанр (французша genre, латынша generіs — түр, тек) — өнердің барлық түрлерінде тарихи қалыптасқан іштей жіктелім жүйесі. Жанрлық жіктелім әрбір өнер түрінің ерекшелігіне байланысты өзіндік жанрлық жүйе құрайды. Мысалы, музыкадағы “ән”, “күй”, “романс”, “симфония”, т.б. жанрлар бейнелеу өнеріне тән емес, бейнелеу өнерінде “натюрморт”, “пейзаж”, “портрет” сияқты жанрлар болса, әдебиетте “айтыс”, “жыр”, “әңгіме”, “роман”, “эпопея”, т.б. жанрлар бар. Солай бола тұрғанмен барлық өнер түрі үшін ортақ жанрлық жіктелім үрдісі бар, сол үрдіс әр өнер түрінде өзінше көрініс табады. Соның ішінде Джаз, Электрондық музыка, Фолк музыкасы, Авторлық ән жанр түрлері бар. Тапсырма 1. Талдау. Зерттеу. Джаз, Электрондық музыка, Фолк музыкасы, Авторлық ән жанрларының айырмашылығы мен ұқсастығын анықтаңыз. Кестені толтыру.
Дескриптор:
Орындау. «Бір бала» халық әнін сыныпта орындау. Дескриптор.
Бағалау.
| Презентация Кесте Әннің аудио жазбасы Әннің сөзі | |||||||||||||||||
Сабақ соңы 32-40 | 4. Рефлексия Мұғалім оқушылармен сабақ барысында орындалған іс-әрекеттерді талқылайды. Қиындық туғызған тапсырмаларға көңіл бөлу. «Табыс сатысы» әдісін қолдану | Жазбаша кері байланыс алу | |||||||||||||||||
Дифференциация – мұғалім практикалық жұмыс барысында оқушылардың жұмыстарын бақылап, керек кезде қайта түсіндіріп, көрсетеді, көмектеседі. Аса қабілетті оқушыларға қиындау тапсырманы орындау ұсынылады, мысалға, бірнеше символдарды қолдану. | Бағалау – практикалық жұмыс басында оқушылар топ ішінде кестеде бағалау критерийлерін толықтырады. | Техникалық қауіпсіздік сақтау. Қауіпсіздікті сақтау сабақ жүргізу. | |||||||||||||||||
Оқушылар шығармашылық жұмысты орындау барысында музыкалық қабілеті дамыған оқушы ықшам шығарманы музыкалық аспапта немесе екі дауыста орындауына жол беріледі. | Қалыптастырушы бағалау 6.1.3.1 – әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен,немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау; Оқушылар топтық таныстырылымын сынып алдында көрсетеді. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағаланады. | Топтық жұмысты орындау барысында ақпарат ізденуде, таныстырылым кезеңінде оқушылар бір-біріне деген құрметтілігін көрсете отырып, сабақ барысында қауіпсіздік ережелерін сақтайды. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?