Координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.9 координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу;

 Сабақтың

 мақсаттары

Оқушылар:

  • Координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеуді үйренеді;

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

-координаталық түзуде оң сандарды кескіндей алады;

-коордианталық түзуде теріс сандарды кескіндей алады.

 Тілдік

 мақсаттар

 

Оқушылар:

- рационал сандар қасиеттері түсінігіне негізделген сандар туралы талқылау жүргізеді;

-рационал сандардың әр түрлі формада жазылуын түсінеді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

рационал сандар;

координаталық түзу;

бірлік кесінді;

санақ басы;

оң бағыт;

теріс бағыт;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- рационал сан ... түрінде жазылуы/ұсынылуы мүмкін;

-координаталық түзуде.... санын белгілеу үшін, бірлік кесінді...

-координаталық түзудің санақ басының оң (сол) жағына...

 Құндылықтарды

 дарыту

Ынтымақтастық: Фронтальды, топтық және жұптық жұмыс барысында белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену, жаңаны тез игеруге дайын болу, өзгенің пікірін құрметтеу және тыңдай білу.

Академиялық адалдық: Жұмыстану барысында бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау.

 Пәнаралық

 байланыстар

Пән

География пәнімен байланыс

Кезең

Ауа райының температурасын өлшейтін құрал термометр

 АКТ қолдану

  дағдылары

Интерактивті тақтаның мүмкіндіктерін (математикалық құралдар: сызғыш т. б.) пайдаланып координаталық түзуде сандарды кескіндеуді үйрету.

Бастапқы білім

Координаталық түзу, рационал сандар түсінігі, қарама қарсы сандар

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

3 минут

2 минут

  • Оқушылармен амандасу;
  • Оқушылардың көңіл күйлерін, сабаққа дайындығын анықтау;
  • Қайталау сұрақтары:
  • Координаталық түзу дегеніміз не?
  • Cанақ басы дегеніміз не?
  • Координаталық сәуле мен түзудің айырмашылығы неде?
  • Сабақ тақырыбы мен мақсаттарды айқындау
  • Оқушыларды жұпқа бөлу;

Слайд №1-6

Сабақтың ортасы

7 минут

5 минут

2 минут

6 минут

2 минут

2 минут

5 минут

1 минут

Ө

Оқушыларға жеке практикалық тапсырма орындату:

Оқушылар бұл практикалық жұмысты нұсқаулық бойынша орындау арқылы, түзу бойындағы О нүктесінен оң бағытта оң санды, оған қарама-қарсы бағытта теріс санды кескіндеуді үйренеді.

Бағалау:

Мұғалім оқушылардың жұмыс бақылайды, қажет жерінде көмектеседі;

Ұ

Мұғалім презентация арқылы координаталық түзуде оң сандар мен теріс сандарды кескіндеу ережесін береді:

Мұғалім координаталық түзудің әр түрлі вертикаль немесе горизонталь түрлерін көрсетіп, өмірден мысал келтіреді. Мысалы ауа температурасын өлшеуге арналған құрал термометр туралы айтады.

Ж

Оқушыларға жұптық жұмыс ұсыну:

  • Оқушыларға координаталық түзуді салғызып, түзуде -6; -5; 1; 3; 4 сандарын кескіндеуді сұрау.
  • Оқушыларға бірлік кесіндісі 5 торкөзден тұратын координаталық түзудің бойында -сандарын кескіндеуді сұрау; Мұғалім алдын ала оқушыларға тапсырма дескрипторларын тақтада көрсетеді.

Бағалау:

Кескіндеген сандарыңыздың дұрыстығын бір-біріңіздің дәптерлеріңізге қарап, салыстырыңыздар. Дескрипторлар бойынша тексеріңіздер. Орындалған тапсырма бойынша оқушылар бір-біріне кері байланыс береді.

Бөлім: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

6.1.2.9 координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу;

дескрипторлар

+\-

1

Санақ басының оң жағынан бастап 1; 3; 4 ; 6 сандарына сәйкес нүктелерді белгілейді

Санақ басының сол жағынан бастап -5 санына сәйкес нүктені белгілейді

2

Есеп шартына сәйкес бірлік кесіндіні салады

Санақ басының оң жағынан бастап сандарына сәйкес нүктелерді белгілейді

Санақ басының сол жағынан бастап сандарына сәйкес нүктелерді белгілейді

Мұғалім оқушылар жұмысын бақылайды;

Ө

Оқушыларға қысқа жауап жазуға арналған өзіндік жұмыс беріледі.

Бағалау:

Әр оқушы тапсырманы орындап болған соң өзін тексереді, тақтадағы дұрыс жауаппен салыстырады.

Слайд№7-8

Слайд№9

Слайд№10

Слайд№11

Слайд№12

Слайд№13

Қосымша №1

Дидактикалық материал

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақты қорытындылау барысында мұғалім оқушылардың бүгінгі оқу мақсаттарына жеткен нмесе жетпегендіктерін сұрайды. Жалпы әр оқушының өзінің бақылауы нәтижесінде жетістігі туралы кері байланыс береді.

Рефлекcия

  • Оқу мақсатына жеттіңіз бе?
  • Сізге сабақ қызықты болды ма?
  • Сізге сабақтың қай бөлімі ұнады?
  • Сізге бүгінгі тақырыпқа қатысты тағы дайындық қажет деп ойлайсыз ба?

Үй тапсырмасы: №310,№ 315

Алдамұратова Т.А., Байшоланов Алматы «Атамұра» 2011 ж.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау жұптық жұмыс кезінде оқушыларды бір біріне ресурс ретінде пайдалану арқылы жүзеге асады.

Саралау әр бір оқушыдан күтілетін нәтиже бойынша жүргізіледі.

Оқушылардың оқуын ілгерлету барысында жүргізілетін бағалау түрлері: өзара бағалау, өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бақылауы. Бұл бағалау түрлері нәтижесі бойынша мұғалім оқуышларға кері байланыс беріп отырады.

Оқушылардың жасайтын жұмыс түрлері оқушылардың әр түрлі қимыл қозғалыс жасауларына бағытталған, партада түзу отыруына, жарықтың сол жақтан түсуіне мән беру. Көзілдірік киетін оқушыларды тақтаға жақын отырғызу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Шартты белгілер:

Ұ= ұжымдық жұмыс;

Т = топтық жұмыс

Ж = жұптық жұмыс

Ө = өздік жұмыс

Қосымша №1

  • Қай суретте координаталық түзу кескінделген?
  • Координаталық түзуде A, B, C, D, E және F нүктелері белгіленген, олардың координаталарын жазыңыз.
  • Координаталық түзуде А(3) және В(-2) нүктелері берілген.

а) Координаталық түзуде санақ басы мен бірлік кесіндіні анықтаңыз.

b) C, D, E нүктелерінің координаталарын жазыңыз.

Жауаптары:

  • а, е, ж;
  • a)

b)



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу