Мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері арқылы шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері | Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | |||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері арқылы шығару | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.1.13 сандармен байланысты есептер шығаруда жазуларын қолдану; 6.5.1.7 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер жүйелерін құру арқылы шешу; | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - «х - … , у - ... болсын»; - айнымалылар мәндері екі теңдеуді де қанағаттандыратындықтан, ... құрамыз және шығарамыз; - жүйені шешіп, есептің жауабын келтіреміз. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар арасында коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, жұпта / топта тапсырмаларды орындау кезінде өзара әрекеттесу, өзара жауапкершілік және өзара құрметтеу құндылықтарын дарыту | |||||
Пәнаралық байланыстар | Мәтін есептердің (қолданбалы сипаттағы есептер, өмірден алынған есептер) математикалық моделін құру білімі жаратылыстану-ғылыми пәндерінің көптеген бағыттарын және экономиканы меңгеруде негізгі дағды болып табылады; теңдеулерді шешу дағдылары алгебра тарауларын жақсы меңгеруде қажет болады. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларды Active Board-тың кең спектрін пайдалануды үйрету, АКТ бойынша дағдыларын дамыту және жетілдіру. | |||||
Бастапқы білім | Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын білу; бір айнымалыны екінші бір айнымалы арқылы өрнектей алу; бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдылары. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0 – 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Біріккен оқу ортасын құру Үй тапсырмасын тексеру, қосымша сұрақтар туындаса жауап беру. Өткен сабақты өзектендіру
| Қосымша 1 Слайд 4 | ||||
Сабақтың ортасы 3 – 15 мин 15 – 24 мин 24 – 25 мин 25 – 27 мин 27 – 36 мин 36 – 38 мин | Бүгінгі сабақта Формуласын сандарға қатысты дәлелдеу есептеріне қолдануды түсінеміз. Мысал – 1. Екі таңбалы сан мен сол екі таңбалы санның цифрларын кері тәртіпте жазғанда шыққан санның қосындысы 11-ге бөлінетінін дәлелдеңіздер. Дәлелдеу керек: Дәлелдеу: , . Көбейткіштердің біреуі 11 – ге бөлінсе, көбейтіндінің мәні де 11 – ге бөлінеді. Дәлелденді. Мысал – 2. , a > c, саны 99 – ға бөлінетінін дәлелдеңіздер. Дәлелдеу керек: Дәлелдеу: , , Көбейткіштердің біреуі 99 – ға бөлінсе, көбейтіндінің мәні де 99 – ға бөлінеді. Дәлелденді. Мысал – 3. Үш таңбалы сан қатар бірінен кейін бірі жазылған. Шыққан санның 7; 11 және 13 – ке бөлінетінін дәлелдеңіз. Дәлелдеуі: Көбейткіштердің біреуі 7; 11; 13 – ке бөлінсе, көбейтіндінің мәні де 7; 11; 13 – ке бөлінеді. Дәлелденді. Жұптық жұмыс, бірігіп дәлелдеу тапсырмаларын орындау. №1. Төрт таңбалы сан мен сол төрт таңбалы санның цифрларын кері тәртіпте жазғанда шыққан санның қосындысы 11-ге бөлінетінін дәлелдеңіздер. №2. 37 – ге бөлінетін үш таңбалы санның цифрларының орындарын ауыстырып 37 – ге бөлінетін сан жазуға бола ма? Шешуі: , Дәлелдеу керек: Дәлелдеу: . Жауабы: болады. №3. Үш таңбалы санның цифрларының қосындысы 9 - ға тең. Ортасындағы цифр 0. Егер бірінші және соңғы цифрларының орындарының ауыстырсақ, онда шыққан сан берілген саннан 99-ға үлкен болады. Берілген санды табыңдар. Жауабы: 405. Дескриптор: Білім алушы:
Тапсырмаларды орындау уақыты болған кезде тақтаға дайын дескриптор, жауапты ашыңыз, жұптар арасында өзара бағалау жүргізуді ұсыныңыз. Көзге жаттығу Жеке жұмыс №4. Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы 12-ге тең. Егер цифрларының орындарын ауыстырып қойсақ, онда берілген саннан 18-ге үлкен сан шығады. Осы санды табыңдар. Жауабы: 57. №5. санының - ға бөлінетіні белгілі болса, онда дәлелдеңіз. №6. саны 13 – ке бөлінсе, онда саны 13 – ке бөлінетінін дәлелдеңіз. Дескриптор: Білім алушы:
Тапсырмаларды орындау уақыты болған кезде тақтаға дайын дескриптор, жауапты ашыңыз, оқушы өін – өзі бағалауды ұсыныңыз. Түсінбеген тапсырма болса өзге оқушыдан көмек сұрау. Мұғалім түсінік жұмыстарына кері байланыс береді. | Алгебра, 7-сынып, А.Е.Әбілқасымова, Т.П. Кучер, В.Е. Корчевский, З.Ә. Жұмағұлова, 2017ж. Слайд 5 – 7 Қосымша 1 М .Л. галицкий, А.М. Гольдман, Л.И. Звавич сборник задач по алгебре 7 – е издание, М. Просвещение 2001г. Қосымша 2 Слайд 8 Қосымша 3 | ||||
Сабақтың соңы 38 – 40 мин | Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма Берілген екі таңбалы санның сол жағына 2 цифрын жазсақ, онда алынған үш таңбалы сан бастапқы саннан 9 есе артық болады. Берілгені қандай сан? Рефлексия
| М .Л. Галицкий, А.М. Гольдман, Л.И. Звавич сборник задач по алгебре 7 – е издание, М. Просвещение 2001г. Қосымша 4 Слайд 11 - 12 | ||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||
Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделеген, дәлелдеуге ұсынылады. Оқушының формуланы қолдану, ойлау қабілетін шыңдау барысында жаттықтыру. | Жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау, жеке жұмыста өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру. | Дұрыс отыруын қадағалау, жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болу, көзге жаттығу орындау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?