Қайталау. Теңдеулерді шешу. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5-сыныптағы математика курсын қайталау. | Мектеп: Өскемен қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі, Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сабазова Б.Ч Шайхиева Н.Ш. | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қайталау. Теңдеулерді шешу | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.2.1 арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу; 5.2.2.2 теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - белгісіз мүшені табу ережесін қолданып теңдеу шеше алады; - теңдеу құрып, шешімін тексере алады. | |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өз бетінше жұмыс істей алу, ізденімпаздық, жауапкершілік,өзін өзі бағалай алу. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Теңдеу, арифметикалық амалдар, амалдар реті. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 – 2 мин 3 – 8 мин |
Қандай екі топқа бөлер едіңіз? 5( x – 3) = 20 x + 8 = – 15 7,5s – 3k 5x = 2x +6 a – 4 + b 4b 6m – 1 Сұрақтарға жауап беру. С-1:Тақтада жазылған мысалдардың ерекшеліктері? С-2:Бұл теңдіктер қалай аталады? С-3:Қандай екі топқа бөлер едіңіз, неліктен ? С-4:Теңдеу шешу деген не? С-5:Теңдеудің түбірі деген не? С-6:Теңдеудің түбірі үнемі бола ма? С-7:Табылған түбірдің дұрыстығын қалай тексереміз? Анаграмманы шешіп, қандай сөз артық екенін табыңыз Білімді нақтылау Ауызша есептеу: «Кім жылдам?»
Жақшаны аш: x+( a+b-k); -(2x+8k); k-(1-y-m) Коэфициенттерді көрсетіңіз: 0.7x-5t; -0.5+2a; -25-xy Ұқсас мүшелерді біріктіріңіз: 4x-12-2x; -6a-2+6а; 18-3p-10 | Презентация Слайд 1 Сұрақтарға жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9 – 18 мин | Жұппен жұмыс: «Пазл жинау» Қиылған бөліктерден шаршы құрастыру. Жұптар бірін-бірі бағалайды | Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||
19 – 20 мин | Көзге жаттығу | Слайд 9-13 | ||||||||||||||||||||||
21 – 37 мин | Жеке жұмыс. Теңдеулер шешу. Оқушыларға дифференциалданған тапсырмалар беру және дескриптор бойынша бірін-бірі, өзара бағалау. Негізгі деңгей №71. 1) (х - 12) + 5 = 13; 2) (х - 17) - 4 = 19. Орта деңгей №73. 1) (5,6 – х) 0,04 = 3,5; 2) 88,4( х + 11,03) = 4,42. №74. 3) 1,8 ( 10,7 – х) =1,98; 4) ( 0,988 + х) 2,5 = 4,87. Ілгерілеу деңгей №75. 1) ( х – ) =50; 2) 11,2( х - ) = 6; 3) (2 + х) 3 = 4) (х + ) 19 = Дескриптор: 1.Арифметикалық амалдар компоненттерін дұрыс анықтады. 2.Негізгі ережелерді қолданып теңдеуді дұрыс шешті. 3.Шешімнің дұрыстығын тексереді. 4. Жауабы дұрыс | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма: №72 1) (у – 9,2) - 13 = 35,5; 2) 80,5 - (у - 9) = 28. Рефлексия: Бүгінгі сабақты төмендегі сөздердің қайсысымен теңестірер едіңіз «Еркін микрофон» | Слайд 14 Слайд 15 | ||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар | ||||||||||||||||||||||
Оқушылар өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарына жауап бере отырып, жалпы сыныппен оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Жұптық, жеке жұмыстарда алған білімдерін шыңдайды. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Жұпта бірін-бірі, өзара бағалау жүзеге асады. | Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?