Қазақ халық әнінің әуенділігі. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 3 – сабақ.
Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі: | Қазақ халқының музыкалық мұрасы | Мектеп: | ||||
Күні: Сабақ: № 3 | Мұғалімнің Т. А.Ж.: | |||||
Сынып: | 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақ халық әнінің әуенділігі | |||||
Осы сабаққа құрылған оқыту мақсаты(оқу бағдарламасының сілтемесі) | 5.1.3.1 - түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу; 5.1.3.3 - музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Ансамблде рөлді анықтай білу; Топта безендірілген шулы құралдар қолдану; Әннің ырғағын келтіре отыра , «Халаулым»халық әнін орындау. | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатына жетті, егер: Ансамбле өз рөлін таба біледі. Көркем образ әндерін орындау арқылы көрсетеді; Ансамблде ырғақты үлгіде орындайды; Ансамбле өз орнын біледі. | |||||
Тілдік мақсаты | Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы айтыс, қыз бен жігіт айтысы; -күй- төкпе, шертпе; -стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар; -импровизация, өңдеу, композиция; -интерпретация; -екпін, ырғақ; -сүйемелдеу, ансамбль Талқылауға арналған сұрақтар: •Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі. •Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті. •Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы | |||||
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу | Бұл бөлімде жаһандық әсері мен музыкалық оқиғаларды тыңдап қарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Компьютерлік бағдарлама Виртуальді күйсандық. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен, тарихпен, әдебиетпен байқалады. | |||||
Бастапқы білім | Халық әні, ақындар, қазақ әнін.кім құрады ?оқушылар білуі мүмкін | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар | |||||
Сабақтын басы 5 м 5 м Сабақтын ортасы 15 м Сабақтын соңы 15 м | Сабақ басында оқушылардың назарын назарын жинақтау: Ұйымдастыру кезең. Бір бірімізге күлімдейміз! Осы жылы лебіміз жанымызға жылылық және сабақты қуаныш өткізейік. Барлығыңызға сәттілік тілеймін! Өткен сабақты қайталау: Жай тәртіптегі сұрақтар: Жанр дегеніміз не? Қазақ халық әніндегі қандай жанрларды білесіздер ме? Ырғақ туралы мағлұмат беріледі. Жаңа тақырып Ырғақ - кезектендірілген, ұзақ және қысқа дыбыстар. Ырғақ үлгісін көрсету үшін берілген. Сіздер байқаған шығарсыңдар, балалар, біз әр қадамда ырғақты үнемі қолданамыз.Міне ,сіздер осы ырғаққа жеттіңіздер. Ал тыңдаңыз сіздің жүректеріңіз қалай соғады "тук тук",бұл да ырғақ.Ал сағаттың соғуы ,бұл да ырғақ. Ал музыканы түсінуде ырғақ -бұл дыбыстардың әр түрлі ұзақтықта алмасуы.Сонымен қатар ырғақ қозғалыспен және бимен тығыз байланысты. Ал сіз ажырата аласыз ба. полька вальсі, өйткені, олардың менің ойымша әрқайсысының осы биге тән өзінің ырғағы бар. 123 санауда вальс жүргізіледі. Ал полькеде бір, екі, байқасаңыз, бұл баса назар бір рет шотына аударылады , 2 3 санауда оңай ойналады . Бұл жазылмаған заң болсада ырғақта күшті және әлсіз дыбыстар кезектесіп, орналасады. Міне, осы кезектестіруді музыканттар метр деп атайды. Ырғақ өзімен -өзі бола тұра,бірақ метрмен анықталады. Метр бұл -торлар тәріздес, жасушаларға әр түрлі ырғақты өрнектерді әсемдеу.Сондай- ақ қысқа және созыңқы дыбыстар болады.Созыңқы дыбыстар ананың қадамына, ал қысқа бала қадамын еске түсіреді.
1и (ТА) 2 (ТИ) Берілген ырғақты ойнап көрсету:
1 (ТИ) и (ТИ) 2 (ТИ) и (ТИ) 3и (Та) Басқа мысал:
1и ( ТА) 2и (ТА) 1и (ТА) 2и (ТА) Оқушыларды топқа бөлу Тапсырма: «Халаулым» әнін тыңдаңыздар Топта ролдерді бөлініз: бірінші және екінші оқушы әнді орындай отыра көркем образды фоногамма минус арқылы жеткізеді.Қалған оқушылар ритмикалық аккомпанементі мен соқпалы аспаптарымен әнге қосылады. Рөлде: Орындаушы және музыканттар Әнді орындаңыз «Халаулым» және берілген ритмді соқпалы аспаптарды пайдаланып. Сынып алдында ансамбл ресімдейтін құралдарымен тиісті ырғақты әндерді орындау. Топтарды өзара бағалау критериялары мынадай: Ансамбльде өз рөлін таба біледі; Көркем образ әндерін орындау арқылы көрсетеді; Ансамблде ырғақты үлгіде орындайды; Ансамбле өз орнын біледі. Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау. Қритерий оқыту арқылы мұғаліммен оқушы арасында кері байланыс беріледі. | http://collegy.ucoz.ru/publ/79-1-0-14770 http://old.el.kz/m/articles/view/content-3693 | ||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. | ||||
Рефлексия | Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы : К = жалпы сыныппен жұмыс Д = мұғалімнің түсіндірілімі Г = топпен жұмыс И = жеке жұмыс Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі Сабақ басы - «Миға шабуыл» - Негізгібөлім Талқылау - Өзара түсіністік Қорытынды - Рефлексия | Әдіс-тәсілдерді сақтайтын денсаулық. | ||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)? 1: 2: Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)? 1: 2: Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?