Алгебралық өрнектің мағынасы. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім 6.2А. Алгебралық өрнектер | Алматы қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||
Мерізімі: | Мұғалім аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Алгебралық өрнектің мағынасы | ||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме: | 6.2.1.4 Практикалық есептерде айнымалының қандай мәндерінде алгебралық өрнектің мағынасы болатынын түсінеді; | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 1. Алгебралық өрнектердің жазылуын білу; 2. Өрнектің құрамындағы әріпті сол өрнектің мағынасы болатындай санмен ғана алмастырады; 3. Өз мүмкіндіктерін саралай отырып, ұжымда бірігіп жұмыс жасауға тәрбиелеу; | ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1. Алгебралық өрнектің негізгі қасиетін біледі; 2. Айнымалының қабылдайтын мәндерін анықтай алады; 3. Алгебралық өрнекті практикалық есептерде қолдана алады. | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Алгебралық өрнектерде қолданылатын негізгі терминдерді үш тілде қатар меңгереді. Пәнге қатысты лексика мен терминология:
| ||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өткен сабақтарда қарастырылған рационал сандарға амалдар қолдану тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету. | ||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында қазақ тілі пәнімен байланыс орнатамын. | ||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. | ||||||||||||||||||||||
Алдыңғы сабақтан алған білім | Рационал сандарға амалдар қолдану, теңдеулерді шешеді; | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқыту ресурстары | |||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) Сабақтың басы (4 мин) | Мотивациялық кезеңі: а) Сәлемдесу;ә) Оқушыларды түгендеу;б) Оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру; в)Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды; г)Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі; Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды. Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады. Қайталауға арналған сұрақтар: Алгебралық өрнектер дегеніміз? Алгебралық өрнектерге мысалдар келтіріңдер?
| Презентация Слайд 1 Слайд 2 | |||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс кезеңі (5 мин) | Оқушыларға карточкалар беріледі, каточкалардағы тапсырмаларды достарының көмегінсіз өзі орындауы тиіс. (Қосымша№1) | ||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу кезеңі (2 мин) | Алдын ала стикерлер дайындалады. Стикерлерде үш топтың аты жазылған. Оқушылар кез келген стикерді таңдау арқылы өзінің қай топта екенін анықтап, сол топтың аты жазылған партаға отырады. Үш топтың аты көрсетілген стикердің біреуінде капитан деген жазуы бар стикерді алған оқушы сол топтың топ басшысы болып дағайындалады. | Презентация Слайд 3 Математика, 6 сынып, бөлім,Т.Алдамұратова, Е.Байшоланов, 2015 ж. | |||||||||||||||||||||
Жұппен жұмыс кезеңі (5 мин) | Оқушылар жұппен жұмыста топтың ішінде жұп құрып өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. (Қосымша№2) | Презентация Слайд 4 | |||||||||||||||||||||
Топпен жұмыс кезеңі (8 мин) Сыныпқа ағылшын тіліндегі тапсырмалар (5 мин) | Әр топтан бір оқушыдан шақырылып, әр оқушы топқа берілген есепті шығару арқылы тобына ұпай алып келеді. Бұл кезде орында отырған оқушылар топ болып ақылдасып, есептің жауабын іздестіреді. Егер тақтадағы оқушы жауапты дұрыс таба алмаса, топ мүшесінің бірі көмекке келіп, топпен қарастырылған тапсырманы тақтадағы оқушыға түсіндіріп, жұптық жұмыс жасайды. (Карточка№3) | А3 парағы , түрлі-түсті маркерлер, Математика, 6 сынып, бөлім,Т.Алдамұратова, Е.Байшоланов, 2015 ж. Презентация Слайд 6 Zamak Yayinlari, PRE-ALGEBRA 1 | |||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау (10 мин) |
Қалыптастырушы бағалауды алу себебім оқушылардың оқу мақсатына жеткендігін білу үшін | Презентация Слайд 6 Қалыптастыр-ушы бағалау 1 | |||||||||||||||||||||
Reflection (4 мин) | Рефлексия Менің есіме түсті ……………………………….. Маған қиын болды …………….. Менің білгім келеді ………………………... Мен орындай алмадым ……………………………… Мен оындағым келеді …………………………. | Презентация слайд 7 | |||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма (Homework) 1 мин | Өрнектердің мәндерін табыңдар: ; және мұндағы ; . ; және мұндағы ; . Мәндері тең өрнектерді теңдік белгісімен жазыңыздар. | Интерактивті тақта Математика, 6 сынып, Т.Алдамұратова, , 2015 ж. |
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейміз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексереміз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ құндылықтарымен байланыс (тәрбиелік элемент) | |
Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушымен жұптық жұмыс жасайды. Қабілетті төмен оқушыны сабаққа ынталандырып, сабақтың түсініксіз тұстарын түсіндіріп, өзінің сыныптасын абілімге баулиды өзі де тақырыпты қайталау арқылы білімін бекітеді. Сыныптағы барлық оқушыны назардан тыс қалдырмай белсенділігіне байланысты мақтаулар, мадақтаулар айту. | Оқушының өзін-өзі бағалауға және сыныптаға белсенді оқушыны бағалап, әлі неге қол жеткізу керектігін ьағалау арқылы түсініп отырады. | Ойлауды дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара қарым-қатынаста өзін ұстау мәдениетін және қандай жағдай болмасын бірқалыпты болуға тәрбиелеу. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.Қайталау арқылы еске түсіру 2. Қалыптастырушы бағалау Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Тапсырмаларды топта талқылау Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Топтағы оқушылардың тапсырманы орындауға толық қатысып отырғанына көңіл бөлу қажет |
Қосымша №1
- Алгебралық өрнектің мәнін табыңдар:
- , мұндағы
- , мұндағы
- , мұндағы
- , мұндағы
- , мұндағы ,
- (4n-1)(n+1)-2(3-n)2+3(n-4)(n+4)+67, мұндағы n =, n =0, n = -5
- (x-2)(8x-12)+(3x-1)(2-x)+4(x-1)2 , мұндағы x =0, x = -2 , x =2
- 3(x-2)(x+2)-5(x+1)2+(2x-1)(x+1) , мұндағы x =0, x =1, x =2
Қосымша №2
a) Суретте ұзындығы а см, ені 6 см, биіктігі с см тікбұрышты параллелепипед берілген. Одан қыры с см кубты қиып алғанда қалған
фигураның көлемінің өрнегін жазыңыздар. Өрнектің мәнін табыңдар.
Мұндағы а=12, c=4.
- Бір килограмм кәмпиттің бағасы х тг болса:
- 1,8 кг кәмпит сатып алу үшін неше теңге төлеу керек?
- 800 тг неше кг кәмпит сатып алынады?
- Асқардың 1000 тг ақшасы бар. Ол 3 кг кәмпит сатып алған соң, нешк тг ақшасы қалды?
Мұндағы х=320
- Айнымалының қандай мәндерінде алгебралық өрнектің мағынасы болады?
- ; 4. :
- ; 5. ;
- ; 6.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?