Мажорлы көңіл күй. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 1 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Сабақ: 1

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Магавина Г. Г.

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Мажорлы көңіл күй

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1- тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру

3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау

3.1.3.6 - нотамен қарапайым әуендер орындау

  Сабақ мақсаты

Окушылар

- тыңдалған музыканың көркемдеуші құралдарын анықтайды ;

- музыкалық ладты анықтап үйренеді

- музыкадағы минор мен мажор сипатын танып үйренеді

Бағалау критерийлері

  • Музыканың көркемдеуші құралдарын анықтайды;
  • Көркемдік бейнесін жеткізе отыра, әнді орындайды;
  • Үйренген әнді нотамен орындайды;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар біледі:

  • Тыңдалған және орындалған шығармалардың музыка көркемдік құралдарын анықтайды, сипаттайды және салыстырады;

Пәндік лексикасы мен терминологиясы

  • Музыка мәнері
  • мажор
  • минор
  • Талқылау сұрақтары:
  • Қандай музыка жанрларын білесіңдер?
  • Ән қай музыка мәнерінде жазылған?

 Құндылықтарды дарыту

Құрметтеу, еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық – шығармашылық тапсырмаларды орындау кезінде оқушылар бір-бірін сыйлап, сыныптастырының пікіріне көңіл аударуға үйренеді.

 Пәнаралық

 байланыстар

Өзін өзі тану

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактив тақта арқылы оқушылар бейнефильмдің үзіндісін, презентацияны көреді.

Бастапқы білім

Алдыңғы бөлімде оқушылар дыбыстармен импровизация жасады, табиғат тақырыбында әндер орындады, қазақ, орыс және шет ел композиторларының шығармаларын тыңдады және талдады, тақырыпты оқытудың белсенді әдістері:топтық, жұптық, жеке жұмыс, ойын технологиялары, ақпараттық- коммуникациялық технологиялары арқылы таныды.Оқушылар музыкалық аспаптар мен дауысты, ноталарды қолданып, қарапайым музыкалық үзінділерді жасап, оларды орындады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Музыкалық сәлемдесу

- Сәлеметсіздер ме, балалар!

- Сәлеметсіз бе, мұғалім!

/ноталарымен орындау/

1 тапсырма. Талқылау

Суреттерге қараңдар.

Сұрақтарға жауап беріңдер :

  • Мына суреттерді қалай жұптастыруға болады?
  • Қарама-қарсылық туралы не білесіңдер?
  • «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» тақырыбына қандай мысал білесіңдер?

2 тапсырма . Музыка тыңдау және талдау.

П. Чайковский

«Марш деревянных солдатиков»,

«Игра в лошадки»,

«Сладкая греза»,

«Старинная французская песня»

Балалар, қазір түрлі музыкалық шығармаларды тыңдайсыңдар. Сіздердің мақсаттарың, сол музыкаға сай қимылды орындау.

/оқушылар музыкаға сәйкес қимылдарды орындайды/

  • Неліктен қимылдар әр түрлі болды?
  • Музыканың қарама-қайшылығы неде болды?

Музыкалық терминдерді қайталау

Келесі терминдерді қайталайық

  • Қай терминдер сендерге таныс, ал қайсысын алғашқы рет көріп отырсыңдар?
  • Балалар, мына терминдер: динамика, темп, тембр және сипаты, музыканың көркемдеуші құралдарына жатады.тақтаға мен бұл сөздерді жазып қойдым, енді бірге берілген терминдеріңі тобын анықтайық.

Форте- Пиано /қатты- ақырын/

Аллегро - Анданте /тез-баяу/

Сопрано - Бас / биік әйел дауысы- төмен ерлер дауысы /

Мажор- Минор /көңілді музыка- мұңды музыка/

  • Біз тыңдаған музыкалық шығармаларда жоғарыда аталған қай музыка көркемдеуші құралдары кездесті?
  • Ал бүгін біз музыкалық лад жайлы сөйлесеміз.

Лад – ол дыбыстардың байланысы мен үйлесімділігі, лад музыканың сипатын білдіреді.

Мажор және минор екі қарама-қайшы лад.

- Қалай ойлайсыздар, П.Чайковскийдің қай шығармасы мажорлық, ал қай шығармасы минорлық?

П. Чайковский

«Марш деревянных солдатиков»,

«Игра в лошадки»,

«Сладкая греза»,

«Старинная французская песня»

3 тапсырма. Сыныппен орындау

«Еркем-ай» әнін үйрету

Еркем еркем еркем ай

Еркелеген еркем-ай!

Еркелеген еркемді еркелетсем екен ай!

Сан арқылы топқа бөлу

4 тапсырма. Әнге импровизация жасау

1 топ – динамика қарама-қарсылығы/қатты-ақырын/

2 топ – екпін қарама-қарсылығы/тез- баяу/

3 топ – сипатының қарама-қарсылығы /мұңды- көңілді/

Топтың мақсаты - қарама-қарсылықтың ауысуын нақты орындау.

Бір-бірін бағалау сағат тілінің бағытымен бағалау.

1 топ 2 топты бағалайды

2 топ 3 топты бағалайды

3 топ 1 топты бағалайды.

сұрақтар

+++

++

+

Барлық қатысушылар әннің сөзі мен әуенін дұрыс орындап шықты

Топтың ансамблі жақсы болды

Топ қатысушылары қарама-қарсылықтың ауысуын нақты орындады

Аспаптар қызықты қолданылды

Әр топтан бір спикер шығып, бағасын береді

5 тапсырма. Ноталық жазба

До мажор гаммасын орындау

Ля нотасының ноталық желіде орналасуымен танысу

Тапсырма: топтың әр оқушысына түрлі түсті фишкалар таратылады, ноталар ретсіз беріледі.Оқушылардың міндеті – әннің әуенін дұрыс құрастыру.

Еркем-ай әнін нотаға салу

  • ми соль соль соль соль ми фа
  • фа ля ля ля ля фа соль
  • ми соль соль соль соль ми фа
  • фа соль ми ми ре ре до

Рефлексия:

  • Білемін
  • Білгім келеді
  • Білдім

Суреттер

Презентация

Презентация

Терминдерді оқушыларға тарату

тақтада терминдер жазылған:

динамика

тембр

характер

темп

Нота желісі, нота фишкалары

Еденде жасалған нота желісі

https://www.youtube.com/watch?v=fLeXgTrNpQE «Еркем ай»әнінің караокесі

Музыкалық аспаптар

Топтарға бағалау дескрипторлары бар кеспе қағаздары таратылады.

Нота желісі, нотаның түрлі түсті фишкалары

Презентация

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кейбір оқушыларға шығармашылық тапсырмаларды орындауға көмек көрсету

Бақылау ,

Бірін бірі бағалау

Дескриптор бойынша

Бағалау критерийлері бойынша

Сабақ алдында кабинет тексеру

Аспатарды ойнау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу