Айтыс өнері (жаңа тақырып). Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 4 – сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Пәні: «Музыка»
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақ халқының музыкалық мұрасы | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| ||||
Сабақтың тақырыбы: Айтыс өнері (жаңа тақырып) №1 сабақ | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.1 дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың, айтыстың жанры мен стилін анықтау 5.1.2.2 дәстүрлі әншілік мектептердің және халық композиторларының шығармаларын салыстыру 5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу | |||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -Ақпарат іздеу, зерттеу әдістері бойынша өз идеяларын шоғырландырып, мақсатқа сай музыкалық мұраны жетілдіре алады. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Біз Біржан мен Сара айтысын таңдадық...... себебі.... (айтыс стилін, жанрын анықтауға көмектеседі) Терминология: айтыс, қыз бен жігіт айтысы,қайым айтыс, стиль, жанр, лад, интонация, аспаптар, безендіру. | |||||
Жахандылық | Халық мәдениеті | |||||
Концепт (тұжырымдама) | әндер | |||||
Құндылықтарды дарыту
| Қазақ халқының мәдениетін сыйлауға, бір - біріне қол ұшын беруге, әр сабақ сайын жаңа мәліметтерді біле өмір бойы білім алуға көмектесетін құндылықтар дамиды. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих әдебиет | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар АҚТ дағдыларын жаңа мәлімет іздеу барысында білім сайттары арқылы дамыта алады. | |||||
Бастапқы білім | Алдыңғы сабақта оқушылар халық композиторлары әндері мен мен дәстүрлі орындаушылар әндерін ажырата білді. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 минут 5 минут 5 минут | Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу. Жаңа сабақпен танысу. Оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Талқылауға арналған сұрақтар: - айтыс дегеніміз не? - Айтыстың қандай түрлері бар? - Қандай суырып салма ақындарды білесіз? Талқылаудан кейін оқушыларға айтыс мағынасын түсіндіріп, «қайым айтыс» туралы айтыңыз. (Айтыс — Айтыс — ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзиялық жанр, топ алдында қолма-қол суырып салып айтылатын сөз сайысы, жыр жарысы. Қайым айтыс - қайым өлең, қайымдасу – айтыстың бір шумақ өлеңмен қайырып отыратын шағын түрі.). Айтыс туралы талдаудан соң тақтада кластер жинаңыз. Тыңдау: Біржана – Сара айтысын тыңдап, талдаңыз. Оның стилін, жанрын және безендіру детальдарын анықтаңыз. Айтыс жанры – халық музыкасыы жанрына жататындығын ескертіп қойыңыз. | Презентация «Біржана - Сара» айтысы https://www.youtube.com/watch?v=CPwA_3NvrbU операның толық нұсқасы | ||||
Сабақтың ортасы 15 минут | Орындау: Сыныпта айтыстың бір бөліміне аспаптар дауыстар (хор және солисттер) қолдана отырып, импровизация жасау. f | «Біржан - Сара» операсынан хор https://www.youtube.com/watch?v=33zYXTCqEC8 Карточкалар, текст, аспаптар | ||||
Сабақтың соңы 10 минут 5 минут | Критерий бойынша бір-бірін бағалау: f
Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| Бағалау критерийлері белгіленген карточкалар | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Оқушыларды қолдау үшін талдау, талқылау барысында түсіну деңгейін анықтап, жеке жұмыс, соның ішінде аспап меңгермеген оқушыларға мұғалім өз көмегін бере алады. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушылар тереңірек мәліметпен бөлісе алады, аспапта қысқа композиция шығара алады. | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Кластер жинақтау барысында оқушы өз деңгейін анықтап, өзін бағалай алады; Топтық жұмыс барысында бір бірін бағалай алады; Мұғалім топтық жұмысқа кері байланыс бере алады. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?