Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу(1 сағ) (білімдерін бекіту). Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

5.3В - бөлім

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану.

Физика-математика бағытындағы НЗМ Орал қаласы

Күні:

Кариева Г.Ж

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Ондық бөлшек.

Ондық бөлшектерді оқу және жазу(1 сағ)

(білімдерін бекіту)

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.14

ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;

 Сабақ мақсаттары

  • ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну
  • ұзындық мен масса бірліктерінің арасындағы жаңа қатынастарды білу

  Бағалау критерийлері

Дағдылар

Білу және түсіну

Білімін қолдану

ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсінеді.Мысалы, 1,3 және 1,30;

ұзындық мен масса бірліктерінің арасындағы жаңа қатынастарды аударады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар: ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін біледі, мысалы, 1,3 және 1,30;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- бүтін бөлік, бөлшек бөлік;

- ондық бөлшек;

- үтірмен ажыратылатын таңбалар саны;

- үтірден кейінгі таңбалар саны;

- ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Сіз бұны қайта түсіндіре аласыз ба?

Маған тағы да көрсетіңізші?

Неге осылай жасап жатырсыз/жасадыңыз?

Қалай / жасап жатырсыз/жасадыңыз?

Бұл жауап қалай шықты?

Мен түсіндіргеніңізді естімедім/ түсінбедім.

Х дегеніміз не?

Алғашқы / келесі / соңғы қадам қандай?

Нәтижие қандай болуы мүмкін?

 Құндылықтарды дарыту

 

 

сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Ондық бөлшектердің шығу тарихы жөнінде мәліметтер беру

Бастапқы білім

Ондық бөлшектерді оқу және жазу дағдыларының болуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

3 – мин

І. Ұйымдастыру

Ауызша өткен материалды қайталау/Bilimland.kz/1-жаттығу

«Ондық бөлшектердің шығу тарихы»

Мақсаты: Оқушыларды білім алуға қызықтыру

Сипаттама: ондық бөлшектердің шығу тарихынан мәлімет беру: интерактивті тақтада ондық бөлшектердің шығу тарихы, бастапқы және бүгінгі жазылуы мен оқылуы, тұрмыста жалпы өмірде қолданылуы туралы деректер беріледі.Ондық бөлшектер туралы алғаш рет ХҮ ғасырда ортаазиялық ғалым Әл-Каши ондық бөлшектер, ондық бөлшектерге амалдар қолдануды «Арифметика кілті » деген еңбегінде жазды. Тек натурал сандар көмегімен күнделікті өмірде қажетті өлшеу, зерттеу жұмыстарын жүргізу мүмкін емес, сондықтан ондық бөлшектерді өмірде пайдалану өте қажет, күнделікті тұрмыстада қолданамыз. Әл-Каши еңбектерін одан әрі жалғастырушы нидерландиялық математик Симон Стевин өзінің «Ондық» деген кітабында ондық бөлшектер туралы зерттеулерін жазды. Бөлшек сандар өте қажетті сандар, ол туралы Рим жазушысы Цицерон «Бөлшекті білмейінше математиканы білемін деп ешкім де айта алмайды» десе орыстың ұлы математигі Л.Ф.Магницкий :

Бүтінге келсек жұлынып

Алдына еш жан салмассың

Бөлшекке келсек бұғынып,

Жауабын таба алмассың

Есеп мықты демелік

Бөлшекке көңіл бөлелік.

Мұғалім қызметі: Оқушылардың үйден әзірлеп келген мәліметтері бойынша фронтальды сұрау арқылы жалпылайды, толықтырады.

Оқушы қызметі: ондық бөлшектердің шығу тарихы жөніндегі мәліметтерімен бөліседі, толықтырады.

Бағалау: белсенділік көрсеткен оқушылар мадақталады..

http://bilimland.kz/kk/content/structure/1544-ondyq_bolshekter#lesson=11484

Презентация

10 - мин

«Ұзындық және масса өлшем бірліктеріндегі қатынастар»

Мақсаты: ұзындық мен масса бірліктерінің арасындағы жаңа қатынастарды аудара білуге ықпалдасу

Сипаттама: оқушыларға ереже ұсынылады, оны қолдану үшін тапсырма беріледі.

№1 Ауызша тапсырма:

Бос орынды толтыр

1 см =…мм; 1м = …см; 1 км = …м; 1 кг = …г.

№2 Өлшем бірліктері арасындағы байланысты пайдаланып, х-тің орнына үлестермен мәндерін қой

 a)1 см = x м; 1 м = x км; 1 мм = x см;

 b)1 г = x кг; 1 кг = x т;1 кг = x ц;

 c)1 мм = x см;1 мм = x дм;1 см = x м;

Мұғалім қызметі: Оқушыларға нұсқау мен бағалау критерийін береді, бағалайды

Оқушы қызметі: ереже бойынша тапсырманы орындайды

Бағалау: 9 мысалдың 8 дұрыс орындайды.

презентация

10 - мин

Формативті бағалау: «Математикалық диктант»

Мақсаты: Ондық бөлшектерді оқу мен жазу дағдысын тексеру

Сипаттама: Оқушыларға 10 ондық бөлшек оқылады, есту бойынша дұрыс жазуы қажет

Мұғалім қызметі: Оқушыларды математикалық диктант ережесімен таныстыру, бағалау критерийін беру, бағалау

Оқушы қызметі: 10 ондық бөлшекті есту арқылы жазу

Бағалау критерийі: 10 мысалдың 9 дұрыс орындайды

Диктант тапсырмалары

Сабақтың соңы

5 - мин

VIII. Рефлексия(оқушылар тақырып бойынша кері байланыс парағын толтырады)

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге: №1

Разрядтар

ондықтар

бірліктер

Ондық үлес

Жүздік үлес

Мыңдық үлес

Онмыңдық үлес

22,005

85,6932

76,907

40,175

4,108

65,007

№2 Өрнектеңіз:

а) дециметрмен: 3 мм; 2 см; 5 дм 8 см; 6 дм 2 см 5 мм;

b) метрмен: 45 мм; 6 дм; 3 см; 2 м 87 см;

с) килограммен: 4 г; 57 г; 214 г; 5 кг 5 г;

d) в тоннах: 3 т 258 кг; 24 т 39 кг; 548 кг; 2548 кг.

топша

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау топтық жұмыстарда жекелеген оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады

Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: өзара бағалау, топтық жұмысты бағалау, марапаттау

Презентацияны қолдану кезінде қауіпсіздік техникасы сақталады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: 2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу