Бір шаңырақ астында. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8 Бөлім 4:

Музыка тілідостық тілі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір шаңырақ астында

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу

5.2.2.1 музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау

5.1.3.2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау

Сабақ мақсаттары

  • «Бір шаңырақ астында» сөзінің мағынасын білу;
  • достық туралы ән үйрену;
  • заманауи стильде музыка шығару және орындау;
  • өз жұмыстарын көрсету;
  • өзінің және өзгенің жұмысына баға беру.

Бағалау критерийлері

  • әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе алады;
  • музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығара және импровизация жасай алады;
  • музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындай алады.

Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика мен терминология

  • халық музыкасы
  • музыкалық мәдениет
  • стиль, жанр

Оқушылар:

  • Сәйкес терминологияны, терминдерді пайдалана отырып музыканы талқылап, талдау жасайды.

Талқылауға араналған сұрақтар:

  • Әр түрлі халықтардың мәдениетінде …….. айрмашылық пен сәйкестіктер бар. Патриоттық музыка дегеніміз…….…

Құндылықтарды

дарыту

Халық әуендерді тыңдауға дағдылау, мәдени тұлғаларды тәрбиелеу.

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану, бейнелеу өнері

Бастапқы білім

1 бөлімде оқушылар ары қарай білім алуларына қажет болатын білім, білік пен тәжірибе жинақтады. Бұл бөлім өз білімін қолдана отырып, Қазақстанда тұратын түрлі халықтардың музыкасына анализ жасауға, орындаушылық пен музыка шығару дағдыларын дамытуға бағытталған. 2 тоқсан ҚР мемлекеттік мерекелермен сәйкес келеді, сондықтан бөлім негізі қазақ музыкалық шығармаларын тыңдап, талдауға және патриоттық жанрдағы музыкалық шығармаларды үйрену болып табылады.

.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың басында оқушыларға Қазақстанда тұратын халықтар достығына арналағн бейнебаян көрсету. Мысалы,

Жұлдыздар тобы орындаған - "Ағайынбыз бәріміз" әні.

1 тапсырма

Сыныппен талқылау:

  • Неліктен сабақ «Бір шаңырақ астында» деп аталады?
  • Қазақстан халықтары Ассамблеясы жайлы не білесіңдер? Презентация көрсету.

Жұлдыздар тобы орындаған - "Ағайынбыз бәріміз" әні

https://www.youtube.com/watch?v=zumrqkN2kv0

Сабақтың ортасы

2 тапсырма

ОрындауДостық туралы ән үйрету. Мысалы,

сөзі: Р.Рождественскийдің, музыка: Д. Тухмановның «Я, ты, он, она» әнін үйрету.

Әнді музыкалық аспаптарда сүймеледеу жасай отырып барлық сыныппен орындату.

3 тапсырма

Музыка шығару және импровизация

Музыкалық ұрмалы аспаптармен немесе қолда бар құралдарды /қалам, ағаш таяқшалар т.б./ қолдана отырып, заманауи стильде ырғақтық сүйемелдеу жасату.

«Я, ты, он, она»

слова: Р.Рождественский, музыка: Д. Тухманов

x-minus.org

караоке

https://www.youtube.com/watch?v=jtuj35V09ME

https://www.youtube.com/watch?v=8KK3z5rhT8s Pen Tapping /қаламмен соғу/ немесе Cups Song стильдері

Сабақтың соңы

Орындау

Өз музыкасының үзіндісін орындату. Өзгелердің жұмыстарын тыңдау.

Не жақсы болды?

Жұмысты қалай жақсартуға болады? деген сұрақтарға жауап беру.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға, композицияны шығару барысында, музыкалық аспапты қолдану тапсырмасын беруге болады.

Бақылау;

Бағалау өлшемдерімен дескрипторлар бойынша;

Ән орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу