Мәтінді есептерді шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткрлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мәтінді есептерді шығару | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.2.4 мәтінді есептер шығаруда айнымалысы бар өрнектер мен формулалар құрастыру; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Оқушылар: - есептің шартын математикалық тілге аудару; - есеп шешімінің жоспарын құрастыру; - жоспарды жүзеге асыру (есептеулер орындау); - есептің сұрағына жауап беру; - мәтінді есептерді шығарады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар - есептің шартын математикалық тілге аудара алады; - есеп шешімінің жоспарын құрастыра алады; - жоспарды жүзеге асырады (есептеулер орындайды) - есептің сұрағына жауап бере алады: - мәтінді есептерді шығара алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика есептері, кейбір алынған мәліметтерді физика, химия және геграфия пәндерінде қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Рационал сандарды қосу, азайту, көбейту және бөлу. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі. 1 - 3 | Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру Бір – бірінің дәптерлерін тексеру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 – 8 мин | Ауызша тапсырма. Берілген өлшем бірлікпен өрнектеңіз. Жауапты жай және ондық бөлшек түрінде беріңіз. Мысалы: 30 мин = сағ = 0,5 сағ 1) 12 мин = сағ = сағ 2) 40 мин = сағ = сағ 3) 18 мин = сағ = сағ 4) 3 сағ 24 мин = сағ = сағ 5) 1 сағ 54 мин = сағ = сағ 6) 200 м = км = км 7) 15 дм = м = м 8) 200 м 10 дм = км = км 9) 7 см = м = м 10) 3 км 450 м = км = км | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9 – 10 мин | Сыныпты туған айлары бойынша 3 топқа бөлу. | ||||||||||||||||||||||||||||||
11 – 15 мин | Топтық жұмыс Қатені табыңыз. 1) 0,134 ∙ 1000=13,4 2) 16,12 : 4 = 4,3 3) -1,06 + 0,4= 0,64 4) 5,72 - 0,02 = 5,7 5) 16,5 : 0,1 = 1,65 6) 3,2 ∙ 100 = 0,032 7) 27,18 : (-3) = - 9,6 8) 2,7 + 0,3 = 3 9) -3,61 + 0,1 = - 3,6 10) 5 : 100 = 0,5 Тез тапқан топқа ұпай қосылып отырады немесе әр түрлі смайликтер беріледі. | Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
16 – 23 мин | Математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табу. 1-топ Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың үш бөлігін 6,4 литрден екі бөлігіне 7,2 литрден бес бөлігіне 5,6 литрден Математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табыңыз. 2-топ Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: жарыстың 3 бөлігіне 5,6 литрден, 4 бөлігіне 6,3 литрден. Математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табыңыз. . 3-топ Автомобиль жанармайды келесідей жұмсайды: Жарыстың екі бөлігіне 6,1 литрден, Үш бөлігіне 5,1 литрден. Математикалық жарыстың бір айналымына орта есеппен жұмсалатын жанармай көлемін табыңыз. | https://studwood.ru/1740834/pedagogika/sposoby_resheniya_tekstovyh_zadach Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
24 – 25 мин | Сергіту сәті. Көзге жаттығу жұмысы. | ||||||||||||||||||||||||||||||
26 – 32 мин | Схема бойынша мәтінді есеп құрастырып оны шешіңіз. 1 топ 2 топ 3 топ | Қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
33 – 37 мин | СОҢҒЫ АЙНАЛЫМ 1 топ Арман саяхат барысында уақыт пен автомобильдегі одометр көрсеткіштерін жазып отырды:
Сұрақтарға жауап беріңіз:
2 топ Арман саяхат барысында уақыт пен автомобильдегі одометр көрсеткіштерін жазып отырды:
Сұрақтарға жауап беріңіз:
3 топ Арман саяхат барысында уақыт пен автомобильдегі одометр көрсеткіштерін жазып отырды:
Сұрақтарға жауап беріңіз:
| Қосымша 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38 - 40 мин | Үй жұмысын беру №1. Өзеннің ағыс жылдамдығы 2 км/сағ. Егер катер ағыс бойымен 30 км жолды 3 сағатта жүретін болса, онда ағысқа қарсы қанша уақыт жүреді? Сабақ бойынша рефлексия жүргізу. Оқушылар келесі сөйлемдерді аяқтау қажет болады: - маған ең ұнағаны …… - мен үшін күрделі болғаны ….. -келесіде мен міндетті түрде орындай аламын…. | Қосымша 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Әрбір оқушыға қолжетімді тапсырмаларды ұсыну арқылы қолдау жүргізіледі. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылады. Әр бөлімде дискриптор арқылы бағаланады. | Тапсырмалар арасында «дене шынықтыру жаттығу» жасату. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?