Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В бөлім: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 6 Сабақ №

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.10

түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;

6.2.2.11

алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге келтіру;

6.2.2.12

теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;

6.2.2.13

теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады және шешімдерін координаталық түзуде кескіндей алады.
  • теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жазып білу;
  • берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алу.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін тұжырымдайды;
  • санды теңсіздіктерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіреді;
  • сан аралықтарын оқиды;

Арнайы лексика және терминалогия: 

 - теңсіздік;

- санды теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- сәуле, ашық сәуле;

- аралық, кесінді;

- теңсіздіктерді шешу;

- жартылай интервал;

- <, >, , ,, ≤, ≥ символдары.   

  Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  •      (а; +) белгілеуін «а-дан плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;
  • (–; а) белгілеуін «минус шексіздіктен а-ға дейінгі аралық» деп оқимыз;
  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгереді;
  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады.                                                       

 Бағалау

 критерийлері

Білім алушы:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешеді және шешімдерін координаталық түзуде кескіндейді.
  • теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жазады
  • берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады.

 Құндылықтарды

  дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту, тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Қолданбалы математика есептері

АКТ қолдану дағдысы

Интернет ресурстарымен жұмыс жасау дағдысын дамыту

Бастапқы білім

Шамаларды салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары; сандық түзумен жұмыс жасау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Коллаборативті орта қалыптастыру.

Музыка қосып оқушыларды ортада биге шақыру. Музыканы тоқтатып екеуден бірігіңдер, қайтадан қосып билетіп үшеуден бірігіңдер, қайталап қосып билетіп төртеуден бірігіңдер деп, осылайша төрт оқушыдан шағын топқа отырғызу.

Бүгін «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу» тақырыбы бойынша қорытынды сабақ, мен ол сабақты «Математикалық поезд» ойыны түрінде жүргіземін.

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.ISBN 9965-34-442-6

Сабақтың ортасы

6 – 25 минут

Аялдамалар A- Теория; B – Санау ; C - Есептеу;

D- Тексеру; E - Ойлану.

Әр топ өзінің басшысын тағайындайды(өздері) сол келіп өзінің реттік номерін алады, сол реттік номерлер бойынша аялдамаларға келіп, тоқтау уақытында үлгеріп берілген тапсырмаларды орындайды. Мұғалім уақытты әр аялдама сайын белгілеп, көрсетіп отырады.

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

26-32 минут

33-38 минут

Тапсырмалар аялдама столында пакетте болады.

  • Теория;

№1.

а) мына 0; -3; -0,5; 2,3; 7; 5,6; 8; 7; -1 сандар (-1; 8] аралығына тиісті ме?

b) теңсіздіктерді шешіңдер: 2x >4; -3x <6; -x > 1.

с) теңсіздік құрып есептеңдер:

Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 6-дан артық, бірақ 12-ден кем, онда үшбұрыш қабырғасын бағала.

№2. Есептеңдер:

5 > 3 -3 < 3 12 > 9 35 > 14

+ - × ×

7 > 2 7 > 2 3 > -2 >

12 > 5 -10 < 1 36 > -18 7 > 1

B – Санау;

№3. Теңсіздіктерді шешіңдер:

2x + 3 >5; 4x – 5 < 3; 3 - x > 2; 4x + 21 < 9;

2(x + 5) >16; 3x – 15 < 4x + 20; 6x + 22 < 3( x + 4);

6 + x ≥ 3 – 2x; 4x + 19 ≤ 5x – 1.

№4. Кестедегі бос орынды толықтыр:

Координаталық түзуде кескінде

Аралықпен жаз

(-6;9)

(-∞; -4]

Сан аралығының атауы

сәуле

теңсіздік

-≤ x ≤ 6

C - Есептеу;

№5. Сәйкестікті табыңдар:

[a;b)

(a;b]

[a;+∞)

(-∞;b]

(a;+∞)

(-∞;b)

(a;b)

[a;b)

№6. Теңсіздікті шешіп, шешімін координаталық түзуде кескіндеп, аралықпен жазыңдар:

- x < 5; 3 – 2x - >0; - ≥ 2

D- Тексеру;

№7. Мына аралықтардағы ең үлкен және ең кіші бүтін сандарды табыңдар:

 1) [–17; –5); 1) [–3; 5];

 2) (–2; 7]; 2) (–13; 15];

 3) [–2,5; +∞); 3) (–∞; 6);

 4) (–4,5; +∞); 4) (–∞; 5];

 5) [7,2; +∞); 5) [–4; 6);

 6) [2; 11]; 6) [−1;13];

№8.

а) бөлшегі а-ның қандай натурал мәнінде дұрыс бөлшек болады?

b) бөлшегі а-ның қандай натурал мәнінде бұрыс бөлшек болады?

E - Ойлану.

Бұл аялдамада топта қанша оқушы бар, сонша есеп беріледі, берілген есепті бәрі орындайды да, әрқайсысы бір есептен ойлап жазып келесі аялдамаға өтеді. Ол дайындалған есептер ос аялдамаға келесі келетін топтың тапсырмасы болады. Сондықтан әр оқушы өзіне берілген есепке ұқсастырып құруы керек.

Теңсіздіктің ең үлкен бүтін шешімін табыңдар:

  • - ≤ – х; 2) - ≤ +2;

3) -1 ≤ 2; 4) -3 ≤ < 1;

5) -1 ≤ 2;

Топтар жұмыстарын бітірген соң мұғалімнің қатысуымен топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі.

Топтарға кезектестіріп ТАРСИЯ ойыны мен ДОМИНО беріледі.

Орындалған жұмысты қарап мұғалім бағалайды.

Дифференциацияланған тапсырмалар:

А деңгейі:

  • 4 + 12x > 7+ 13x; 2) 2–x > 4(1+ x);

В деңгейі:

  • -2(4x-1) + x < - 3(3x+2); 2) 1,8x+6<3(0,7x-0,1)

С деңгейі:

3x(2x – 1)-2(x+(3x-2)(x+1)- ≥8-7x

1) - +≤ +

2)

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

Ғаламтор беттері

Ғаламтор беттері

Сабақтың соңы

    • инут

Қорытынды

  • Сабақтың мақсаты қандай болып еді?
  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешуді толық қайталдық деп ойлайсыңдар ма?

Рефлексия

Мен не білдім

Мен не үйрендім

Мен нені түсінбедім

Мен не білуім керек

Үйге тапсырма: № 1035

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмаларды оқушылар қабілетіне қарай саралау, біртіндеп күрделендіру. Деңгейлік тапсырмалар оқушының түсінігін дамытуға бағытталған.

Оқушылардың сабақты меңгергені, санды теңсіздіктің қасиеттерін түсініп, қолдануларын дескриптор бойынша бағалау. Сабақ барысында өзара бағалау жүргізу. Сабақ соңында өзі қорытындылау. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өз деңгейін бақылау.

ТҚ , бөлмедегі жарықтың көзге әсерін қадағалау. ТАРСИЯ, ДОМИНО қиықшалары көзге әсер етпеуді ескеру.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу