Музыкадағы от бейнесі. Музыка, 4 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім: Табиғат құбылыстары

4 сабақ

Мектеп: Көкшетау қаласы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Магавина Г.Ғ.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Музыкадағы от бейнесі

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары

4.1.1.1-музыкалық терминдерді пайдаланып, әуеннің жанры мен музыкалық көркемдеуші құралдарын анықтау және салыстыру;

4.1.3.1 - музыкалық пішін құрылымын анықтау: шумақты, шумақты-қайырмалы, бір бөлімді, екі бөлімді, үш бөлімді;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • А.Скрябинның «Прометей» симфониясымен танысады;
  • музыкалық шығармадағы басты партияны анықтап үйренеді.
  • от туралы өз ойларымен бөліседі.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • музыкалық форманың құрылымын анықтайды;
  • музыканың басты партиясын анықтайды;
  • музыкалық терминдерді пайдаланып музыканың көркемдеуші құралдарын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • тиісті пәндік терминологияны пайдалана отырып, музыканы талқылау және таладай;
  • өз жұмысына түсініктемелер енгізу және оны жетілдіру бойынша ұсыныстар жасау.

Пәндік лексикасы мен терминологиясы

Симфония

Прометей

Басты парнтия

Талқылау сұрақтары:

  • От дегеніміз не?
  • Сюжетте оттың қандай қасиеттері туралы айтылып отыр?
  • Адам оттың қасиеттерін қалай қолданады? Мысалдар келтіріңіз.
  • От адамдарға қалай көмектесе алады және қалай зиян тигізе алады және неліктен?
  • От туралы қандай ертегілер мен аңыздарды білесіздер? Мысалдар келтіріңіз.

Құндылықтарды

дарыту

Табиғатты қорғауға тәрбиелеу

Ұжымдық жұмыс жасау, бір-бірінің пікірін құрметтеу

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану

Бастапқы білім

Оқушылар оттың, судың, барханның музыкалық бейнесі жайлы өтті. Классикалық музыкалық туындылдар мен композиторлармен танысты.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

Оқушылармен сәлемдесу.

Өткен тақырыпты қайталау.

  • Судың бейнесін композиторлар қандай арқылы қандай жеткізді?
  • К.Дебюсси музыкасынан үзінді тыңдап бұл шығарманың атауын анықтаңыздар.

Бүгінгі сабақта біз табиғаттың ерекше құбылысы от жайлы айтатын боламыз. Ал қандай бағытта жұмыс жасайтынымызды сіздер топтық тапсырманы орындау арқылы түсінетін боласыздар.

Оқушыларды үш топқа біріктіру.

1 тапсырма. Талқылау және ақпарат іздеу

Оқушылар үш топқа бірігеді. Әр топ өз карточкаларында жазылған сұрақтарға жауаптарын дайындайды.

1 топ.

  • От дегеніміз не?
  • Сюжетте оттың қандай қасиеттері туралы айтылып отыр?
  • Адам оттың қасиеттерін қалай қолданады? Мысалдар келтіріңіз.

2 топ.

  • От адамдарға қалай көмектесе алады және қалай зиян тигізе алады және неліктен?
  • От туралы қандай ертегілер мен аңыздарды білесіздер? Мысалдар келтіріңіз.

3 топ.

  • Шығарма туындыларында от қалай бейнеленеді?
  • От нені білдіреді? Неліктен?

Аңыз немесе ертегіден мысал келтіріңіздер /егер балалар отқа байланысты аңыз немесе ертегіге мысал келтіре алмаса, мұғалім өзі «Прометей» аңызын айтып беруіне болады/

Сабақтың ортасы

2 тапсырма. Музыка тыңдау және талдау

А.Н.Скрябиннің «Прометей» Шығармасын тыңдаңыз.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Музыканың сипаты қандай?
  • Оған қандай атау беруші едіңіз? Неліктен?
  • Симфония дегеніміз не?

Бағалау критерийі: музыкалық терминдерді пайдаланып музыканың көркемдеуші

құралдарын анықтайды.

А.Н.Скрябиннің «Прометей» шығармасын қайта тыңдаңыз.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Композитор Оттың бейнесін симфонияда қалай сипаттайды?
  • Композитор өз музыкасы арқылы қандай ойлар мен сезімдерді жеткізеді?
  • Тыңдалған шығармалардың музыкалық формасын анықтаңыз.
  • Симфонияда қандай аспаптарды естисіз?
  • Бұл шығармада фортепиано мен оркестр қандай бейнелерді сипаттайды?
  • Басты тақырып неше рет ойналды?

3-тапсырма. Жаттау және орындау

Әуені Б.Аманжол, сөзі Е.Сейдахметовтің «От құдыреті» әнін жаттаңыз.

1.Қоя берсең еркіне,

Жетер жердің шетіне.

Кете берсе әріге,

Шоққа айналар бәрі де.

2.Өрттей ешкім құтырмас,

Ұшқан құс та құтылмас.

Қайнатады көліңді,

Жайратады шөліңді.

3.Отқа ораса даланы.

Орны күл боп қалады.

Тентек, сотқар болмаңдар,

Тоғайды өрттен қорғаңдар!

Сабақтың соңы

Рефлексия.

  • Мен бүгінгі сабақта қандай жаңа ақпарат алдым?
  • Сабақ маған несімен қызықты болды?
  • Маған қай тапсырма қиын немесе түсініксіз болды?

Оқушылар топтарда ақылдасып мұғалімнің үш сұрағына ауызша жауап береді.

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Әуен шығару барысында көмек қажет топтарға көмек көрсету, жұмыс нұсқаулығымен таныстыру.

Дескрипторлар арқылы

Бақылау

Бағалау критерийлері

Сабақ барысында қауіпсіздік ережелерді сақтайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу