Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2 В бөлім Алгебралық өрнектер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.8 Тепе-теңдік және өрнектерді тепе-тең түрлендіруді біледі.

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар: өрнектерді теңбе-тең түрлендіре алу, анықтаманы білу.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Тепе-теңдіктің анықтамасын біледі;
  • Өрнектерді теңбе-тең түрлендіре алады;
  • Тапсырмалардың нәтижесін талдай алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Тепе-теңдіктерді түсінеді және ауызша бейнелейді, түрлендірулерді түсіндіре алады.

 Пәнге қатысты лексика мен терминология

Өрнек , тепе-теңдік , айнымалы, түрлендіру, ықшамдау

 Құндылықтарды

 дарыту

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы

 Пәнаралық

 байланыстар

Логика

Бастапқы білім

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ресурстар

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтың басы

(2 мин)

Оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылайды

Оқушылармен бірге оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін нақтылайды

Оқушылардың сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижелерін түсінгендігін нақтылайды

Сабақтың тақырыбына қатысты жағдаяттар туындатады

Мұғалім сұрақтарына жауап береді

Мұғаліммен бірге оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін талқылайды

Мұғалімнің айтқандарын дәптерлеріне жазып отырады

Сабақтың ортасы

(6 мин)

Жаңа сабақ материалы

Тепе-тең өрнектер

-Айнымалылардың кез-келген мәніне сәйкес берілген өрнектердің мәндері болса, онда олар тепе-тең өрнектер деп аталады.

Мысалы, және теңдеулеріндегі айнымалының орнына мәнін қойсақ тепе-теңдік орындалады.

-Айнымалының(айнымалылардың) орнына кез-келген санды қойғанда тура санды теңдік шығатын айнымалысы бар теңдік тепе-теңдік деп аталады.

Түрлендіру

-Өрнекті оған тепе-тең өрнекпен алмастыру тепе-тең түрлендіру немесе түрлендіру деп аталады.

Мысалы, теңдеуін , теңдеуіне түрлендірсек, бастапқы теңдік пен соңғы теңдік бір-біріне тепе-тең теңдіктер деп аталады.

Дәлелдеу

-Теңдіктің тепе-тең екенін дәлелдеу дегеніміз-оның оң жақ және сол жақ бөліктерінің тепе-тең өрнектер болатынын көрсету.

-Тепе-теңдікті дәлелдеу үшін мынадай тепе-тең түрлендірулер орындалаты:

  • Оң жақ бөлігіндегі өрнек алынғанша сол жақ бөлігін түрлендіру;
  • Сол жақ бөлігіндегі өрнек алынғанша оң жақ бөлігін түрлендіру;
  • Бірдей өрнек алынғанша теңдіктің сол жақ бөлігінде, оң жақ бөлігінде түрлендіру.

Қосудың және көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті:

Қосудың және көбейтудің терімділік қасиеті:

Math is fun

Топтық жұмыс (10 мин)

Тапсырмалар

Амалдарды орындаңыздар

a)

b) :

c) егер болса, онда өрнегі нешеге тең болады?

d) теңдеуін шешіңіз.

e) өрнегін қысқартқанда шыққан өрнек айнымалылардың қандай мәндерінде бастапқы өрнекпен тепе-тең болады?

f) өрнегін ықшамдаңыздар.

Проблемалық сұрақтар қояды

Тапсырманы орындауға оқушыларды ынталандырады

Топтық жұмыстың орындалу барысын бақылайды

Топтық жұмыс нәтижесі бойынша

Топтық талқылаулардың нәтижелерін бағалайды

Топтардың бірін-бірі бағалауын ұйымдастырады

Үлестірме материал

Топтық талқылауға қатысады

Топта жұмыс жасайды

Топтық жұмысты қорғайды

Бірін-бірі бағалайды

Жұптық жұмыс (8 мин)

Тапсырмалар

Өрнекті ықшамдаңдар

a)

b)

c) Айнымалының қандай мәнінде өрнек тепе-тең болады?

Оқушылардың ойын жинақтауға көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды

Үлестірме материал

Тапсырма бойынша жұптық жұмыс жасайды

Жұптық талқылау жасайды

Тапсырмалардың нәтижелерін салыстырады

Оқулықпен жұмыс жасайды

Жеке жұмыс

(10 мин)

Тапсырмалар

a) Берілген формуланы пайдаланып, сандық өрнектің мәнін есептеңдер.

b) Тепе-теңдік орындалмайтын санды көрсетіңіз.

с) Сұрақ белгісінің орнындағы санды табыңыз.

Оқушыларға жеке тапсырмалар ұсынады

Оқушылардың өз бетінше іздену жұмыстарын ұйымдастырады

Үлестірме материал

Жеке тапсырма орындайды

Өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

(3 мин)

Не болды?

Қандай сезім туындады?

Тәжірибем қандай болды?

Мен бұл жағдайдан қандай қорытынды жасадым?

Тағы не істеуге болады?

Егер бұл жағдай қайталанса, нені басқаша жасауға болады?

Мұғалім оқушыларға кері байланыс береді, бағалайды

Сабақ бойынша өзінің іс-әрекетіне рефлексия жасайды

Бағалау критерийлері бойынша өзін- өзі бағалайды

Сабақтың соңы

(1 мин)

Үй тапсырмасы

1- тапсырма

2-тапсырма

Үй тапсырмасын орындауға түсініктеме береді

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу