Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.10 түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу; 6.2.2.11 алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге келтіру; 6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу; 6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: - теңсіздік; - қатаң теңсіздік; - қатаң емес теңсіздік; - теңсіздіктерді шешу; - сызықтық теңсіздік. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 – 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды жинақтау, оқу құралдарын түгендеу. Амандасу. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. Психологиялық ахуал «Әр елдің амандасу салты» Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды. Қазақтар - қол алысады, Италияндықтар – құшақтасады, Бразилиялықтар - бір бірінің иығын қағады, Зимбабалықтар –арқасымен амандасады, Македониялықтар – шынтақпен, Никарагулықтар - иықпен амандасады, Австралиялықтар - шапалақ ұрып серкіреді Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4 - 8 мин | « Қай жұп жылдам?» 4 жұпта тапсырмалар беру, тапсырмалары бірдей жұптар бірін-бірі тексереді. 1 жұп Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген теңсіздікті шешіңіздер. 4(x – 3)+5x ≤ 3x 2 жұп Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген теңсіздікті шешіңіздер. 3 жұп Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген теңсіздікті шешіңіздер. 7(x+1) – 4x>3x+16 4 жұп Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолданып берілген теңсіздікті шешіңіздер. 6x+17>2(3x+4) | Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
9 - 18 мин | Жұптық жұмыс. Оқушыларға жұптарға бірігуді ұсыныңыз. Әр жұпқа үш бағаннан тұратын кесте таратыңыз. Бірінші бағанға түрлі теңсіздіктерді жазыңыз. Екінші бағанды «Сызба» деп , ал үшінші бағанды «Теңсіздік» деп атаңыз.
Оқушылар келесі схема бойынша жұмыс жасайды:
Талдау, бағалау: Жұмыс соңында оқушылар парақты жазып, бірінші баған мен соңғы бағанның нәтижелерін салыстырады. Салыстыру барысында шешімін талқылап, тапсырманың дұрыс орындалуын тексереді. | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С. Байшоланов, Е.С. Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||
19 – 28 мин | Жалпы сыныппен жұмыс 1. Теңсіздікті шешіңіздер: 2x – 5 > 9. 2x – 5 > 9 <=> 2x > 14 x > 7. (7; ∞). 2. Теңсіздікті шешіңіздер: 4a – 11 > a + 13. 4a – 11 > a + 13 <=> 3a > 24 <=> a > 8. а (8; +∞). 3. Теңсіздікті шешіңіздер: 5y2 – 5y(y + 4) ≥ 100. 5y2 – 5y(y + 4) ≥ 100 <=> 5y2 – 5y2 – 20y ≥ 100 <=> -20y ≥ 100 <=> 20y ≤ -100 <=> y ≤-5. y ≤-5. 4. Теңсіздікті шешіңіздер:
| Қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
29 – 30 мин | Сергіту сәті. «Жаңылыспаймын» әдісі Оқушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады. | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||
31 – 37 мин | Жеке жұмыс 1. Теңсіздікті шешіңіздер: . . . . Жауабы: . 2. Теңсіздікті шешіңіздер: . . . Жауабы:. 3. Теңсіздікті шешіңіздер: . . . . ( – нақты сандар жиыны). Жауабы: . Егер сандық теңсіздік дұрыс болмаса, мысалы, онда берілгін теңсіздіктің шешімі жоқ, .
| Қосымша 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: №1036. Рефлексия. «Білім теңізіне кеме жіберіңіз» Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады
| Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы Т.А. Алдамуратова, Т.С. Байшоланов, Е.С. Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау тапсырмалары жалпы сыныппен жұмыста және жұптық, өз беттік жұмыстарда беріледі. Жалпы сыныппен, жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады. |
| Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?