Жай бөлшектер. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5 сынып математика курсын қайталау

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жай бөлшектер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;

5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;

5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;

5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;

5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;

5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар жай бөлшек деген не екенін қайталап еске түсіреді, жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіреді, дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады, бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады, жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндейді, жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді, жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстырады, бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады және азайтуды орындайды, аралас сандарды қосады және азайтуды орындайды, жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындайды, жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындайды

 Жетістік критерийлері

- жай бөлшек деген не екенін біледі,

- дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады,

- бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады,

- жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндейді,

- жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді,

- жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстырады,

- бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады және азайтуды орындайды, - - аралас сандарды қосады және азайтуды орындайды, жай бөлшектерді,

- жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындайды

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жай бөлшектер, ортақ бөлім, бөлшектің алымы мен бөлімі, дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас бөлшектер

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту, жай бөлшектерді көбейту, жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру, бұрыс бөлшекті аралас бөлшекке айналдыру және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Бір-бірін тыңдау, кезекпен айту, яғни бір-бірінің сөзін бөлмеу, өз ойын нақты аудиторияға жеткізе білу, мысалдар мен дәлелдемелер келтіре білу, өз бетімен оқуға талпыну, академиялық шыншылдық, жұптық және топтық жұмыстар кезінде ашық болу.

 Пәнаралық байланыстар

Математика тарихы

 АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны мәліметтерді демонстрациялау үшін қолдану

Бастапқы білім

Бөліктер мен бөлшектер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3минут

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, кабинет тазалығына, оқушылардың сабаққа дайын екендігіне көңіл аудару.

2.Сабақ тақырыбын, мақсаты мен бағалау критериилерін оқушылармен бірге суреттер көмегімен анықтау

Сабақтың ортасы

5 минут

Ж

5 минут

Т

15 минут

Ж

8 минут

  • Білу мен түсіну

Ауызша есептеуге тапсырмалар:

Тапсырма 1.Сөйлемді толықтырыңыз

Егер барлық фигуралар бірдей бөліктерге бөлінген болса,

- дөңгелектің ____ бөлігі жасылмен, ____ бөлігі сарымен боялған,

-квадраттың ____ бөлігі жасылмен, ____ бөлігі сарымен боялған,

- тіктөртбұрыштың бөлігі жасылмен, ____ бөлігі сарымен боялған.

Тапсырма 2. Егер В нүктесінің координатасы В(1) болса, онда А нүктесінің координатасы ____

Тапсырма 3. Дұрыс бөлшектерді таңда:

Бұрыс бөлшектерді таңда:

Тапсырма 4. Тура тұжырымдаманы таңда:

1) Бұрыс бөлшек әрқашан бірден үлкен.

2) Дұрыс бөлшек әрқашан бірден кіші.

3) Дұрыс бөлшек әрқашан бірден үлкен.

Тапсырма 5 . Тура теңсіздік немесе теңдікті таңда:

2.Қолдану. Жұптық жұмыс.

Тапсырма 1.Өзара тең бөлшектерді таңда:

Тапсырма 2. Тура теңсіздік таңда:

Тапсырма 3. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жаз:

Тапсырма 4. Амалдарды орында:

Топтық жұмыс. Оқушыларды топқа бөліп, әр топқа тапсырмалар беремін. Есепте:

Жеке жұмыс.

Тапсырма 1. Бөлшектердің бос жерлерін толықтыр:

Тапсырма 2. өрнегінің мәнін тап, егер

  болса.

http://school-assistant.ru/?predmet=matematika&theme=obiknovenni_drobi

http://www.yaklass.ru/p/matematika/5-klass/obyknovennye-drobi-13744/delenie-s-ostatkom-poniatie-obyknovennoi-drobi-13672/re-89631a89-ccec-42b6-a47b-7f3769392d91

 

Сабақтың соңы

4 минут

1.Бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысын бүгінгі мақсаттар критерийлер бойынша бағалай алады

2. Кері байланыс мұғалім атынан беріледі.

3. Үй жұмысы. Теңдеулерді шеш:

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық, жұптық жұмыс кезінде оқушылар бір-біріне максимальді көмектеседі. Дифференциация жұптық жұмыс кезінде байқалады.Алғыр балалардан осы сабақта басқа оқушыларға максимальді көмек қажет болады.

Жұптық, топтық жұмыс кезінде әр оқушыға келіп,тапсырмаларды дұрыс орындап жатқанын тексеру. Сабақ соңында

Матералды меңгеру деңгейін тексеру үшін қалыптастырушы бағалау өткізу.

Сабақтан бұрын кабнетті желдетіп алу.

Парталар иен орындықтардың дұрыс қойылуына көңіл бөлу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу