Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

№16

Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.22

рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар

– рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады;

– рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдаланады;

– рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдаланады;

–амалдарды орындау ретімен орындайды;

–өрнектің сандық мәнін табады.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар

– рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады;

– рационал сандарды көбейту және бөлу ережелерін пайдалана алады;

– рационал сандарды қосу және азайту ережелерін пайдалана алады;

–амалдарды орындау ретімен орындай алады;

–өрнектің сандық мәнін таба алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;
  • жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;
  • шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді;
  • мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;
  • сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді;
  • рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.

Бөлім бойынша лексика және терминология

  • шектеулі ондық бөлшек;
  • шектеусіз периодты ондық бөлшек;
  • шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;
  • бөлшектің периоды.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • рационал сан жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазыла алады;
  • жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет;
  • егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады;
  • 2,55 санын «екі бүтін жүзден елу бес» деп оқимыз;
  • 0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;
  • 3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз;

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Қолданбалы математика есептері

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру

Бастапқы білім

Рационал сандарды көбейту және бөлу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі.

1 - 2 мин

Амандасу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабақтарына сәттілік тілейді.

Үй тапсырмасын тексеру

Бір – бірінің дәптерлерін тексеру

Сабақтың басы

3 – 5 мин

Өтілген тақырыптың меңгеруін тексеру үшін мынадай тапсырмалар беріледі.

«Көршіңді сына» әдісі

Оқушылар өз беттерімен тапсырмаларды орындайды, болғасын өз қасындағы парталас көршісімен дәптерлерін ауыстырып тексереді.

1).  -96 + (-101) =                     6).

2). =             7). -15 (-6) =

3). -9 + 4,3=                              8). -0,8 3=

4). 65 + (-35) =                         9). -6,3 : (-0,9) =

5).  =               10). 105 : ( -21) =

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

6 – 15 мин

Топтық жұмыс

№1. Амалдарды орындаңдар:

  • (

№2. Амалдарды орындаңдар:

№3. Жұлдызшаның орнына тиісті әріпті қойыңдар:

Әр қасиет қалай айтылады?

Қосымша 2

Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық.

16 – 28 мин

Жұптық жұмыс

  • Жұп

№1. Амалдарды орындаңдар:

.

№2. Өрнектің мәнін табыңдар:

.

№3. Теңдеуді шешіңдер: .

№4. Өрнектің мәнін табыңдар:

.

2 жұп

№1. Амалдарды орындаңдар:

.

№2. Өрнектің мәнін табыңдар:

.

№3. Теңдеуді шешіңдер: .

№4. Өрнектің мәнін табыңдар:

Қосымша 3

29 – 30 мин

Сергіту сәті. https://v4k.online/video/X4IVaa1dEGY

31 - 37 мин

Жеке жұмыс

Амалдарды орындаңдар:

№1.

№2.

№3.

Қосымша 4

Сабақтың соңы

38 - 40 мин

Үй тапсырмасы: 637

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді

-Нені білдім, нені үйрендім

- Нені толық түсінбедім

- Немен жұмысты жалғастыру қажет

Алдамуратова Математика

6 класс. Алматы. «Атамұра».

2011 жыл

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциалдық тапсырмаларды топтық, жұптық және жеке жұмыстарда қолданады.

Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Сабақтың әр бөлімінде бағалау жұмыстары жүргізіледі.

Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу