Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


 Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2В Алгебрлық өрнектер

Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.8

тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;

 Сабақ

 мақсаттары

Оқушылар:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамаларын білу;
  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамаларын білу;
  • теңбе-тең түрлендірулерді орындау.

 

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамаларын біледі;
  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамаларын біледі;
  • теңбе-тең түрлендірулерді орындай алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • бұл бөлімдегі математикалық терминологияны қолданады;
  • алгебралық өрнектерің тепе-тең түрлендірулерінің орындауын түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- айнымалы;

- алгебралық өрнек;

- тепе-теңдік;

- айнымалының мәні;

- айнымалының мүмкін мәндері;

- коэффициент;

- әріпті бөлігі;

- ұқсас мүшелер;

- әріпті өрнектің мәні;

- өрнектерді тепе-тең түрлендірулері;

- өрнектерді ықшамдау.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • алгебралық өрнек деп …;
  • тепе-теңдік – бұл … теңдікті айтады.

 Құндылықтарды

  дарыту

Белсенді қарым-қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір-бірінің пікірлерін құрметтеу, тыңдау, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен және бірлесіп оқу арқылы білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру.

 Пәнаралық

  байланыстар

Оқушылар алған математикалық білім мен дағдыларды практикада қолдану арқылы ғылыми дүниетанымның қалыптасуына, математикалық модельдеу идеяларының әлемді танудың жалпыланған әдісі ретінде қалыптасуына ықпал етеді.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысын қалыптастыру (ActivPrimary, ActivStudio, ActivInspire).

Бастапқы білім

Әріпті өрнек туралы түсінігі бар. Есептің шарты бойынша әріпті өрнекті құрастыра алады. Әріпті өрнектердің мәндерін таба алады. Бүтін өрнектерді түрлендірулерді орындай алады.

 Сабақ барысы

 Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 Сабақтың басы

 

 0 – 4 мин

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Біріккен оқу ортасын құру.

Үй тапсырмасын слайд арқылы тексеру, көмек қажет оқушыларға қосымша түсінік беру.

Сергіту сәті:

 

 

 

 Слайд 4

Сабақтың ортасы

 

 4 – 14 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 14 – 17 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 17 24 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 24 – 25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 25 – 31 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 31 – 33 мин

 

 

 

 

 

 

 33 – 38 мин

Жаңа материалды түсіндіруді проблемалық жағдаймен бастау.

Мысалдар орындату, орындауы бойынша математикалық тілде қорытынды жасауды ұсыну.

Жалпы сыныптық жұмыс ұсыну:

1 – мысал.

және өрнектерінің болғандағы мәндерін табайық.

Қорытынды: көбейтудің үлестірімділік қасиетінен

a және b айнымалыларының кез келген мәнінде өрнегінің мәні өрнегінің мәніне тең.

Демек, және теңбе - тең өрнектер, ал = теңбе - теңдік деп аталады.

2 – мысал.

теңбе – теңдік.

3 – мысал.

Қорытынды: қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, айнымалылары бар өрнектерді теңбе – тең түрлендіріп ықшамдау.

4 – мысал.

Қорытынды: көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, айнымалылары бар өрнектерді теңбе – тең түрлендіріп ықшамдау.

5 – мысал.

Қорытынды: Ұқсас қосылғыштарды біріктіру ережесін пайдаланып, айнымалылары бар өрнектерді теңбе – тең түрлендіріп ықшамдау.

6 – мысал.

Қорытынды: «Жақшаларды ашу» ережесін пайдаланып, өрнектерді теңбе – тең түрлендіру.

Ауызша есептеңіз:

  • 2) 3)
  • ; 5)

6)

Оқушыларды теңбе – тең өрнектерден жұптарға біріктіру.

Жұптық тапсырма

№1. Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдаңыз:

  • 2)

3)

Жауабы: -12ас; - ab;

№2. Қораға тік бұрышты параллелепипед пішінді етіп шөп жиналған. Жиналған шөптің ұзындығы а м, ені b м және биіктігі с м. 5 м3 шөп 3 ц болады. Қорадағы шөп неше центнер? Есепті шығарудың әріпті өрнегін құрастырып, a = 7; b = 5; c = 2 болғанда мәнін табыңдар.

Жауабы: 42 ц.

№3. Ықшамдаңыз:

  • 2) 3)

Жауабы: ; 0,5; .

Дайын жауап арқылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізу.

Дескриптор: Білім алушы:

  • көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдайды;
  • есепті шығарудың әріпті өрнегін құрастырып, мәнін табады;
  • өрнекті ықшамдайды.

Жеке деңгейлік жұмыс

Негізгі деңгей:

  • ; 2) ;

3)

Жауабы: ; ; .

Дамытушы деңгей:

ABCD фигурасының ауданын әріпті өрнекпен жазыңдар. Оның сандық мәнін табыңдар. Мұндағы

m = 5 см , n = 2 см, k = 3 см, h = 4.см.

Жауабы: 30 см2.

Слайд арқылы көрсетілген дайын жауапты пайдаланып, оқушы өзін – өзі бағаалау жүргізеді, мұғалім қадағалайды, көмек қажет болса ұйымдастырады.

ДОМИНО ойыны, қатар отырған екі оқушы бірігіп орындауға ұсынылады.

Жауабы слайд арқылы тақтада көрсетіледі, «карусель» әдісімен оқушылар ауысып бағалау жүргізеді.

Қосымша 1

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

Слайд 5 - 7

Қосымша 2

А.П.Ершова, В.В.Голобородько. Математика. 5 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2015 г.

Қосымша 3

Слайд 8

Қосымша 4

Слайд 9

Қосымша 5

Слайд 10

 Сабақтың соңы

 

 38 – 40 мин

Сабақты қорытындылау:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамасы, мысал;
  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамалары, мысал;

Рефлексия:

Бүгін біз сабақта нені білдік, оқушы пікірін тыңдау.

Менің бағам

Не білемін

Не меңгердім

Не білуім керек

Нені қайталауым керек

Қандай тапсырмалар орындауым керек

Үйге тапсырма:

№1. Теңдеуді шешіңіз:

  • ; 2) .

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

Қосымша 6

Слайд 11 - 12

 Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделеген. Оқушының ойлау қабілетін шыңдау барысында жеке, деңгейлік тапсырмалар ұсынылады.

Жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Дұрыс отыруын қадағалау, ДОМИНО тапсырмасын орындау кезінде емін еркін қозғалыста болу..

 

 

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу