Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | |||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу; 6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу; | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | - Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ әдебиет | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 – 3 мин | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау. Психологиялық ахуал: «Сіздің көңіл күйіңіз қандай?» Мақсаты: оқушылар көңіл күйін білу. 1а) Интерпритация Қызыл-қуанышты көңіл күй, Алқызыл-ұнамды көңіл күй, Сары-жағымды көңіл күй, Көк-суық көңіл күй, Қоңыр-қиналған көңіл күй, Күлгін-алаңдаушы көңіл күй, Қара-күш қуаттың төмендеуі, Ақ-анықталмаған көңіл күй. Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. | Презентация | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4 – 8 мин |
| Презентация смайликтер | ||||||||||||||||
9 – 18 мин | Өз беттік жұмыс Берілген ресурс бойынша есептерді орындау. №1. Теңдеудің түбірін табыңдар: 7x=9. №2. Теңдеудің түбірін табыңдар: y=12. №3. Теңдеудің түбірін табыңдар: 5(x+12)=0. №4. Теңдеудің түбірін табыңдар: y= - 4. №5. х – тің қандай мәнінде һрнегінің мәні нольге тең болады? №6. Теңдеудің түбірін табыңдар: y+5,5=24,4 №7. -5 саны мына теңдеудің түбірі бола ма: y-5=0. №8. 2 саны мына теңдеудің түбірі бола ма: 14−7y=0. №9. Теңдеудің түбірін табыңдар: 3⋅y−3=−14+. №10. Теңдеудің түбірін табыңдар: 13-0,1f=11. №11. Теңдеудің түбірін табыңдар: 2,2−6+(0,23m)=11+2,2−0,27m. №12. Теңдеудің түбірін табыңдар: . |
Ресурс бойынша | ||||||||||||||||
19 – 30 мин | Топтық жұмыс Сынып оқушыларын түс (қызыл, жасыл, көк) бойынша 3 топқа бөлу. Топтарға ортақ тапсырма беріп, қай топтың тез есептеу қабілеттерінің жоғары екеніне жарыстыру. Берілген теңдеулерді шеше отырып, белгісіз х, у – тің мәндерін тауып, координаталар жазықтығында салу. Салынған нүктелерді қосып, не шығатынын анықтау. 1. 3(х – 5) + 10 = 2(3 + х) – 14 (х; 1) 2.1,2(2х – 4) + 0,6 = 3х – 3,6(х; 1) 3. 16у – 4 = 12у + 8(–1; у) 4. 5(7 – 2х) + 13 = 9х + 48(х; 3) 5.4(3 – 7у) + 10 = –10у – 86(–1; у) 6. 6у – 72 = 4у – 56(0; у) 7. 5х + (13,4 – 2х) = 16,4х(х; 5) 8. 12 – (4х + 5) = 7 + х(х; 3) 9. 5(2х – 3) + 11 = 6х(х; 3) 10. –2(7 – у) + 13 = у(1; у) 11. 5 – 3(2х – 1) = 4х – 22(х; 1) 12. 1,2х – 7 = 6х – 16,6(х; 0) 13.2(1,2у + 5) – 1 = 2у + 6,6(2; у) 14. 1,7х + 0,9 = 2х(х; –7) 15. 9 – 2(х + 4) = 2х + 13(х; –7) 16. –4(2 + 3х) + 11 = –15х – 3(х; –6) 17. 5у + 12 = –3у + 12(–2; у) 18. 0,2(3у + 2) = 2,6у – 1,6(–3; у) | Презентация Қосымша 2 | ||||||||||||||||
31 – 32 мин | Сергіту сәті. «Еден-төбе-мұрын» әдісі Мұғалім сұқ саусағымен біресе төбені, біресе еденді, біресе мұрнын көрсетеді және «төбе» , «еден», «мұрын» деп айтып тұрады. Мұғалім кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, қатысушыларды жаңылыстыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Соңында қалған үш адам жеңімпаз деп танылады. | Презентация | ||||||||||||||||
33 – 37 мин | 1 топ №1. Теңдеуді шешіп, коэффициенті мен бос мүшесінің қасиеттерін айтыңдар. 2x – 5 = 2(x+0, 5)Жауабы: a = 0 b ≠ 0, теңдеудің шешімі жоқ.№2. Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.2(3x - 5)- 3(x - 5) = x6x + 10 - 3x – 15 = x6x - 3x – x = - 10+152x = 25x = 25: 2x = 12, 5. 2 топ №1. Теңдеуді шешіп, коэффициенті мен бос мүшесінің қасиеттерін айтыңдар. 3, 5(2x – 1) = 3x – 3, 5Жауабы: a≠0 b=0, теңдеудің түбірі 0 - ге тең.№2. Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар.8y -(5y - 4) = 228y+5y+4 = 228y+5y = 22+413y = 26y = 26: 13y = 2. 3 топ №1. Теңдеуді шешіп, коэффициенті мен бос мүшесінің қасиеттерін айтыңдар. 4, 2(x – 1) = 0,2(x+4)Жауабы: a ≠ 0 b ≠ 0, теңдеудің түбірі b/a - ға тең. №2. Төмендегі есепті шығаруда кеткен қателіктерді анықтаңдар. – 1, 5(- 4x - 6) = 19+x- 6x+9 = 19+x- 6x – x = 19 - 9- 5x = 10x = 10:(- 5)x = - 2. | Қосымша 3 | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38 – 40 мин | Үйге тапсырма: Шығармашылық тапсырма: Теңдеуді шешудің үш жағдайына есептер құрастыру. Рефлесия: «МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА» Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
| Қосымша 4 | ||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар | ||||||||||||||||
Саралау тапсырмалары жалпы сыныппен жұмыста және топтық жұмыстарда беріледі. Жалпы сыныппен, топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады. | Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. | Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?