Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В бөлім: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 6 Сабақ №

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.12

теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады және шешімдерін координаталық түзуде кескіндей алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін тұжырымдайды;
  • санды теңсіздіктерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіреді;
  • сан аралықтарын оқиды;

Арнайы лексика және терминалогия: 

 - теңсіздік;

- санды теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- сәуле, ашық сәуле;

- аралық, кесінді;

- теңсіздіктерді шешу;

- жартылай интервал;

- <, >, , ,, ≤, ≥ символдары.   

  Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  •      (а; +) белгілеуін «а-дан плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;
  • (–; а) белгілеуін «минус шексіздіктен а-ға дейінгі аралық» деп оқимыз;
  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгереді;
  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады.                                                       

 Бағалау

 критерийлері

Білім алушы:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешеді және шешімдерін координаталық түзуде кескіндейді.

 Құндылықтарды

  дарыту

Мақсатқа жету үшін табандылығын, еңбекқорлығын, жағдайды талдау және жаңа жағдайға бейімделу қабілетін қалыптастыру, өз жұмысының сапасына жауапты болу.

Құндылықтарды дарыту сабақтың жоспарлаған іс- әрекеттердің кезеңдері арқылы жүзеге асырылады

Пәнаралық байланыстар

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында қазақ тілі пәнімен байланыс орнатамын.

АКТ қолдану дағдысы

Презентациямен жұмыс жасай білу дағдысын қалыптастыру

Бастапқы білім

Шамаларды салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары; сандық түзумен жұмыс жасау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

1-7 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Коллаборативті орта қалыптастыру.

Білімді жаңарту. Өткен материалдарды қайталау.

Үй тапсырмасын тексеру (СТО бағытталған)

Оқушы мұғалім дайындаған үлестірменің біреуін алады, жазылған сұрақты іштей оқиды, тақтаға жауабын жазады немесе дауыстап айтады, қалған оқушылар қандай сұрақ берілгенін табады.

1. Санды теңсіздіктің қасиеттерін ата

2.  Сан аралығының қандай түрлерін білесің?

3.  Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік дегеніміз?

4.  Теңсіздікті шешу дегеніміз не?

5.  Мәндес теңсіздік дегеніміз не?

6.  Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу

жолы?

7.  а=0 және в˂0 болса, теңсіздіктің шешімі қандай

болады?

8.  а=0 және в˃0 болса, теңсіздіктің шешімі қандай?

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

Сабақтың ортасы

8 – 20 минут

Білетінімізді еске түсіреміз...

№1 Мына суреттерді теңсіздік , қос теңсіздік түрінде жазыңдар:

Жаңа ұғымды енгіземіз:

Енді осы еске түсірген түсінігімізді пайдаланып, мына теңсіздіктерді шешеміз, шешімдер жиынын координаталық түзуде кескіндейміз.

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

21-30 минут

31-32 минут

33-38 минут

Мысал-1: > 7, ЕКОЕ(2;3) = 6

> 76

3x – 10x > 42

-7x > 42

x < -6

Жауабы: ( - ∞ ; -6)

Мысал-2: 3x - 5 ≥ 7x - 15

3x - 7x ≥ - 15 + 5

-4 x ≥ - 10

x 2,5

Жауабы: ( - ∞ ; 2,5]

Мысал-3:

> 2x - , ЕКОЕ(3;5) = 15

15∙() >15 ∙ (2x - )

5x + 6x-3 > 30x-1

11x – 3 > 30x – 1

11x - 30x > -1 + 3

-17x > 2

x < -

Жауабы: ( - ∞ ; -)

Жұппен жұмыс

Дифференциацияланған тапсырмалар

1-деңгей (білу, түсіну):

№1012 Теңсіздіктерді шешіп, шешімдер жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер.

  • x – 3 ≥- 13; 3) x + 3 > 5; 5) 4x + 5 ≤ 21
  • x + 1 ≤ 9; 4) 2x + 1 < 11; 6) 9x – 7 > -25

2-деңгей (қолдану, талдау):

№ 1025

1)х –тің қандай мәндерінде бөлшек дұрыс бөлшек болады?

; ;

2)х –тің қандай мәндерінде бөлшек дұрыс бөлшек болады?

; ;

3-деңгей (жинақтау, бағалау):

№1034 Теңсіздікті шешіңдер

2); 4)

Дескриптор: Білім алушы:

  • теңсіздіктерді шешеді;
  • теңсіздіктің шешімдер жиынын координаталық түзуде кескіндейді;
  • есеп шартына сәйкес теңсіздік құрады, шешімін табады;

Жұптық жұмыс тапсырмаларының жауабын уақыты келгенде әр жұпқа таратады, соны пайдаланып дескриптор бойынша бағалайды.

Жеке жұмыс

№1030

Тігін шеберханасы жейделер мен көйлектер тігу үшін дүкеннен 51 м мата сатып алды. Әрбір жейде 2 м матадан тігілсе, әрбір көйлек 2,5 метрден кем емес матадан тігіледі. Тігін шеберханасы сатып алған матадан 8 жейде тіксе, қалған матадан неше көйлек тігуге жететінін бағалаңдар?

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

Сабақтың соңы

  39-40 минут

Қорытынды

Рефлексия

Бүгін біз сабақта нені білдік.

Менің нәтижем

Мен не білемін

Мен не түсіндім

Мен не білуім керек

Үйге тапсырма: № 1029

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. – 224с.

ISBN 9965-34-442-6

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмаларды оқушылар қабілетіне қарай саралау, біртіндеп күрделендіру. Ұсынылған сұрақты анықтау барысында оқушының ойлау қабілеті жетіледі.

Оқушылардың сабақты меңгергені, санды теңсіздіктің қасиеттерін түсініп, қолдануларын дескриптор бойынша бағалау. Сабақ соңына қарай өзара бағалау жүргізу. Сабақ соңында өзі қорытындылау.

ТҚ , бөлмедегі жарықтың көзге әсерін қадағалау, көзге жаттығу жасау ұсынылады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
Пікір жазу