Терме - нақыл сөз. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 3 - сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сабақ: 3 | 2 бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Магавина Г. Г. | ||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Тақырыбы: | Терме – нақыл сөз | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.3.4 - музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату 3.2.1.1- музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну музыкалы 3.3.1.1 - өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу | ||||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылар: - «терме» жанрымен танысады; - термені тыңдайды, талдайды; - «Жақсы және жаман» тақырыбына өз термесін шығарады; - соқпалы музыкалық аспаптармен сүймелдеп , терме орындайды | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар :
Пәндік лексикасы мен терминологиясы
-Талқылау сұрақтары:
| ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Термені тыңдау және үйрену арқылы қазақ халқының ұлттық мәдениетін құрметтеуге баулу. Топтық шығармашылық жұмыстар арқылы еңбек және шығармашылық құндылықтарын дамыту. Ынтымақтастық, ұйымшылдық сезімдерін қалыптастыру. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі пәнімен байланыс – «терме», «термеші» терминдеріне анықтама беріледі | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактив тақта арқылы оқушылар бейнефильмдің үзіндісін, презентацияны көреді. | ||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар музыкалық терминдердермен танысты, музыкалық ладты анықтауды үйренді. «Елім-ай» әнін нотаға салып, «си» нотасымен танысты. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | |||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Сәлемдесу Сыныпта талқылау.
Ең қарапайым және кең тараған жанрлар- ән, би және марш. Жанр - (от фр. genre –түр,тек) — өнердің барлық түрлерінде тарихи қалыптасқан іштей жіктелім жүйесі. Орындалу тәсілі бойынша ажыратылады Сабақ мақсаты: - Бүгін сабақта «терме» жанрымен танысамыз; -Термені тыңдаймыз және талдаймыз; - «Жақсы және жаман» тақырыбына өз термесін шығарып, соқпалы музыкалық аспаптармен сүймелдеп , терме орындаймыз
1 тапсырма. Музыканы тыңдау және талдау.
Музыканы талдауға арналған сұрақтар - Термеде қандай ақыл айтылған?
Теория: Терме — қазақ поэзиясының сонымен қатар вокалды музыка жанры. Бұл музыкалық-поэзиялық түрдегі өсиет. Терме – ән мен өлеңнін түрі, «теру , тер» сөздері «толтыру, жинау, жиын» мағыналарын береді. Термеде өмір мен өлім, жастық пен кәрілік, жақсылық пен жамандық мәселелері жайлы баяндалады.Терменің қызықтылығы оның маңызды сұрақтарды қозғайтындығында.Асан Қайғы, Қазтуған, Бұқар жырау, Махамбет шығармаларында терме мысалдары жиі кездеседі. Эмоционалды әсерін көтеру үшін термеде музыкалық дыбыстардың ритмикалық түрлері мен қайталаулар жиі кездеседі.
- Бұл термені орындауда речетатив стилі қолданылады. Речитатив – музыкалық- вокалды шығармадағы әуенді сөйлеу. Тыңдалған шығарманы талдауға арналған сұрақтар : - Бұл терменің бірінші термеден айырмашылығы неде? - Бұл орындаудың ырғақ, динамика мен сипаты қандай? - Термеші деген кім? Анықтамасын беріңдер Нота атауларымен топқа бөлу 2 тапсырма. Музыка шығару және импровизация «Жақсы және жаман» тақырыбына әннің сөзін терме жанрында жазыңдар. Тапсырманы орындау кезеңдері
3 тапсырма. Презентация және бағалау. Өз термелеріңді речетатив орындау стилінде орындап беріңдер Басқа топтарға баға беріңдер:
Рефлексия: Оқушылар мұғалімнің сұрағына ауызша жауап береді
| Жанр Терме http://5ballov.qip.ru/referats/preview/81748/2/ «Жақсы мен жаман» Мейрамбек Беспаевтың http://mp3.cc/m/30756-mejrambek-bespaev/43936378-terme-zha-sy-men-zhaman-adam/ https://www.youtube.com/watch?v=lH4LG3kMkfw «Мен мен едім» М. Өтемісұлы Е.Кудайбергеновтың орындауында Әр топқа тапсырманы орындау бойынша нұсқаулар үлестіру. қағаз соқпалы музыкалық аспаптар : тоқылдақ, тұяқтас, ағаш таяқшалар, дауылпаз, үшбұрыш. | |||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Кейбір оқушыларға шығармашылық тапсырмаларды орындауға көмек көрсету | Бақылау , Бірін бірі бағалау Дескриптор бойынша Бағалау критерийлері бойынша | Сабақ алдында кабинет тексеру Аспатарды ойнау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?