Әлем театрлары. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 3 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 бөлім: «Сәулет өнері»

Сабақ: 3

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Әлем театрлары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.1.2 - қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану

3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • оқушылар әлемдік опера театрларымен танысады;
  • халық ертегілері үлгісінде музыкалық шығармашылық жұмыс жасайды.

 Бағалау

 критерийлері

  • халық ертегісі желісімен және музыканың көркемдеуші құралдарын қолдана отырып топ құрамында музыкалық ертегі ойлап табады;
  • өз шығармашылық жұмысын таныстырады және өзге топтардың жұмысын бағалайды.

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар:

  • пәндік терминологияны қолданып, әртүрлі түсініктерді және тыңдалған әндерді талқылау;

Пәндік лексика мен терминология:

  • театр;
  • опера;
  • Балалар операсы
  • Драма театры
  • Көлеңке театры
  • Қуыршақ театры

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Театр өнері дегеніміз не?
  • Қандай театр жанрларын білесіздер?
  • Қандай театрға бардыңыз?

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар әлем мәдениетімен танысу арқылы мультимәдениеттік құндылықтарын дамытады

Топтық жұмыс арқылы музыкалық ертегі жасау барысында еңбек және шығармашылықтары дамиды

 Пәнаралық

 байланыстар

Көркем еңбек оқушылар әр түрлі ғимараттардың пішіндерін талқылайды

Дүниетану әлемдегі ең қызықты ғимараттармен танысады.

 АКТ дағдылары

АКТ дағдылары сабақта ресурстарды көрсету мақсатында қолданылады.

Бастапқы білім

Оқушылар музыкалық штрихтармен танысып, легато және стаккато штрихтарын музыкалық аспаптарда ойнады. Оқушылар сегіздік, төрттік, жартылық ноталарды қолданып ырғақ құрастырды. Топтар бойынша өз ырғақтарын орындап өзге оқушылардың жұмысын бағалады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Музыкалық сәлемдесу

Балалар бір бірімізбен өзгеше амандассақ, қазір мен қалай айтсам сіздер де, сол сипатта айту керексіздер.

Сәлеметсіңдер ме, балалар

Сәлеметсіз бе мұғалім.

/Легато және стаккато музыкалық штирхтары арқылы амандасу./

Бейнематериал қарау

  • Бұл бейнеролик не туралы?
  • Бүгінгі сабағымыз қай тақырыпта деп ойлайсыздар?

Дұрыс, балалар бүгінгі сабақта біз театрлар туралы айтатын боламыз.

біздің сабағымыздың тақырыбы «Әлем театрлары».

Бүгінгі сабақта

  • Театрлар туралы айтамыз.
  • Музыкалық театрлық қойылымдар қойып импровизация жасаймыз
  • Шығармашылықтжұмысты таныстырып бағлаймыз.

1 тапсырма. Бейнематериал қарау және талқылау

  • Театр өнері дегеніміз не?
  • Қандай театр жанрларын білесіздер?
  • Қандай театрға бардыңыз?

Театрлар жанрларының бейнеүзінділерін көру.

  • Балалар операсы «Маша мен үш аю»
  • Классикалық опера «Қыз жібек»
  • Драма театры «Таңшолпан»
  • Көлеңке театры «Бауырсақ»
  • Қуыршақ театры «Менің атым Қожа»

Балалар, осы көрген үзінділердің ішінен сіздерге қай театр өнері жақын?

Оқушыларды 5 топқа біріктіру.

топқа бөлуді «Мозаика» әдісімен өткізуге болады. 5 ертегінің суреті түрлі түсіт шығарылып оқушылар санына байланысты қиылады. Оқушылар суретті қиықтар арқылы қосу арқылы топтарға бірігеді және қай ертігін сомдайтынын өздері анықтайды.

Әр топқа бір ертегі беріледі.

  • «Алтын шашты қыз бен үш аю» ертегісі
  • «Бремен музыканттары» ертегісі
  • «Күлшеқыз» ертегісі
  • «Бауырсақ» ертегісі
  • «Қызыл телпек» ертегісі

2 тапсырма. Театр қойылымын жасау Ертегілерді сомдау

Ертегілерді еске түсіру үшін оқушыларға суреттермен әрленген ертегі кітаптары беріледі.

Тапсырма: топтарға берілген ертегілерді еске түсіріп бір сюжетті таңдап алып музыкалық аспаптар, қимыл-қозғалыс, сөз, мимиканы қолдана отырып қойылым дайындау.

Әр топ қай театр жанрында дайындалатын өздері келісіп таңдайды.

Оқушыларға дайындалуға 10 минут уақыт беріледі

Ситезатор немесе фортепиано аспабы

https://www.youtube.com/watch?v=gowbX0O0Q9U

1.https://www.youtube.com/watch?v=oYwbuzNPfCM

2.https://www.youtube.com/watch?v=K2b_aOdSC28 с 17.00-18.30 көру

3.https://www.youtube.com/watch?v=JpFfKRfGuJo 1.20-2.16 көру

4.https://www.youtube.com/watch?v=hJjGSHBryK0 3.18-4.22

5.https://www.youtube.com/watch?v=oi62EjBC8Ic

Ертегі кітаптары

Музыкалық аспаптар

3 тапсырма. Презентация

5 тапсырма. Презентация және бағалау

Топтар өз жұмысын көрсетіп болған соң мұғалім сұрақтар қояды:

- Топтардың орындауы немен ерекшеленеді?

- Өз жұмысыңызды қалай жақсартушы едіңіз?

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия:

  • Бүгін не білдім?
  • Бүгін не үйрендім?
  • Маған не ұнады?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ырғақты құрастырып музыкалық штрихты қолдана отырып орындау кезінде көмек қажет ететін топтарға өосымша барып түсіндіру, аспаптарда орындап көрсету.

Бақылау

Бағалау критерийлері арқылы

Интерактив тақтасын кажет болмаған кезде өшіріп отыру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу