Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану | Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | ||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.21 шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі, шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жаза алады және шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады. | ||||||
Бағалау критерийлері | Окушы: - қандай қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатынын білу; - қандай қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жазуға болатынын білу; - шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика есептері | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру | ||||||
Бастапқы білім | Рационал сандарды көбейту және бөлу. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 1 - 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру №559 . Бір – бірінің дәптерлерін тексеру Білімді актуаландыру «Кім жылдам» Берілген сандарды периодты ондық бөлшекке айналдырып, таза периодты немесе аралас периодты екенін анықтаңыз, жауабыңыз түсіндіріңіз: 1 ; 0
| Презентация | |||||
Сабақтың ортасы 6 – 17 мин | Жаңа сабақты түсіндіру үшін : Оқушыларға келесі нұсқаулықты қолданып шектеусіз периодты ондық бөлшектен жай бөлшекке айналдыруға тапсырма ұсыныңыз: 1. Үтірден кейінгі цифр саны біреу болатын ондық периодты бөлшек жазыңыз және ол санды а әріпімен белгілеп алыңыз. ( a = … ) 2. Екі жағын да 10-ға көбейтіңіз. 3. 10 а – а өрнегін есептеңіз. 4. Пайда болған теңдеуден а санын табыңыз. 5. Қорытынды жасаңыз. Мысалы: х=7,(325) =7,325325...1000х = 7325,325325…999х=7318 х=7318/999 ( 7318 – алымы, 999 – бөлімі ) Дәл осылай үтірден кейінгі цифрлар саны екеу, үшеу және тағы басқа жағдайларды қарастырыңыз. Мысал: 1)x=0,1(23) 2) х = 0,2(7)10x=1,(23) 10x = 2,(7) 1000x=123,(23) 100x = 27,(7)1000x-10x=122 100x – 10x = 25990x=122 90x = 25x = x = x = x =. | http://www.webmath.ru/poleznoe/formules_12_18.php https://itest.kz/kz/lekciya_shekteusiz_periodty_ondyq_bolshekti_zhaj_bolshekke_ajnaldyru_tasili_zhaj_bolshekting_ondyq_zhuyqtauy | |||||
18 – 27 мин | Жұптық жұмыс №1. Мына таза периодты ондық бөлшектерді жай бөлшекке айналдырыңдар: а) 0,(4); б) 3,(27); в) 4,(15); г) 0,(185). №2. Мына аралас периодты ондық бөлшектерді жай бөлшекке айналдырыңдар: а) 0,5(3); б) 3,1(6); в) 0,58(3); г) 5,10(6). №3. Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз: а); b) ; в) ; г) . №4*. Өрнектің мәнін табыңыз: а) б)
| Қосымша 1 | |||||
28 – 29 мин | Сергіту сәті. | ||||||
30 – 37 мин | Жеке жұмыс Тапсырма Берілген шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырыңыз: a) ; b) ; c) d) ; e) 1,23(9) Дескриптор: Білім алушы -периодында бір саны бар периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады; -периодында екі саны бар периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады; -аралас периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады; -бөлшектерді жай бөлшек түрінде жазады. | Қосымша 2
| |||||
Сабақтың соңы 38 - 40 мин | Үй тапсырмасы: №633 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: | Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. 3 - басылымы. – Алматы: Атамұра,2011. 140 бет | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Оқушылар өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарына жауап бере отырып, жаңа сабақтың мазмұнын ашуға тапсырмалар орындайды. Жаңа тақырыпты меңгере отырып, өз беттерімен есеп құрастырып шығарады. Жұптық жұмыста дифференциалданған тапсырмаларды орындайды. Сабақ соңында қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын жеке орындайды. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Жұпта «Карусель» әдісімен бірін-бірі бағалайды. | Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?