Терменің мәнді сөздері. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 3 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2-бөлім.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.

Сабақ: 3

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Терменің мәнді сөздері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.3.4 - музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату

3.2.1.1- музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну музыкалы

3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу

 Сабақ мақсаттары

  • Бекболат Тілеуханның орындауында Абайдың «Сегіз аяқ» әнін тыңдайды және талдайды;
  • Нақыл сөздерге презентация жасайды
  • Б.Аманжоловтың «Достық термесі» әнін үйренеді және орындайды;
  • «Жақсы және жаман» тақырыбына өз өлеңдерін шығарады:
  • Өзінің және өзгенің жұмысына баға береді.

Бағалау критерийлері

Білім алушылар:

Музыка тыңдап, шығарманың жанрлары мен стилдерін анықтады;

«Достық термесі» әнін үйреніп, оны орындады;

Музыкалық шығармашылық жұмыс жасады;

Өзінің және өзгенің жұмысын бағалады..

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар:

музыканы талдайды және сипаттайды, тыңдалған музыкалық шығарма жайлы өз ойларын жеткізеді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

жанр, терме, термеші.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Музыкалық жанрларды атаңыз.
  • Вокалдық жанрға қандай өнер түрлері жатады?
  • Ән не жайында?
  • Әнде қандай өсиет сөздер айтылған?
  • Терме, термеші дегеніміз не?

Құндылықтарды дарыту

Ұлттық музыка және әлемдік музыка мәдениетіне деген сыйластық, қазақтың ұлттық терме өнеріне деген сүйіспеншіліктерін дамыту.

Пәнаралық байланыстар

Информатика, қазақ тілі, әдебиет пәндерімен байланыс қадағаланады.

 АКТ дағдылары

Бұл сабақта оқушылар нақыл сөздерге презентация жасау кезінде ноутбуктармен жұмыс жасап, АҚТ дағдыларын қолданады.

Бастапқы білім

1-2 сыныптағы білімдеріне. Яғни мажор, минор, халық әндері ұғымдарын еске түсіре отырып, музыкалық білімдерін арықарай дамытады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Музыкалық сәлемдесу

Абай өлеңдерінен мәнерлеп оқу сайысын өткізіңіз.

Сөз өнерінің құдіретін айтып кетіңіз.

Сұрақтарды талқылаңыз:

  • Музыкалық жанрларды атаңыз?
  • Вокалдық жанрға қандай өнер түрлері жатады?

Сабақтың мақсаты мен тақырыбын таныстырыңыз.

Сабақтың ортасы

30 минут

1-тапсырма. Тыңдау және талдау.

Бекболат Тілеуханның орындауында Абайдың «Сегіз аяқ» әнін тыңдаңыз және әнді талдап, кестені толтырыңыз.

мазмұны

жауабы

1

жанры

2

екпіні

3

динамикасы

4

орындаушысы

5

аспабы

2-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.

«Сегіз аяқ» әніндегі нақыл сөздерді тауып, презентация жасаңыз.

3-тапсырма. Ән үйрен және орындау.

Сөзі С. Қалиев, әні Б. Аманжолтың «Достық термесі» тыңдаңыз. Әнді үйреніңіз және орындаңыз.

Сұрақтарға жауап беріңіз:

  • Ән не жайында?
  • Әнде қандай өсиет сөздер айтылған?
  • Терме дегеніміз не?
  • Термеші деп кімді айтады?

Терме және термеші ұғымымен танысады.

Терме -нақыл, мағыналы, өсиет сөздерден тұратын өлең.Терме – теріп айту деген сөзден шыққан.

Термеші-термені орындаушы.

4-тапсырма. Импровизация

Терме жанрында «Жақсы мен жаман» тақырыбына өз өлеңіңізді шығарыңыз.

5- тапсырма. Таныстырылым және бағалау

Өз шығармаңызды орындаңыз және басқа топтарға баға беріңіз.

Бағалау критерийі:

  • Өлең тақырыпқа сай;
  • Өлең ұйқасы қадағаланған;
  • Нақыл сөздер пайдаланған;
  • Терме жақсы орындалды.

Абай «Сегіз аяқ» әні

https://www.youtube.com/watch?v=Js4u0j1Zza4

«Сегіз аяқ» сөзі -https://kk.wikipedia.org/wiki/Сегізаяқ

Ноутбуктар

Сөзі С. Қалиев,

Әні Б.Аманжол «Достық термесі»

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлекция:

  • Сіздің орындауыңызда не жақсы шықты?
  • Не жаман шықты?
  • Нені жақсартуға болады?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Бағдарламаны жетік меңгерген оқушылар сыныптасына көмектесе алады, өз жобасын аяқтау кезеңдерін орындайды.

Абай өлеңдерін оқу сайысыда өзара бағалау.

Қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу