Фигуралардың кеңістікте орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеу, «көрінбейтін» сызықтар. Вектор ұғымы. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3D Кеңістіктегі фигуралар

Мектеп: Тараз қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бухарбекова Б.Т., Каражигитова К.Е.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Фигуралардың кеңістікте орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеу, «көрінбейтін» сызықтар. Вектор ұғымы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.4.1

вектор анықтамасын білу және оны кескіндеу

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

вектор анықтамасын біледі;

векторды кескіндейді.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • вектордың анықтамасын тұжырымдайды;
  • вектордың элементтерін анықтайды;
  • векторды кескіндейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • жол мен орын ауыстырудың арасындағы айырмашылықты талқылайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • вектор;
  • бағыттаушы вектор;
  • орын ауыстыру;
  • вектордың басы;
  • вектордың аяғы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • векторды кескіндеу үшін …;
  • АВ векторының басы .... , соңы ... .

Құндылықтарды дарыту

Топта жұмыс жасау арқылы бір-біріне деген құрмет құндылығын өзін-өзі, бірін-бірі тексеру арқылы академиялық адалдық құндылығын дарыту

Пәнаралық байланыстар

Оқушылар осы сабақ кезінде негізі қаланған білімдерді 7-сыныпта физика пәнінен өтетін «түзу сызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар» тақырыптарын өткенде қолдана алады.

Бастапқы білім

Кесінді, жол туралы түсініктері, фигураларды салу дағдылары бар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-2 мин

2-8 мин

8-10 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

2.Білімді өзектендіру:

Сыныппен жұмыс:

Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру;

Ой қозғау. «Футбол ойыны»

Досжан футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамамен 15 км жүгіретінін анықтады.

Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жолдың ұзындығы ма?

Мұғалім қызметі: оқушылардың сабақта мақсатты жұмыстануын ұйымдастыру.

Оқушы қызметі: оқушышылар өз пікірін айтады.

Бағалау: мұғалімнің ауызша пікірі.

Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийі айтылады. Бағалау критерийі оқушылармен таңдалады.

Қосымша 1.

Сабақтың ортасы

10-15 мин

15-25 мин

25-27 мин

27-37 мин

3.Практикалық жұмыс

Мақсаты: вектордың анықтамасын тұжырымдау; векторды кескіндеу дағдыларын қалыптастыру; зейінді, есте сақтауды, логикалық ойлауды дамыту; танымдық қызығушылығын ояту.

Әдіс: инновациялық оқыту әдісі

Сыныппен жұмыс.

Тапсырма 1.

Асан үйінен шығып Мектепке дейін 500 м жол жүрді.

Сұрақ:

  • Асанның жүрген жолын кесінді ретінде алуға болады ма? Дәптеріңізге сызып көрсетіңіз.
  • Кесіндінің ұзындығы неге тең?
  • Кесіндінің ұштары қайда жатыр? Кесіндінің ұштарын әріптермен белгілеңіз.
  • Асанның жүрген жолы қайда бағытталған?
  • Жолдың бағытын қалай көрсетуге болады? Сызбадан жолдың бағытын көрсетіңіз.
  • Асанның жүрген жолы қандай кесінді болады және ол қалай белгіленеді?
  • Векторға анықтама беріңіз.

Оқушы қызметі: өз ойларын ортаға салады.

Мұғалім қызметі: оқушылардың ойын толықтырады, вектор туралы мәтінді таратады.

Бағалау: мұғалімнің ауызша пікірі.

Тапсырма 2.

Суретте сіз көрсете алатын 10 векторды жазыңыз.

Тапсырма 3.

Берілген векторға сәйкес белгілеулерді табыңыз.

BE

a

CA

b

DB

c

CD

d

AB

e

DC

f

Тапсырма 4.

Екінші қақпаға доп салудың қандай әдістері бар?

Қосымша 2.

Қосымша 3.

Қосымша 4.

https://www.youtube.

com/watch?v=PpqXEjn

VO6U

Қосымша 5.

Сабақтың соңы

37-40 мин

4. Сабақты қорытындылау.

Жетістіктер сатысы деп аталатын баспалдақ бойынша өзімізге баға беріп келесі сұрақтарға жауап береміз:

-Бүгінгі сабақты мен үйрендім

-Маған қызықты болған тұсы

-Мен үшін қиындық туғызды

-Мен түсіндім

-Бұл сабақтан мен ой туғыздым

-Сабақтың ұнаған жері

-Сабақтағы жұмысыммен көңілім толады (толмайды)

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Оқушыларға ашық сипаттағы тапсырма ұсынылады оқушылар әр түрлі шешімдер ұсынуы мүмкін. Кейбір оқушылар тапсырманы өздері орындайды, ал кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек көрсетіледі. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізіледі.

Сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалау қолданылады. Сабақтың соңғы бөлімінде рефлексия форматында өзін-өзі бағалау ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысқандығын бақылау жолымен бағалайды.

Оқушылардың дұрыс отыруы қадағаланады.

Сабақ ортасында «Дем алу» сергіту сәті жасатылады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу