Алгебралық өрнектің мәні. (жаңа тақырып). Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Тарау 6.2А. Алгебралық өрнектер және олардың түрлендірулері

Мектеп: Алматы қ ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ардақұлы Д.

Сынып: 6

Оқушылардын саны:

Қатысқандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Алгебралық өрнектің мәні. (жаңа тақырып)

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.3 - алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;

Сабақтың мақсаттары

Алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін таба біледі

Бағалау критерилері

Оқушылар:

Алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндері ұғымын біледі;

Бөлшектің бөлімінде қандай сан болуы мүмкін екенін түсінеді;

Алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндері туралы қорытынды жасай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндері туралы қорытынды жасай алады.

Пәндік лексия және терминология-

Бөлшектің бөлімі

Бөлшектің алымы

Алгебралық өрнек

Айнымалының мүмкін мәндері

Диалог кезіндегі пайдалы мәндер

Кез-келген ….

Айнымалының кез-келген мәнінде өрнектің мағынасы жоқ

Құндылықтарды дәріптеу

Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Құндылықтарды дәріптеу топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Физика, химияда мәтіндік есептерді шешу кезінде математикалық моделдерді құру арқылы.

ИКТ қолдануды дағдыландыру

PowerPoint презентациясы. Есептерді жазу және шығару үшін интерактивті тақтаны пайдалану (Active Inspire).

Бастапқы білім

Алгебралық өрнек ұғымын біледі;

Мәндері рационал айнымалылар арқылы берілген алгебралық өрнектердің мәнін табуды біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресуртар

Ұйым. сәті

(3 мин)

Сәлемдесу. Сыныпта психологиялық жағынан жағымды ахуал қалыптастыру.

Актуализация опорных знаний с помощью стратегии «Горячий стул»:

Қандай өрнекті біз алгебралық деп атаймыз?

Алгебралық өрнек пен сандық өрнектің айырмашылығы неде?

Мысал келтіріңіздер .

Айнымалыларының мәндері берілген алгебралық өрнектің мәнін табудың алгоритмі қандай?

Презентация

Слайд 1

Топқа бөлу

(7 мин)

Оқушыларды топқа бөлудің мақсаты саралау болып табылады, ол жерде қабілеті жоғары оқушылар мен қабілеті төмен оқушылар әр түрлі топтарға бірігеді. Оқушылар 4 топқа 3-тен бөлінеді. Топқа бөліну тапсырманы орындау арқылы жүзеге асады:

Өрнектің мәнін табыңыз:

Тапсырмаларды ерте орындаған оқушылардан бастап топқа 3 адамнан құрылады.

Карточка №1

«Топқа бөлу»

Презентация

Слайд 2

Сабақтың тақырыбына кіріспе

Топпен жұмыс

(5 мин)

Мен тақтада сабақтың мақсатын көрсетемін.

Мұғалім: Айнымалының мәндері беріліп өрнектің мәнін таба алмайтын жағдайлар болады ма? Осыны топ ішінде талқылап, өздеріңіз қорытынды жасаңыздар. Бұған сіздерге 5 мин уақыт беріледі. Сараптау: Қабілеті жоғары оқушыларға көмек көрсетілмейді және мұғалім олармен бірге талқыламайды. Қабілеті жоғары топқа мұғалім бағыттауыш сұрақтар қою арқылы көмек көрсетеді.

Презентация Слайд 3

Саралау

Топпен жұмыс Бағалау

(10 мин)

Тақтаға әр топтан бір оқушы шақырылады (бір мезгілде тақтада 4 оқушы тұрады, ол айнымалылардың берілген мәндері үшін өрнектің мағынасын таба алмайтын жағдайлар туралы топтың пікірін қорғау үшін екі мысалды ұсынатын болады.

Тақтаға шықпаған оқушылармен бірге біз бағалау критерийлерін талқылап, оларды слайдта жаздық. Мысалы:

- дәлелдеу логикалық және дәйекті

- Жоғарыда келтірілген мысалдар шын мәнінде алгебралық өрнектер болып табылады

- Алгебралық фракцияның әртүрлі нұсқалары қарастырылған (санмен айнымалы, динамиканың айнымалысы, екі айнымалылар және т.б.)

- Бұл мысал сұрақтың мәнін көрсетеді.

Одан кейін, біз басқармадағы студенттерден отыруды сұрап, бортқа жазылған топтық бағалауды жалғастырамыз. Әрбір топ бір топты бағалайды және топтағы бір спикер нәтижелерді ұсынады, бағалау критерийлеріне сәйкес бағалауды негіздейді.

Презентация слайд 4

Тақта, маркер

Бекіту

Жұппен жұмыс

(10 мин)

Мұғалім: Біз сіздермен алгебралық өрнектің мағынасы болмайтын жағдайды талқылағанбыз. Мысалы, айнымалының қандай мәндерінде өрнегінің мағынасы бар?

Оқушылар жауап береді.

Мұғалім: 2-ден басқа барлық сандардың жиыны өрнекгінің мүмкін мәндері болып табылады. Жазылуы .

Тақырыпты бекіту мақсатында оқушыларға келесі тапсырмаларды орындау ұсынылады:

1-деңгей.

  • Әріптердің қандай мәндерінде өрнектің мағынасы жоқ:

а.

b.

2-деңгей.

  • Әріптердің қандай мәндерінде өрнектің мағынасы жоқ:

а.

b.

3-деңгей.

  • Әріптердің қандай мәндерінде өрнектің мағынасы жоқ:

а.

b.

Дескрипторлар:

Бөлшектің бөлімінде кез-келген сан бола алатын түсінеді;

Бөлшектің бөлімі 0-ге тең емес екенін түсінеді;

Алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу үшін теңдеуді дұрыс жазады;

Кілт бойынша тексеру.

Презентация слайд 5

Презентация Слайд 6

ФБ

(5 мин)

Аты-жөні ____________________________

Пән: математика

Сынып: 6 « »

Тарау: 6.2А. Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру

6.2.1.3 - алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;

№1. Айнымалының қандай мәндерінде өрнектің мағынасы бар:

а.

b.

c.

d.

Дескрипторлар: Оқушылар:

Бөлшектің бөлімінде кез-келген сан бола алатын түсінеді;

Бөлшектің бөлімі 0-ге тең емес екенін түсінеді;

Алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табу үшін теңдеуді дұрыс жазады;

Алгебралық өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін табады;

ФБ1

Reflection

(4 мин)

Рефлексия

Есіме түсірдім ………………………………..

Қиындықтар туындады ……………..

Білгім келеді ………………………...

Жасай алдым ………………………………

Жасағым келеді ………………………….

Презентация слайд 7

Homework

1 мин

Карточка бойынша тапсырмаларды орындау

  • Айнымалының қандай мәнінде өрнектін мағынасы бар:

а. b. c.

d. e. f.

Карточка №2

Дифференциация - Cізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Пәнаралық байланыстар Қауіпсіздік және қауіпсіздік АКТ-мен байланыстар Мәндермен байланыстар (оқу элементі)

Жаңа тақырыпты меңгеру кезінде қиындық көрген оқушыларға жекелеген көмек көрсетіледі.

Жаңа тақырыпты оқып-үйренуге ресурстар арқылы топтарды саралау, мұнда неғұрлым қабілетті оқушылар мүлде ресурстармен қамтамасыз етілмейді, ал аз қабілетті оқушыларға түйсік беріледі

Кері байланыс, өзін-өзі бағалау, кілттермен өзін-өзі тексеру, қалыптастырушы бағалау парақтары.

Дифференциация қарапайым мысалдардан күрделілігіне дейін күрделене түседі

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаттары айқын болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті ма?

Жоқ болса, неге?

Сабақтағы дифференциалдық дұрыс болды ма?

Сабақтың барлық этаптары уақытымен жүрді ма?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма?

Cабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға беру

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақтың өтуі және меңгерілуі жайлы)?

1:

2:

Сабақтың жақсаруына не септігін тигізер еді? (сабақтың өтуі және меңгерілуі жайлы)?

1:

2:

Сабақ кезінде сыныпта қандай жетістікті немесе қиындықты жекелеген оқушылардан байқадым? Алдағы сабақтарда неге көніл аудару керекпін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу