file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

Рационал сандар. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Краткосрочный план

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.Рационал сандар және оларға амалдар қолдану. (20 с)

Мектеп:

Дата:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс: 7

Қатыспағандар саны:

Қатысқандар саны:

Тема урока

Рационал сандар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.1.8 рационал сандар мағынасын түсіну

 Сабақтың түрі

Алғашқы білім

 Сабақтың мақсаты

Бүтін сандармен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.

Рационал сандардың мағынасын кірістіру, рационал сандарды ондық бөлшек түрінде жазу, немесе шексіз периодты ондық бөлшектер түрінде жазу үйрету.

Рационал санның анықтамасын білу.

Натурал санды рационал сан түрінде жазу

Уметь представлять натуральное число в виде дроби a/n, где а- целое число, а n – натуральное.

Рационал сандарды есеп есептер шығаруды білу

 Бағалау критерилері

Оқушы:

- рационал сандардың анықтамасын біледі;

- рационал сандарды . түрінде жазуды біледі;

- периодты ондық бөлшекті қарапайым бөлешек түрінде жаза алады.

Тілдік мақсаты

Оқушылар:

Рационал сандар ұғымын түсінеді.

Лексика және терминология:

- рационал сандар сандар;

- рационал сандар жиыны сандар;

- рационал сандармен амалдар жасау;

Диалог және хатқа қолдануға болатын сөйлемдер:

-рационал сандар жиынынын белгіленуі....;

- екі рационал сандардың қосындысы....;

-екі рационал сандардың айырымы...;

-екі рационал сандардың айырымы...;

-екі ррационал сандардың көбейтіндісі...;

Құндылықтарды дарыту

Жауапкершілік. Құрмет.

Пән аралық байланыс

Жауапкершілік. Құрмет.

ИКТ қолдану дағдысы

Физика

Бастапқы білім

Презентация

Ход урока

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Салемдесу

Уй жұмысын тексеру

Сабақ мақсаттарын анықтау

Содержание нового урока

20 минут

 Жаңа тақырып

 Біз бөлшектің не екенін білдік және олармен жұмыс жасауды үйрендік. Мысалы, бөлшегі бүтін сан болмайды. Яғни, ол сандарға жаңа сандар жиыны қажет. Нақты анықтама қажет.

 Атауынан бастайық. Ratio латын тілінен аударғанда қатынас, бөлшек деген мағынаны білдіреді.Жаңа жиынның аты “рационал сандар” жиыны.

Енді бұл жиын қандай сандардан тұратынын қарастырайық. Ол жиынды тек бөлешек сандардан тұрады деп болады. Мысалы, – . Бірақ, мұндай анықтама беру дұрыс болмайды. Бөлшек- бұл сан емес, санның жазылу формасы. Мысалы, өрнегі- бір санды береді. Яғни, бөлшек түрінде жазуға болатын сандарды- рационал сандар деп атаймыз. Рационал сандар жиынын Q әріпімен белгілейміз. Рационал сандар мен натурал сандар және бүтін сандар жиындарымен қандай байланысы бар? 5 деген натурал санды бірнеше бөлшек түрінде жазуға болады. . Яғни бөлшек түрінде жазуға болғандықтан, натурал сандар рационал сандар болып табылады. Теріс сандармен дәл сондай жағдай. Кез келген теріс бүтін сандарды рационал сан түрінде жазуға болады. Нөл санын да рационал түрде жазуға болады.

Сонымен, барлық натурал сандар және барлық бүтін сандар рационал сандар болады. Натурал сандар жиыны мен бүтін сандар жиыны рационал сандар жиынының ішкі жиыны болады. . 2 санын 7 санына бөлейік. Бүтін сандардың ішінде түрінде жазылатын сандар жоқ. Бірақ бүтін санның көмегімен кейбір сандарды бір санның басқа санға бөліндісі түрінде жаза аламыз. Не үшін кейбір сандарды?

Сандарды нөлге болуге болмайтындығы туралы анықтаманы еске түсірейік. Яғни, рационал сандар жиыны шектелген болып келеді.

Кез- келген рационал сандардың қосындысы рационал сан:

Кез- келген рационал сандардың айырымы рационал сан:

Кез- келген рационал сандардың көбейтіндісі рационал сан:

Кез- келген рационал сандардың бөліндісі рационал сан (нөлге өзге):

Рационал сандар жиыны ең соңғы жиын беп айтыуғы бола ма? Жоқ. Жоғарғы сыныптар бізге өзге де сандар жиыны кездеседі.

https://interneturok.ru/matematika/6-klass/umnozhenie-i-delenie-polozhitelnyh-i-otricatelnyh-chisel/ratsionalnye-chisla

Жүйелеу

Жеке жұмыс

15 мин

Қайталауға арналған есептер

Тапсырма 1. 

Бос орынды толтырыңыз

  • Рационал сандар деп _____, мұнда а – бүтін сан, п– натурал сан.
  • Кез-келген натурал сан ________________________ санмен
  • Кез-келген бүтін сан__________________________санмен

Рационал сандарды қосу,азайту,көбейту_________________________ сан.

Тапсырма 2.

Төмендегі сандарды ондық және периодты бөлшек түрінде көрсетіңіз:

Тапсырма 3.

Берілген сандарды жуық мәнмен ондық бөлшек түрінде жазыңыз:

Жаңа тақырыпты қортындылау үшін

Тапсырма 4:

Берілген сандарды мына түрге келтіріңіз, мұнда а- бүтін сан, п – натурал сан.

Тапсырма 5:

Берілген сандарды жай бөлшек түрінде жазыңыз:

0,(81); 0,(6).

http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/415471/

Сабақтың соңы

Рефлексия.

5 минут

Мұғалім сабақ критерилерін қайталайды:

Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды?

  • Біз ол мақсатқа жеттік пе?

Рефлексия.

  • Не білдім?
  • Не үйрендім?
  • Не түсінбедім?
  • Не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?

Үй тапсырмасы:

Тапсырма 1:Есептеңіз және жауабын мына түрде жазыңыз:

а) 5,4-8,2+2,6-(-3,7)+(-4,9)

б) -5,3∙0,2+0,2∙7-1,7∙(-0,2)+3,8:2

Тапсырма 2.Мына сандардың квадраты неге тең: -0,2 и 0,3 Жауабын мына түрде жазыңыз

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді.

Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Бағалау критерийі бойынша жұптар бін-бірі бағалайды. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды.

Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда



Толық нұсқасын 29 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
Пікір жазу