Қазақстан халықтарының музыкасы. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8 Бөлім 4:

Музыка тілідостық тілі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақстан халықтарының музыкасы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1 музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау

5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру

Сабақ мақсаттары

-әр түрлі халықтардың музыкасын тыңдап, олардың айырмашылығын анықтау;

- Қазақстанда тұратын халықтардың танымал шығармалары мен мәдениетіндегі ерекшеліктерін анықтау және ақпарат іздеу;

Бағалау критерийлері

Білім алушылылар:

  • музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтай алады;
  • тыңдалған шығарманы талдай біледі;
  • әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыра және салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • Сәйкес терминологияны, терминдерді пайдалана отырып музыканы талқылап, талдау жасайды.

Пәндік лексика мен терминология

  • халық музыкасы
  • музыкалық мәдениет
  • стиль, жанр

Талқылауға араналған сұрақтар:

  • Әр түрлі халықтардың мәдениетінде …….. айрмашылық пен сәйкестіктер бар.

Құндылықтарды

дарыту

Халық әуендерді тыңдауға дағдылау, мәдени тұлғаларды тәрбиелеу.

Пәнаралық

байланыстар

Тарих,география, әдебиет және информатика

Бастапқы білім

Бұл бөлім өз білімін қолдана отырып, Қазақстанда тұратын түрлі халықтардың музыкасына анализ жасауға, орындаушылық пен музыка шығару дағдыларын дамытуға бағытталған. 2 тоқсан ҚР мемлекеттік мерекелермен сәйкес келеді, сондықтан бөлім негізі қазақ музыкалық шығармаларын тыңдап, талдауға және патриоттық жанрдағы музыкалық шығармаларды үйрену болып табылады.

.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 тапсырма. Ақпарат іздеу, талқылау

Оқушыларды топтарға бөлу.

Олар топта берілген сұрақтарға постер жасау арқылы жауап береді.

  • Қазақстанда қандай халықтар тұрады?
  • Бұл халықтардың мәдениетінде қандай ұқсатықтар мен айырмашылқытар бар?

Оқушылар Қазақстанда тұратын халықтар мәдениетінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын талқылайды. Өз ойларымен бөліседі.

Сабақтың ортасы

2 тапсырма

Музыка тыңдау

Әр түрлі халықтардың музыкасын тыңдап, мысалы грузин, татар, орыс және украин.

Сыныппен талқылау:

  • Ұсынылған халықтардың музыкасында қандай айырмашылық бар?
  • Әрбір музыкалық үзіндінің жанры мен стилін анықтайды.
  • Қандай аспаптарды естідіңіздер?
  • Тыңдалған музыка үзінділері қандай көңіл-күйді сипаттайды?
  • Түрлі халықтардың қандай музыкалық шығармалары ең танымал болып саналады?

3 тапсырма.

Топтық шығармашылық жұмыс.

Оқушыларды бірнеше топтарға біріктіру.

Қазақстанда тұратын халықтардың танымал шығармалары мен мәдениетіндегі ерекшеліктерін анықтау.

Бір халықтың музыкасынан ән немесе биінен үзінді көрсету

Лезгинка»

http://music.nur.kz/artist-music-11576-lezginka

Орыс халық әні «Светит месяц»

https://www.youtube.com/watch?v=Sq-DzdrcyKg

Украин биі «Гопак»

https://www.youtube.com/watch?v=YGRdWv1NSMY

Татарский халық биі «Байрамчи бию»

https://www.youtube.com/watch?v=ogFhhOYDBCU

Сабақтың соңы

Таныстыру және бағалау

Әр топ өз жұмысын таныстырып, Қазақстанда тұратын халықтардың ұлттық музыкалық ерекшеліктері туралы сөз қозғайды.

Сабақ соңында оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға, композицияны орындау барысында, музыканың көркем құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады.

Бақылау;

Бағалау өлшемдерімен дескрипторлар бойынша;

Ән орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу