Қазақ халық әнінің әуенділігі (тақырыптың жалғасы). Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 3 – сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Пәні: «Музыка»
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақ халқының музыкалық мұрасы | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халық әнінің әуенділігі (тақырыптың жалғасы) №3 сабақ | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Бағалау критерийлері | -компьютер бағдарламаларын қолданады; - бағдарламада әннің екпінін өзгерту; -бағдарламада әннің тональностіне өзгерту енгізеді; -бағдарламада өз дауысын жаза алады; -композицияға өз дауысын жаза алады. | ||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -Ақпарат іздеу, зерттеу әдістері бойынша өз идеяларын шоғырландырып, мақсатқа сай музыкалық мұраны жетілдіре алады. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Терминология: дыбыстық әсерлер, аранжировка, композиция, музыкалық бағдарламалар, екпін, тональность. | ||||||
Жахандылық | Халық дәстүрі | ||||||
Концепт (тұжырымдама) | Әндер | ||||||
Құндылықтарды дарыту
| Халық өнеріне және дәстүріне деген сыйластылық сезімін дамыту | ||||||
Пәнаралық байланыстар | информатика | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Бұл сабақта оқушылар Audacity, Soundation бағдарламаларында жұмыс жасайды. | ||||||
Бастапқы білім | Алдыңғы сабақта оқушылар ансамбльде ән орындап, аспаптарда ойнап, сонымен қатар, тыңдалған шығармаларға талдау жасай білді. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 2 минут 5 минут 8 минут | Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу. Алдыңты тақырыпты қайталау. Жаңа сабақпен танысу. Оқу мақсаты мен жетістік критериийлерімен оқушыларды таныстыру. Тыңдау: «Угай-ай» халық әнінің заманауи өңделген үлгісін тыңдау. Сұрақ қойыңыз:
Audacity, Soundation бағдарламаларымен таныстыру. Бағдарламада жұмыс жасау ережесін интерактивті тақтада көрсету. (Audacity – дыбыс жазуға арналған тегін бағдарлама. Soundation- алдын-ала дайындалған сэмплдер мен дыбыстардан құралған тегін бағдарлама). | Сабаққа арналған презентация «Угай-ай» халық әні https://www.youtube.com/watch?v=at8_iNkm3H0 Windows› Аудио, Звук› Аудио Редакторы Audacity, Soundation, | |||||
Сабақтың ортасы 15 минут
| Жұптық жұмыс: Компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, «Угай-ай» әнінің екпінін өзгертіп өз дауысыңды қолайлы тональностте жаз. | ||||||
Сабақтың соңы 10 минут 5 минут | Өз жұмысыңызды таныстырыңыз. Бағалау жоспарын қолданыңыз. . (f).
Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - Нені жетілдіруге болады? - Қандай бөлім жақсы орындалды? | Бағалау критерийлері белгіленген карточкалар | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Талқылау барысында оқушының түсіну деңгейін анықтай келе, мұғалім оқушыға тыңдауға арналған шығарманы беріп, талқылай алады. Қосымша қолдау көрсету үшін тереңдетілген компьютерлік бағдарламалармен жұмыс жасауға болады. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушылар қысқа композиция құрастыра алады. Сонымен қатар, топта өз көмегін көрсете алады. | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Талдау барысындағы бағалау; Презентация таныстыру барысында бір бірін бағалау; Топтық бағалауды мұғалім кері байланыс ретінде бере алады. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?