Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдаланады; – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады; –амалдарды орындау ретімен орындайды; –өрнектің сандық мәнін табады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады; – рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдалана алады; – рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады; –амалдарды орындау ретімен орындай алады; –өрнектің сандық мәнін таба алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика есептері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Рационал сандарды көбейту және бөлу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі. 0 - 5 мин | Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру Бір – бірінің дәптерлерін тексеру. Оқушылар біз қандай сандарды білеміз, еске түсірейік: 1.Натурал сандар анықтамасы, Мысалы; 1; 2; 3; ... N 2. Бүтін сандар қандай сандар, белгіленуі Z 3. Рационал сандар қандай сандар, белгіленуі. Q | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6 – 10 мин | Ауызша есептеу. Тест. 1. Қай сан бүтін сан? А) 4,3 Б) 0,33 В) -12 Г) 13,7 2. Қай сан натурал сан? А) -17 Б) 2,56 В) 0 Г) 325 3. Амалдарды орында: -15 +20 А) -5 Б) 5 В) 35 Г) -35 4. Амалдарды орында: -1,5 : 3 А) -5 Б) 0,5 В) -0,5 Г) 5 5. Амалдарды орында: -20 - ( -60) А) 40 Б) 80 В) -80 Г) -40 6. Қай сан оң санға да, теріс санға жатпайды? А) -12 Б) –( - 45) В) 0 Г) 78,2 Қатесін тап: -1,75 + 1,75 = 0 ( - 12,5) * ( - 10 ) = - 1,25 ( -2,2 ) + 3,5 = - 1,3 -12,12 + ( - 0,78) = - 12,9 -9 * 6 = 54 ( -1/4):(-8/24)=3/4 -12,75 > 0 - 8,75 < 8,75 14 < -14 0 < -111 | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 – 20 мин | Жалпы сыныппен жұмыс Тест жұмысы 1. Дұрыс тұжырымдаманы таңдаңыз: а) Екі теріс санның көбейтіндісі - оң сан; б) кез келген санды нольге бөлгенде ноль шығады; в) кез келген рационал сан бүтін болады; г) аb – ның көбейтіндісі нольге тең болады, егер а және b бір мезгілде нольге тең болса; д) екі теріс санның айырмасы – теріс сан болады. 2. Көбейтіндінің мәнін тап: 1,8 ( -1 ). а) 2,4; б) 1,35; в) - 2,4; г) - 1,35; д) - 1,2. 3. Өрнектің мәнін тап: 2 • (- 3) + (- 3) • (- 4) - (- 7) • 5. а) -53; б) - 29; в) 41; г) 53; д) 17. 4. Бөлуді орында: . а) - ; б) 5; в) 2; г) - 2; д) - . 5. Өрнектің мәнін тап: . а) - 7; б) 15; в) 1; г) - 15; д) 7. 6. Өрнекті ықшамдаңдар: 4(а - b) – 6а + 4b. а) 10а; б) - 2a + 8b; в) l0a + 8b; г) -2а; д) басқа жауап. 7. Теңдеудің неше түбірі бар? (х + 3)(х + 4) = 0? а) 2; б) 3; в) 1; г) 0; д)басқа жауап. 8. Қай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек түріне келтіруге болмайды. а) ; б) ; в) ; г) ; д) . 9. Өрнектің мәнін тап: . а) - 4; б) 2,7; в) - 2,7; г) 4,95; д) - 0,27. | Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 - 28 мин | Жұптық жұмыс Жұпта орындап тапсырмалары бірдей жұптар бірін-бірі тексереді. Есептерді дұрыс орындаса бір математик ғалымының аты шығады. 1 жұп
2 жұп
| Қосымша 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 – 30 мин | Сергіту сәті. Көзге жаттығу жұмысы. Аяқтарыңызды алшақ қойып, бүкіл денеңізбен бір жағыңыздан екінші жағыңызға қарай бұрылыңыз. Көздеріңіз алыстау тұрған бір нәрсеге қадалуы қажет. Ауық-ауық кірпіктеріңізді қағып қойыңыз. Жаттығуды 50 рет қайталаңыз.Толығырақ: http://alashainasy.kz/psychology/kozge-arnalgan-jattyigular-62636 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 – 37 мин | Жеке жұмыс (дифференциалданған тапсырмалар беріледі) Есептеңдер:
| Қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38 - 40 мин | Үй тапсырмасы: 1. Теңдеуді шешіңдер: x – x = 3,6. 2. Қыз бала дәптердің 36 бетін жазды, бұл барлық дәптер бетінің - і. Дәптердің неше беті бар? Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізеді Сабақ өте жақсы ұнады, бар мүмкіндігімді пайдаландым Сабақ ұнады, өз мүмкіндігімше қатыстым Әлі жұмыс жасауым керек | Учебник «Математика - 6» Н.Я.Виленкин, Жохов В.И, Чесноков А.С. и др., Москва «Мнемозина», 2010г. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалдық тапсырмаларды жұптық және жеке жұмыстарда қолданады. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Сабақтың әр бөлімінде бағалау жұмыстары жүргізіледі. | Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?